Skocz do zawartości

Cygaro w sporym powerze


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Messier 82, mniejsza galaktyka Bodego.

Około 600 milionów lat temu większa siostra M81 wywołała w Cygarze gwałtowne procesy  gwiazdotwórcze. Dzięki ich bliskości miliony gwiazd wybuchały jako supernowe wyrzucając  ogromne ilości materii na  dziesiątki tysięcy lat świetlnych,  fale rozbryzgiwały się  prędkością ponad półtora miliona kilometrów na godzinę.Zmąciło to wcześniejszą regularność galaktyki.

Teraz pod naszym polskim niebem, na stonowanych przedmieściach widać znakomicie owe pęknięcia i nierówności. Widziałem je zeszłej nocy w powerze 165x. Ta galaktyka lubi dobry seeing i kontrast (jaki miałem 8.02.2011r.).  Kontrast i zasięg gwarantuje z kolei 11" Schmidt - Cassegrain na sztywnym montażu CGEM. Ponad 40minut wpatrywania  się wielką, białą kreskę majaczącą w ciemności. Efekt oceńcie sami.!

post-2-137699797553_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zmartwię Cię. Nie zobaczysz takiego obrazu jednym spojrzeniem w okular. To co widzisz na rysunku to jakby składanka z 40 minutowego wyławiania szczegółów.Na tym polega zaawansowane szkicowanie. Obraz w okularze  nigdy nie jest taki sam,.  Wahania seeingu oraz nasza percepcja pozwala na dostrzeżenie wielu szczegółów, których nie widzimy od razu, robi się to w dłuższym okresie czasu, powolne ich nanoszenie buduje szkic obserwacyjny.    To jak kalambury z szukaniem różnić w obrazkach.  Na pierwszy rzut oka tych różnic nie widzisz...

Fotografowie mają swoje stakowanie, my czerwoną lampkę i wytrwałość obserwacyjną.. ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zmartwię Cię. Nie zobaczysz takiego obrazu jednym spojrzeniem w okular. To co widzisz na rysunku to jakby składanka z 40 minutowego wyławiania szczegółów...

Fotografowie mają swoje stakowanie, my czerwoną lampkę i wytrwałość obserwacyjną.. ;)

Igni, fotografowanie to nie tylko stackowanie, to stwierdzenie to nadużycie i manipulacja >:(

A poważnie ;) to tu również potrzeba wytrwałości.

Ja coprawda nie aspiruję do miana astrofotografa i nie wiem jak inni, ale ja spacerując np 2-3 godziny, co 2-3 minuty spuszczając migawkę aparatu w celu wykonania 1 fotki (nieudanej zresztą :P) delektuję się widokiem.

I nawet czerwoną lampkę też mam :P

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie od Ciebie po południu się dowiedziałem  ;D

Kurde muszę te moje angielskie, spontaniczne opisy pisać w programie sprawdzającym błędy bo pisze z ręki bez sprawdzenia jak analfabeta ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)