Skocz do zawartości

Robonaut


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Zaciekawiła mnie wiadomość o humanoidzie Robonaucie z pokładu Discovery.... dlatego przetłumaczyłem (swobodnie) tekst z angielskojęzycznej Wiki.

Dołączona grafika

Robonauci to  humanoidalne roboty stworzone w ramach projektu  prowadzonego przez Laboratorium Robotyki  NASA w Houston  (tzw.Dextrous Robotics Laboratory Johnson Space Center JSC)

Robonauta to robot odmiennej klasy niż inne, dotychczas stworzone i zdecydowanie nad nimi góruje.

Większość obecnych konstrukcji robotów tworzonych jest tak by przenosić duże obiekty na dźwigowych ramionach  lub służyć jako jednostki eksploracyjne . Zadania Robonauty  wymagają większej zręczności.

Główną ideą powstania serii "Robonaut" jest stworzenie humanoida do  pracy wraz z astronautami.

Jego rozmiary i sprawność są zaprojektowane tak, by Robonauta mógł używać narzędzi dostępnych w przestrzeni kosmicznej w podobnym zakresie pracy jak prawdziwy astronauta.

Najnowsza wersja Robonauty, R2 wystartowała wahadłowcem Discovery w misji STS-133 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie będzie testowany wewnątrz ISS

Od początku  projekt Robonauty był konstruowany  tak  by stworzyć  alternatywę dla ludzkiego astronauty do zdalnej pracy na stacji.

Pierwsza seria Robonauty (R1A i R1B) miała wielu partnerów, w tym DARPA-(czyli Departamet Obrony) . Druga seria Robonaut (R2A i R2B) była wspólnym wysiłkiem NASA oraz koncernu General Motors .

Inne projekty Robonauty miały być zastosowane np. do eksploracji  powierzchni  planet, gdzie Robonauta mógł eksplorować powierzchnię,otrzymując instrukcję od  astronautów w statku na orbicie. Projekt  R1 miał nawet posiadać w założeniu koła, na bazie dwukołowych "rydwanów" Segway PT  ;)

Robonauta uczestniczył nawet  w próbach terenowych z udziałem NASA, na pustyni w Arizonie gdyż pierwotnie konstrukcja miała mieć zastosowanie naziemne.

Głowa robota podobno była wzorowana na rzymskim hełmie centuriona. Ale miłośnikom Gwiezdnych Wojen na pewno jego wygląd kojarzy się z kultowym hełmem Boby Fetta -sławnego łowcy nagród, który użyczył swojego materiału genetycznego dla stworzenia armii klonów. Projektanci być może czerpali z sentymentu do tej groteskowej postaci stworzonej przez Lukasa .

Choć NASA twierdzi, że podobieństwo jest przypadkowe  ;).

Najnowszy projekt Robonauty to R2, nazwa znów pewnie nieprzypadkowa :D Konstrukcja, która jest w stanie poruszać (przemieszczać )ramie z prędkością 2 m/s ma ładowność ramienia ok 40 funtów  czyli ponad 18 kg.

Ręka robota ma uścisk 5 funtów na palec czyli ok 2,27 kg . W jednym  palcu robot ma  ponad 350 czujników

Robonauta bazuje na wykonywaniu prac o różnych poziomach  autonomii. Chociaż nie wszystkie  zakresy ludzkiej motoryki ruchu i wrażliwości zostały wiernie odtworzone, na uwagę zasługuje fakt że  ręka  robota (i tu nie wiem czy dobrze przetłumaczyłem ale mam nadzieję że to zrozumiecie) ma 12 stopni  roboczej  regulacji przesuwu oraz  2 stopnie regulacji w nadgarstku.  Model R2 wykorzystuje również czujniki dotykowe na czubkach palców.

R2 to 150kilogramowa  konstrukcja składająca się z głowy i tułowia i z dwóch rąk. Na pokładzie stacji  w ramach misji STS-133, inżynierowie będą monitorować, w jaki sposób robot działa w nieważkości.

Od siebie dodam że jako fanatyk SF będę śledził losy naszego androida z uwagą, och gdyby Stasiu Lem to zobaczył! ;)

Źródło:

http://en.wikipedia.org/wiki/Robonaut

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)