Skocz do zawartości

Orion Pentaprism Diagonal kątówka 90 stopni (#52055). Jaki naprawdę daje obraz ?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć mam takie pytanie może ktoś jest bardziej zorientowany jak i tak naprawdę daje obraz nasadka z tytułu. W opisie teleskopy.pl jest że daje obraz ziemski. Ale tak naprawdę daje obraz ziemski sama z siebie czyli nie przekształca wpadającego światła żadną ze stron. Zatem po włożeniu takich kątówki to teleskopu uzyskujemy taki sam obraz jakbyśmy spoglądali przez okular włożony bezpośrednio wyciąg. Czytałem różne opisy i tam zawsze ten pryzmat był porównywalny do pryzmatu amici dający obraz ziemski ale bez charakterystycznego spike'a. Zatem czy ten pryzmat może być źle złożony. Moje pytanie pojawia się stąd że zakupiłem taki pryzmat na astromaniaku i po wpiiciu u do maka 150 nagle doznałem szoku że obraz nie uległ zmianie. Link do nasadki.

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5356&lunety=Orion Pentaprism Diagonal k t wka 90 stopni 52055

Pozdrawiam

Łukasz 

 

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, Celestron nexstar 5i, AZ 5, Nikon EX 8x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Smorff84 napisał:

A w ofercie jest napisane że to jedyna nasadka która współpracuje z tym bino właśnie oriona.

Nie bardzo rozumiem, mógłbyś rozwinąć myśl?

3 godziny temu, Smorff84 napisał:

Czemu pryzmat bak 7 ma być nieszczęśliwy do obserwacji okularowych

Jak szukałem informacji przy zakupie lornetki, znalazłem opis różnic pomiędzy pryzmatami BAK-4 a BK7, gdzie wskazano że BK7 jest szkłem tańszym ale wprowadzającym ciemniejszy obraz i kątówki z niego zrobione mają miękkie krawędzie i rozmycie przy brzegu, gdzie BAK-4 ma ostrą diafragmę brzegową. O ile bino ma raczej wąski przelot, o tyle przy okularach zdarzają się takie, które ten przelot mają szeroki i używają go, więc ten wpływ miękkości brzegów może być widoczny.

Ale to teoria, więc trzeba by to sprawdzić w praktyce.

Edytowane przez Dale
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Dale napisał:
20 godzin temu, Smorff84 napisał:

A w ofercie jest napisane że to jedyna nasadka która współpracuje z tym bino właśnie oriona.

Nie bardzo rozumiem, mógłbyś rozwinąć myśl?

Z tego co zrozumiałem z opisu ze strony teleskopy.pl że nasadka Orion Premium Linear BinoViewer sama z siebie obraca obraz zatem jeśli na wejściu będzie obraz do góry nogami ona obróci go do prawidłowej pozycji stąd może opis że tylko wtedy nadaje się do obserwacji ziemskich. Większość popularnych nasadek bino WO czy Baadera daje obraz taki jaki jest na wejściu. Ja to tak zrozumiałem. Co do samego pryzmatu czytałem na CN że to lekkie pociemnienie obrazu może być zaletą w przypadku obserwacji planetarnych w dużych powiększenia. Miałem już parę nasadek pryzmatycznych zostawiłem sobie tylko nasadkę Badera tą zwykłą z przelotem 32 mm jak będzie czas to postaram się ją porównać z tą nasadką Oriona. Widzę też taki plus że ten pryzmat pentagonalny w reflektorze czy maku daje obraz do góry nogami bo jakoś ciągle nie mogę się przyzwyczaić do odbicia lustrzanego jaki generuje nasadka lustrzana. 

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, Celestron nexstar 5i, AZ 5, Nikon EX 8x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie pomogę z obrazem, bo jak pisałem, moja wiedza sprowadza się od opisów i filmów z yt. Natomiast co do przyciemnienia obrazów planet, czasem jest to korzystne, kiedyś używałem filtrów - szarego lub polaryzacyjnego, teraz używam nieco innych, bardziej dedykowanych do planet i przy okazji eliminujących zaśmiecenie światłem. efekt jest lepszy - większy kontrast i wyraźniejszy detal. Ale myślę że różnice nie są na tyle duże, by warto było na siłę iść w tą stronę, masz taką nasadkę, też efekt będzie OK, spokojnie można obserwować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)