Skocz do zawartości

Guiding pokolei..


mnich85

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Niestety mam dość już tego bo wiecznie coś nie tak. Dlatego zapytam tutaj. 

Może mi ktoś wyjaśnić pokolei jak się odpaLa sprzęt do astrofoto? 

Otóż od ustawień phd2, gudingu po polarna. Niestety no.... Mam wieczny problem z błędem na polarna, albo montaż nie chce prowadzić. 

 

Mam wrażenie że mam jakieś błędne ustawienia wpisane i coś robię zle. Może ktoś wyjaśnić? 

Edytowane przez mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co dokładnie jest nie tak? Bo mogą być różne powody.

Na początek spokojnie ustaw na biegun przez lunetkę albo nawet na oko patrząc wzdłuż osi RA. 
Podłącz kamerkę, montaż.
Potem w PHD2 stwórz sobie nowy profil i kreatorem przejdź przez niego - ogniskowa, wykryje kamerkę i piksel, ustawi skalę, wykryje montaż i odczyta szybkość guidingu (domyślnie 0.5).
Potem przejedź w okolice mniejszej deklinacji (0 do +30) i puść kalibrację, a potem guiding.

Wklej tutaj log z PHD i zobaczymy.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, jolo napisał:

A co dokładnie jest nie tak? Bo mogą być różne powody.

Na początek spokojnie ustaw na biegun przez lunetkę albo nawet na oko patrząc wzdłuż osi RA. 
Podłącz kamerkę, montaż.
Potem w PHD2 stwórz sobie nowy profil i kreatorem przejdź przez niego - ogniskowa, wykryje kamerkę i piksel, ustawi skalę, wykryje montaż i odczyta szybkość guidingu (domyślnie 0.5).
Potem przejedź w okolice mniejszej deklinacji (0 do +30) i puść kalibrację, a potem guiding.

Wklej tutaj log z PHD i zobaczymy.

właśnie to wszystko mam zrobione. podpięty sprzęt, wszystko wykrywa...ale problem pojawia sie później. ..

otóż wyskoczył błąd ortogonalności (chyba przez błąd ustawienia na polarna ) ..

nie wiem co mam pokolei robić żeby guiding podążał za gwiazda , bo wczoraj mi montaż stal a gwiazda uciekała. 

nie umiem , nie rozumiem tez jak zrobić wyrównanie na 3 gwiazdy. .. co pokolei włączyć, bo w teorii wiem wszystko. 

 

 

313087508_470734811785557_3797314262905154935_n.jpg

IMG_20220324_200757 (1).jpg

Edytowane przez mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A napisz jak wygląda zestaw - jaki montaż, kamerka, lunetka, jak guidujesz - kabelkiem ST4 czy przez sterownik montażu.

Jak masz policzone kroki kalibracji - liczyłeś na nowo dla nowego profilu tym kreatorem?

Takiego błędu nie widziałem jeszcze - to by wskazywało że korekty dla obu osi powodują ruch tej samej osi. Jeśli masz kabelek ST4, to może źle połączony jest?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jolo napisał:

A napisz jak wygląda zestaw - jaki montaż, kamerka, lunetka, jak guidujesz - kabelkiem ST4 czy przez sterownik montażu.

Jak masz policzone kroki kalibracji - liczyłeś na nowo dla nowego profilu tym kreatorem?

Takiego błędu nie widziałem jeszcze - to by wskazywało że korekty dla obu osi powodują ruch tej samej osi. Jeśli masz kabelek ST4, to może źle połączony jest?

Sprzęt  główny 

Neq6 pro, RC 6, canon 760d

Guding WO 50/200 i kamerka asi 120 mono. 

Podłączenie to kamerka do laptopa i spowrotem  do montażu (to chyba przez  sterownik wychodzi). Nie robiłem na nowo żadnych danych. 

IMG_20221026_120435.jpg

IMG_20221026_120412.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, przede wszystkim wyostrz gwiazdy w guiderze, bo to nie może tak wyglądać

image.png.973c0a4b1cb89d0b711c26c516fa8b5e.png

Jak włączysz profil gwiazdy, to w Twoim zestawie powinna mieć gwiazdka maksymalnie 2-3px (10"), a nie taki placek.

Maksymalny czas ruchu w obu osiach daj 2500ms.

Zaznacz Używaj kompensacji dla osi Dec. 

I wtedy próbuj.

Ale przede wszystkim gwiazdy wyostrz. Na takim placku guiding nie pójdzie, bo program nie obliczy prawidłowo położenia gwiazdy.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jolo napisał:

Hm, przede wszystkim wyostrz gwiazdy w guiderze, bo to nie może tak wyglądać

image.png.973c0a4b1cb89d0b711c26c516fa8b5e.png

Jak włączysz profil gwiazdy, to w Twoim zestawie powinna mieć gwiazdka maksymalnie 2-3px (10"), a nie taki placek.

Maksymalny czas ruchu w obu osiach daj 2500ms.

Zaznacz Używaj kompensacji dla osi Dec. 

I wtedy próbuj.

Ale przede wszystkim gwiazdy wyostrz. Na takim placku guiding nie pójdzie, bo program nie obliczy prawidłowo położenia gwiazdy.

O dziękuję za cenne wskazówki. Będę dalej dziś siedział i próbował. Dostosuje Uwagi Pana i zdam relacje. Dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)