Skocz do zawartości

Mroczne zakątki Kosmosu - Płonący Żar Westerhout 40.


Rekomendowane odpowiedzi

Znów pojechałem w najciemniejsze miejsce nieba , widocznego z Ziemi - do Wielkiej Szczeliny Drogi Mlecznej w okolicach  Węża. Fotografowanie tam czegokolwiek przypomina mi znany temat fotografowania czarnego pudla w piwnicy w węglem :)
Tym razem zająłem się mgławicą Płonący Żar ( nazwaną po angielsku Smoking Embers przez Jerry Macona), oznaczoną jako Westerhout 40, Sh2-64 oraz RCW 174. Jest to jedno z najbliższych Ziemi miejsc formowania masywnych gwiazd typu O i B. W Obłoku Molekularnym Węża występuje jednak duże wygaszenie światła z powodu gęstego ośrodka pyłowego, przez co  mgławicę możemy ledwo dostrzec w widzialnych długościach fal. Jest jednak w pełni widoczna w podczerwieni.

Westerhout 40 (Sharpless 64) jest centralnym elementem tego obrazu. Jest zasłonięta pyłem Wielkiej Szczeliny Drogi Mlecznej. Duża część zdjęcia przedstawia pyły Szczeliny (pole gwiazd Drogi Mlecznej widoczne jest jedynie po lewej stronie zdjęcia). Emisja Sharpless 64 jest energetyzowana przez gwiazdy w obszarze gwiazdotwórczym W 40 (niezbyt dobrze widoczne z powodu zasłaniającego pyłu Szczeliny).

Westerhout 40 zlokalizowany jest w pobliżu kilku innych obszarów gwiazdotwórczych na niebie, w tym ciemnego obłoku podczerwonego oznaczonego Serpens South i młodej gromady gwiazdowej oznaczonej jako Gromada Główna Serpens. Podobne odległości zmierzone dla tych trzech obszarów gwiazdotwórczych sugerują, że są one blisko siebie i są częścią tego samego obszaru pyłów , znanego jako Obłok Molekularny Węża.
Pyły przesłaniające gwiazdy i mgławicę mają bezpośredni wpływ na ich kolorystykę i jasność. Obszar piekielnie trudny do obróbki- o czym świadczą przecudaczne fotki o FOV zbliżonym do mojego, które znalazłem w necie.
Setup: FS 128, ATIK One 6.0 na ASA DDM 60. Niebo Bortle 3. Filtry LRGB Baader Planetarium. Ha - Astronomik ASHA 6 nm.
Łączny czas akwizycji -28 g 40 min

 

Sh2-64.thumb.png.40776745fe255af6d06b0e1443bd2da1.png

 

Opis

1262477939_Sh2-64annotated.thumb.jpg.835b85419f402bd7288051be63bef41e.jpg

 

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024