Skocz do zawartości

Powrót na ziemie wydaje się nie możliwy.


llucas83

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i panowie, odpiszcie proszę na bardzo nurtujące mnie pytanie, otóż nie potrafię sobie wyobrazić w jaki sposób kosmonauci mogą wrócić na ziemie po skończonej wyprawie kosmicznej? przecież ziemia porusza sie około 30km/s? jest to przecież ogromna prędkość, bardzo trudno wskoczyć do samochodu jadącego 30km/h a co dopiero do obiektu poruszającego sie 30km/s, wiem że istnieje przyciąganie ziemskie które wszystko przyciąga, ale jak daleki ma ono zasięg? czy jest jakaś granica odległości której przekroczenie spowoduje brak możliwości powrotu na ziemie? Zazwyczaj na filmach science fiction widać że w kosmosie istnieje stan nieważkości, wszystkie obiekty (gwiazdy, planety, sztuczne satelity) wydają sie jak by były bez ruchu m.in. ziemia, a przecież ona porusza sie z tak ogromną prędkością, czy stan nieważkości istnieje w całym kosmosie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby dobrze to zrozumieć, należy zacząć od zrozumienia tego, że ruch jest względny. Podana przez Ciebie prędkość Ziemi (30 km/s), to prędkość Ziemi względem Słońca. Rakieta w momencie startu z Ziemi ma zatem od razu prędkość względem Słońca równą około 30 km/s. Kosmonauta, który krąży wokół Ziemi porusza się wraz z Ziemią wokół Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest na gruncie ale jest na Ziemi, jak jesteś w powietrzu to też jesteś na Ziemi.. :). Ziemia to planeta, nie myl tego z gruntem. Nasza atmosfera to też nasza planeta. Kończy się wtedy kiedy zaczyna się próżnia kosmiczna :D

 

Jeszcze ciekawiej słońce porusza się z prędkością około 350 km/s wokół centrum naszej galaktyki. Więc można powiedzieć że już na starcie osiągasz prędkość prawie 380 km/s. :P

 

A co do zasięgu grawtacji to:

Grawitacja ma bardzo duży zasięg to ona utrzymuje Neptuna na orbicie Słońca 4500 mln km. Albo Jowisz który znajduje się od nas bardzo daleko i gdy znajdzie się w momencie gdy jest najbliżej ziemi około 650 mln km, wtedy ma  na nas większe oddziaływanie niż nasz księżyc, który jest 200tys. razy bliżej. :)  Więc teraz sobie wyobraź jak dalekie są oddziaływania grawitacyjne.

Lornetka DO Silver III 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napisał Kolega Piotr to po pierwsze, a po drugie to poczytaj i rozwiń sobie o określone wątki podstawy - http://pl.wikipedia.org/wiki/Lot_kosmiczny#Astrodynamika - poczytaj również o astrodynamice. Zapewne zrozumiesz bez problemu ,,jak to działa" :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Virczek,

Nie jest na gruncie ale jest na Ziemi, jak jesteś w powietrzu to też jesteś na Ziemi.. :). Ziemia to planeta, nie myl tego z gruntem. 

Nie jest na Ziemi, tylko jest z nią związany grawitacyjnie.

 

 

 

 

Jeszcze ciekawiej słońce porusza się z prędkością około 350 km/s, a nasza galaktyka też z jakąś jeszcze większą prędkością się porusza. Więc można powiedzieć że już na starcie osiągasz prędkość prawie 380 km/s. :P

Żeby w ogóle cokolwiek mówić o prędkości, trzeba wskazywać względem czego jest ona mierzona. Tu, na Ziemi, naturalnym jest dla nas podawanie prędkości względem powierzchni naszej planety. W przestrzeni kosmicznej nie ma takiego naturalnego punktu odniesienia.

 

Jowisz który znajduje się od nas bardzo daleko i gdy znajdzie się w momencie gdy jest najbliżej ziemi około 650 mln km, wtedy ma większe oddziaływanie na nas niż nasz księżyc, który jest 200tys. razy bliżej. :)  Więc teraz sobie wyobraź jak dalekie są oddziaływania grawitacyjne.

Nieprawada! Po pierwsze, Księżyc jest z grubsza 2 tysiące, a nie 200 tysięcy razy bliżej niż Jowisz. Po drugie, oddziaływanie grawitacyjne Jowisza na Ziemię zawsze jest znacznie mniejsze niż oddziaływanie grawitacyjne Księżyca na naszą planetę. Masa Jowisza jest około 320 razy większa niż masa Ziemi, a masa Ziemi jest jakieś 81 razy większa niż masa Księżyca. Zatem masa Księżyca jest jakieś 25 tysięcy razy mniejsza niż masa Jowisza. Tyle, że oddziaływanie grawitacyjne jest liniowo zależne od masy i kwadratowo zależne od odległości. Zatem jeśli Jowisz jest 2 tysiące razy dalej, to oddziaływanie Jowisza na Ziemię jest równe 25 000/(2000)2 = 25 000/4 000 000 = 1/160 oddziaływania Księżyca na Ziemię. Tak więc Jowisz przyciąga nas ponad 100 razy słabiej niż Księżyc.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napisał Kolega Piotr to po pierwsze, a po drugie to poczytaj i rozwiń sobie o określone wątki podstawy - http://pl.wikipedia.org/wiki/Lot_kosmiczny#Astrodynamika - poczytaj również o astrodynamice. Zapewne zrozumiesz bez problemu ,,jak to działa" :)

Ja bym proponował najpierw dokładnie powtórzyć lekcję "względność ruchu" oraz "oddziaływanie grawitacyjne" ze szkoły średniej. Bez tych podstaw ciężko będzie zrozumieć cokolwiek z tej tematyki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak Jowisz tylko kulą gazu? to kiedy jesteś na Jowiszu? :P (Znaczy wiem że posiada Jądro) No.. ale ten gaz zalicza do planety, można powiedzieć że tam jesteś.. myślę że tak samo powinno uznawać ziemską atmosferą.

a z Jowiszem i Księżycem mogłem przeliczyć dzięki że mnie poprawiłeś :D

Lornetka DO Silver III 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest naprawdę bardzo ciekawy i szczerze to ostatnio coraz bardziej mnie fascynuje, dlatego chciałbym dokładnie zrozumieć jak to wszystko działa, wydawało mi się to dużo bardziej prostsze, ale tak jak piszecie że bez poznania podstaw nic nie osiągnę, dzięki za namiary, bo teraz przynajmniej wiem jakich informacji szukać aby to zrozumieć. Jeśli będziecie mieli jakieś ciekawe sugestie to piszcie, z chęcią przeczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)