Skocz do zawartości

Teleskop dla dziecka


ori0n

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam zamiar kupić teleskop dla 10-cio latka.

Ja sam jestem laikiem w tej dziedzinie i mam mętlik w głowie od czytania opinii i przeglądania ofert sklepów i serwisów aukcyjnych.

 

Mojemu dziecku zależy na obserwacji Jowisza i Saturna, jaki będzie najtańszy teleskop, który to umożliwi?

Dodam, że oglądałem Jowisza na YT jako jakąś rozmazaną plamkę (oczywiście kiepski teleskop), a syn chciałby zobaczyć np.  Czerwoną Plamę, czy jest to w ogóle możliwe z teleskopem w cenie powiedzmy do tysiąca złotych?

 

dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z WCP nie jest tak łatwo. Mi w Newtonie 150/750 nie udało się jej jak narazie wypatrzyć. Oprócz samego teleskopu zapewne trzeba będzie jeszcze dokupić odpowiedni filtr i okular. Jeśli to ma być teleskop dla dziecka to uważam, że powinien to być teleskop prosty w obsludze, czyli jakiś refraktor (luneta) na montażu azymutlanym. 

 

Zawsze możesz wziąść synka na jakiś zlot lub lokalne spotkanie astromaniaków, którzy pozwolą pooglądać Jupiterka na swoim wypasionym teleskopie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8", do tego jakiś prosty filtr i w miarę dobry okular i plama stanie się rzeczywista.  O0 Pewnie Michał się niedługo wypowie, bo u niego na Syncie nie raz polowaliśmy na plamę.

  • Like 1

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Mam zamiar kupić teleskop dla 10-cio latka.

Ja sam jestem laikiem w tej dziedzinie i mam mętlik w głowie od czytania opinii i przeglądania ofert sklepów i serwisów aukcyjnych.

 

Mojemu dziecku zależy na obserwacji Jowisza i Saturna, jaki będzie najtańszy teleskop, który to umożliwi?

Dodam, że oglądałem Jowisza na YT jako jakąś rozmazaną plamkę (oczywiście kiepski teleskop), a syn chciałby zobaczyć np.  Czerwoną Plamę, czy jest to w ogóle możliwe z teleskopem w cenie powiedzmy do tysiąca złotych?

 

dziękuję i pozdrawiam.

Witamy na FA.

 

Z telepkiem dla dziecka ciężka sprawa,są dwie opcje : kupić coś małego i taniego, i niech śmiga sam (z kolegą,koleżanką ),albo kupić coś większego na wspólne wyprawy z rodzicami ( tu frajda dla obu stron ).Do tysiaka na wspólne wyprawy stanowczo polecam Syntę 8,ten telep jest w stanie pokazać detal na planetach i odsłonić piękno obiektów DS.

 

Pozdrawiam i najlepszego w Nowym Roku życzę.

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8 na montażu Dobsona też jest prosta w obsłudze, ale minus jest taki, że nie nada się do obserwacji krajobrazów tak jak refraktor (luneta), jest mniej przenośna, wymaga okresowej kolimacji, ale ze względu na większą średnicę lustra Synta 8 cali będzie lepsza do obserwacji astronomicznych od lunety (refraktora).

 

Jeśli do tej pory nie miałeś styczności z teleskopami to poogladaj na żywo co dany typ oferuje i dopiero potem kup. Używane teleskopy można kupić około połowę taniej niż w sklepie.

 

ChessNet: A na tej syncie Jowisza obserwowaliście przez jakis filtr? Jeśli tak to jaki? Jak wyraźnie była widoczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8 na montażu Dobsona też jest prosta w obsłudze, ale minus jest taki, że nie nada się do obserwacji krajobrazów tak jak refraktor (luneta), jest mniej przenośna, wymaga okresowej kolimacji, ale ze względu na większą średnicę lustra Synta 8 cali będzie lepsza do obserwacji astronomicznych od lunety (refraktora).

 

Jeśli do tej pory nie miałeś styczności z teleskopami to poogladaj na żywo co dany typ oferuje i dopiero potem kup. Używane teleskopy można kupić około połowę taniej niż w sklepie.

 

ChessNet: A na tej syncie Jowisza obserwowaliście przez jakis filtr? Jeśli tak to jaki? Jak wyraźnie była widoczna?

.....Mojemu dziecku zależy na obserwacji Jowisza i Saturna,....

 

Wyraźnie  zaznaczone do czego ma być telep.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ChessNet: A na tej syncie Jowisza obserwowaliście przez jakis filtr? Jeśli tak to jaki? Jak wyraźnie była widoczna?

Zwykłe kolorowe szkiełko lub polaryzacyjny.

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024