Skocz do zawartości

pierwszy teleskop


PawełG.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem nowy na forum.Mam prośbę w sprawie zakupu pierwszego teleskopu.Mieszkam w Warszawie, więc będę musiał wyjeżdżać poza miasto do obserwowania nieba i potrzebny mi teleskop, który będę w stanie przewieźć PKP lub PKS. Przede wszystkim chciałbym oglądać Księżyc, gromady gwiazd, mgławice itp. Kwota jaką mogę wydać to 1500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum! A masz już jakąś upatrzoną miejscówkę do obserwacji poza miastem? Oglądałeś już kiedyś niebo przez jakiś teleskop / lornetkę?
Przejrzałeś podpięte do tego działu tematy:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1119-teleskop-astronomiczny-dla-nowicjusza/

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedziec/

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/770-poradnik-dla-poczatkujacych-wybor-teleskopu/

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiam ten sam temat od dwóch dni na forum. Chłopaki pomogli mi w wyborze bliżej wiosny robię zakup wybór padł na Syntę 8" nic mniejszego nie ma sensu brać popatrz na zdjęcia i sam oceń jaki widok chciałbyś w teleskopie uzyskać ja osobiście chciałbym ten z 20" ale niestety finansowa przeszkoda:)

post-3789-0-08383100-1419710917_thumb.jp

post-3789-0-77257600-1419710919.jpg

  • Like 1

Nikon 10x50 Action EX CF, Statyw DigiPod TR-560A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może koledzy wizualowcy mnie poprawią, ale do plecaka to w grę wchodzi może Mak 127mm, albo refratorek 102/500 + jakiś statyw azymutalny.

A może coś takiego: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1890_Orion-StarBlast-6-Astro-Telescope---Travel-Dobsonian-6--Aperture.html ?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do odpowiednio przystosowanego plecaka zmieści się refraktor 120/600+ akcesoria, do tego jakiś montaż azymutalny i można się wybierac w podróż, chociaż trzeba mieć w sobie sporo samozaparcia, bo jednak od Warszawy trzeba odjechać spory kawałek, więc nie jest to wyprawa na szybki godzinny wypad, co szczególnie w zimie kłopotliwe jest...

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrowiec jest spoko przy przenoszeniu na mniejsze odległości, ale gdzieś dalej wygodniej nieść na plecach ;) A  obserwować przecież nie będziesz przy samej stacji jak już dojedziesz na miejsce...  Refraktor o którym napisałem dasz radę przewieść również w pokrowcu i da Ci możliwości porownywalne z 6 calową Syntą ( może nawet odrobinę większe). Jakoś nie wyobrażam sobie za bardzo dłuszych pieszych wędrówek z 8 calowym Dobsonem... ale może ktoś ma takie doświadczenia i napisze że to możliwe.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś odwiedzić jakiś sklep, gdzie mają towar na stanie (bo nie wszystkie mają ;) ) i sprawdzić jak wygląda rozłożona i poskładana Synta 8", refraktor 120/600 na montażu azymutalnym i przymierzyć się jakoś. Tego krótkiego dobsona 6" raczej nie będą mieli w ofercie, a tym bardziej na stanie. Na stronie TS nie piszą, ale on waży w sumie 12kg. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024