Skocz do zawartości

Flats Calibration Wizard w SG PRO


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem z wyborem Target mean w sekcji Parameter Selection w wizardzie Flats Calibration Wizard w SG PRO. Asi1600 ma przetwornik AC 12 lub 10 bit (tak jest opisane w manualu) czyli 4096 stanów, czy to oznacza, że powinienem ta ustawić ADU około połowy z 4096 czy inną wartość. Próbowałem 2048 i wygenerowane flaty nie zlikwidowały ani winietowania, ani paprochów'. Kalibrowałem samymi flatami, żeby sprawdzić czy działa prawidłowo, Czy ktoś z szanownych forumowiczów ma jakieś doświadczenia lub wiedzę w tym temacie? Liczę na Waszą pomoc. Dzięki "from the mountain" 😄

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to zakres Target mean nie jest zakresem kamerki, tylko formatu pliku - najpewniej zapisujesz jako 16 bit FITS, więc tam jakoś by trzeba 30-40 tysięcy ustawić. 

No i samymi flatami nie da się skalibrować, szczególnie jeśli są niedoświetlone. Jak naświetlisz na 30-40 tysięcy ADU pewnie będzie lepiej, ale najlepiej będzie jak jeszcze dorobisz dark flaty. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszła mi trochę odwrócona winieta tzn. jaśniejsze rogi. Myślę więc tak: skoro flat dzieli wartość pixela to powinienem zrobić trochę jaśniejsze flaty tzn. w SGPro wybrać nie 30000, a 35000 lub 40000 ADU. Co o tym myślisz?

I jeszcze jedno: w skrypcie Weight Batch Processing w sekcji Lghts można wybrać sposób "ważenia" klatek. Jest kilka predefiniowanych np. Nebula, Galaxy, Cluster itp. W każdym z nich są parametry do ustawiania, a wśród nich Pedestal nie wiem co to jest! Jego wartość w przypadku wyboru mgławicy to 60 czyli bardzo znacząco. Wiesz może o co chodzi? 

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedestal to pewna wartość dodawana do wartości każdego piksela - w tym przypadku 65 - aby uniknąć sytuacji, gdzie podczas działań na pikselach (odejmowanie) piksel uzyskuje wartości ujemne, bo wtedy zostanie wyzerowany, czyli nastąpi nieodwracalna utrata informacji. 

Flaty możesz też rozjaśniać albo ściemniać, używając PixelMath i pewnie uda Ci się tak je dopasować, aby uzyskać prawidłową korekcję. Jednak nie powinno być takiej konieczności, tzn. flaty 30k-35k ADU powinny sobie poradzić bez "dostrajania".  Może masz to samo, co opisał tu Adam Block w 3.odcinkowej serii: https://www.youtube.com/watch?v=Kkg441UBNpo - generalnie trzeba co jakiś czas robić nowe darki i to rozwiązuje problem nadkorekcji lub niedokorekcji flatów.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli używasz dark flatów, to nie ma znaczenia czy flat będzie miał 4k czy 40k ADU - po odjęciu dark flata i tak jest normalizowany. Duże ADU we flatach robi się po to, żeby uciec od szumu jak najbardziej jednocześnie nie wchodząc w nieliniowy obszar przetwornika. 

No i klatki muszą być świeże. Niestety "potentaci" nasi kochani ASI i QHY nawet w kolejnych wersjach sterowników wprowadzają czasami zmiany skutkujące niewielką zmianą offsetu czy gaina i to sprawia, że kalibracja może się posypać. Dlatego klatki kalibracyjne trzeba robić przy tym samym czasie, temperaturze, ale też ustawieniach gain, offset i najlepiej przy tej samej wersji sterownika, na której się robiło klatki light. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)