Skocz do zawartości

Sh2-171 czyli Mgł.Pytajnik lub Głowa Diabła.


Erik68

Rekomendowane odpowiedzi

Jak na taką niedużą średnicę teleskopu to wyczyn taki obiekt ustrzelić. Ale chyba w innym okularze niż 8 mm bo miałbyś 95x. Obiekt jest duży, cały Ci się mieścił w polu widzenia ? Przy okazji zapytam jakie masz zdanie o tym filtrze, bo też myślę o jakimś Hb ale nie wiem w co celować .Czy lumicon byłby najlepszym rozwiązaniem czy może właśnie coś węższego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 godzin temu, krzych napisał:

Jak na taką niedużą średnicę teleskopu to wyczyn taki obiekt ustrzelić. Ale chyba w innym okularze niż 8 mm bo miałbyś 95x. Obiekt jest duży, cały Ci się mieścił w polu widzenia ? Przy okazji zapytam jakie masz zdanie o tym filtrze, bo też myślę o jakimś Hb ale nie wiem w co celować .Czy lumicon byłby najlepszym rozwiązaniem czy może właśnie coś węższego.

EP-8mm ,to średnica źrenicy wyjściowej(ang.exit pupil),używałem okularu SWAN40mm(72*),który daje mi 3.8* pole widzenia.Teoretycznie mieści się na styk, ale w taki sposób jej nie jesteś w stanie ogarnąć, potrzebowałbyś,przynajmniej 5* pola widz.Tak rozległe obiekty trzeba "smakować " po kawałku ,chcąc coś z nich wydobyć, i wbrew pozorom najlepszy instrumentem w ich przypadku jest średnia lornetka z filtrami dająca przynajmniej 3* pola. Wracając do filtrów,to obserwator mgławic,powinien mieć cały zestaw różnej przepuszczalności ,H-beta,OIII i jako uzupełnienie UB/UHC i NPB ,ponieważ poszczególne obiekty wymagają poszczególnych filtrów i nie ma tutaj cudownego środka....Filtry Lumicon H-beta(ok.9nm) i Hb5,5nm, uzupełniają się wzajemnie. Zapewne do swiatłosilnych telepów (f/5 lub jaśniejsze), lepszym wyborem będzie ,5nm. Na chwilę obecną  mam trzy rodzaje Hb-5,5nm. 8,5nm i 25nm i żadnego nie myślę się pozbywać.

 

PS. W obserwacji obiektów o dużych rozmiarach kątowych 2,5*i>, ważniejszym parametrem  niż śr.apertury ,jest tutaj luminacja(Opisuje ilość światła, które przechodzi lub jest emitowane przez określoną powierzchnię i mieści się w zadanym kącie bryłowym. Jest to miara wrażenia wzrokowego, które odbiera oko ze świecącej powierzchni) Trzeba zebrać jak najwięcej światła z jak największej powierzchni nieba,rządzi tutaj pole widzenia...

  • Like 4

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)