Skocz do zawartości

Kolimacja klasycznego Cassegraina GSO


Przemek_K

Rekomendowane odpowiedzi

Ma ktoś może doświadczenie w kolimacji CC6/CC8 od GSO? Ja w swoim kolimacji nie ruszałem od nowości bo się na tym nie znam, podczas ostatniej sesji zrobiłem porównanie z ED80 na Jowiszu i niestety w CC6 nie byłem w stanie złapać sensownej ostrości. Tyle udało mi się wyciągnąć z CC6 + barlow 2x - zdjęcie lewe i dla porównania po prawej z ED80 + barlow 5x, w obu przypadkach wychodzą podobne ogniskowe w moich konfiguracjach z C60D.

Jupiter_test_CC6_ED80_1.jpg.3b21d055ba09ab2c1d68b45d765dd066.jpg

Te 6 cali to powinno jednak pokazać coś więcej niż 80mm, termicznie raczej było ok bo leżał długo na dworze zanim skończyłem sesję z EDem i obraz był spokojny przy nagraniu, planeta się nie rozłaziła. Znalazłem wątek na CN o kolimacji ale zachęcające to nie jest jak na pierwsze podejście do tematu i to jeszcze po ciemku pod gwiazdami:

https://www.cloudynights.com/topic/647094-collimating-gso-classical-cassegrain/

Może da się jakoś prościej to ugryźć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałeś jakiegoś filtra ze swoim CC (typu UV/IR cut)?
Możesz podać parametry z jakimi nagrywałeś Jowisza przy pomocy CC 6" (FPS, ilość klatek itp?)

Tak swoją drogą, nIe myślałeś o przejściu na kamerkę planetarną (z opisu zrozumiałem że obydwa nagrywane były przy pomocy Canona 60D)?

PS. Sama kolimacja nie jest taka straszna jak się wydaje (chociaż jest trochę czasochłonna - przynajmniej dla mnie)

Edytowane przez Andrzej Lach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chodzi o to, że na ekranie aparatu obraz planety z CC6 jest słaby, ledwo widać rozmazane dwa pasy i nic więcej, w ED80 po wielu próbach znalazłem taką konfigurację odległości z barlowem 5x, że widzę dużo więcej i lepiej przy podobnej ogniskowej więc i nagrywany materiał jest dużo lepszy. Muszę jeszcze zrobić próby ostrzenia z maską.

W tej próbie z CC6 nie używałem żadnego filtra. Sprawdzę z filtrem UV/IR cut, sprawdzę bez barlowa, na razie do kolimacji mi się nie spieszy 😉

Kręcę aparatem, do kamer mnie nie ciągnie. C60D i C550D mają możliwość nagrywania wycinkiem matrycy w trybie kadrowania 640x480+ przy 50fps co daje fajne rezultaty.

https://www.astropix.com/html/equipment/canon_one_to_one_pixel_resolution.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zanim zrobiłem zdjęcia gwiazdy z CC6 nagrywałem też Saturna, warunki były słabe, o Jowiszu w ogóle nie było mowy tak pływał nad dachami. Z CC6 nagrywałem bez barlowa, dla porównania chwilę wcześniej ED80 z barlowem 5x tak jak zawsze. Porównywalna ilość klatek i obróbka, po lewej CC6, po prawej ED:

Saturn_17_09_2023_CC6_ED80_1.jpg.f9422203156943a4a163ae0a391b9d1f.jpg

Ewidentnie z CC6 wychodzi mydło nawet bez barlowa. Patrząc na zdjęcia gwiazdy wyżej widać, że okręgi nie są centralnie, środek na każdym wyraźnie leci w dół na lewo a powyżej widać więcej linii. Nie znam się na kolimacji ale kiedyś trzeba będzie spróbować pokręcić przy nim. I teraz pytanie: CC6 ma z tyłu 6 śrub, 3 na mniejsze imbusy i 3 na większe, w jakiej kolejności to ruszać, któreś trzeba luzować najpierw? I które regulują zwierciadło? Na zdjęciu widać dwie nad wyciągiem:

DSCF6277.thumb.JPG.e6afdae0dab3793df28b5f20a4a24251.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Przemek_K napisał:

I teraz pytanie: CC6 ma z tyłu 6 śrub, 3 na mniejsze imbusy i 3 na większe, w jakiej kolejności to ruszać, któreś trzeba luzować najpierw? I które regulują zwierciadło? Na zdjęciu widać dwie nad wyciągiem:

 

Tutaj masz instrukcję od tego Cassegraina (to jest od Oriona ale to jest ta sama tuba co GSO, taką też dostałem z GSO gdy kupowałem go w teleskopy.pl)
https://www.telescope.com/assets/product_files/instructions/IN621_Classical_Cassegrains.pdf

Małe śruby, są śrubami blokującymi, większe odpowiedzialne są za ustawienie lustra. Najpierw luzujesz małymi śrubami, potem korekta położenia większymi.
Śrub blokujących nie należy za bardzo luzować, gdyż może skończyć się zmianą położenia lustra i zmianą ogniskowej.
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jak będzie wena to kiedyś z tym powalczę 😉 Na razie wolę dalej czerpać przyjemność w wyciskaniu ile się da z ED80 i Canona 60D, sprzęt kompletnie bezstresowy i bezproblemowy. I tak ciągle jest coś do sprawdzenia, a to teraz więcej fps przy krótszych czasach, a to jeszcze będą próby z barlowem 3x itd. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)