Skocz do zawartości

Pierwsze kroki w astrofoto.


mattdur

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, wiem że już powstało mnóstwo takich tematów, ale od czytania tego wszystkiego człowiek sam już nie wie co ma myśleć. Od ok. 1,5 roku zacząłem zabawę z teleskopami, ale był to głównie wizual. Na początku na montażu AZ, potem Dobson. Próbowałem focić przez pożyczoną kamerkę od kolegi planety i naprawdę mi się to spodobało. Teraz chciałbym spróbować swoich sił w astrofotografii DS. Mogę dopowiedzieć, że mam jakieś doświadczenie w obróbce zdjęć.

Jeżeli chodzi o warunki to :
- mieszkam na granicy dużego miasta (SQM 19.11, Bortle 6), żadna latarnia ani inne światła nie świecą mi na miejsce z którego obserwuję.
- mam możliwość wyjeżdżania pod trochę ciemniejsze niebo (SQM 21.01, Bortle 4), tu jeszcze lepiej i dużo większe pole widzenia.

No i teraz przechodzę do najcięższego tematu czyli budżet. Chciałbym przeznaczyć ok. 4 tysiące złoty, no może lekko więcej, ale bez przesady. Wiem, wiem to jest mało, ale chciałbym spróbować, a nawet jeśli by się nie spodobało i szybko znudziło to sprzedać z niewielką stratą.

Mi jako nowicjuszowi najbardziej przykuły uwagę montaże i z tego co gdzieś tam wyczytałem to są one podstawą przy astrofotografii. Myślałem nad EQ-5 lub od razu EQ-5 PRO (z tego co zrozumiałem jest to wersja z go-to). Wiadomo chętnie od razu wzięłoby się HEQ-5 lub nawet EQ-6, ale ani nie mam na to w tym momencie budżetu, ani nie chciałbym się rzucać na głęboką wodę.

Następnie kwestia samego teleskopu. Tu już w pełni liczę na pomoc, bo po przeczytaniu tylu dyskusji jestem zakręcony jak butelka. Mam wrażenie, że każdy mówi co innego.

Jeżeli chodzi o lustrzankę/kamerę to mam Canona 700D z astro-modem, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby go sprzedać i kupić coś innego jak będzie trzeba.

To chyba na tyle. Będę wdzięczny za rozjaśnienie mi trochę sprawy. Mogę dodać, że nie widzę problemu, aby brać sprzęt używany np. z astro-giełd itp.

Czystego nieba, Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mattdur napisał:

Mam wrażenie, że każdy mówi co innego.

Tak może być. Każdy ma swój bagaż doświadczeń  i podpowiada co wybrałby na swoim miejscu. 

Ja na Twoim miejscu kupiłbym motaż SW Star adventurer GTI. I jakiś porządny obiektyw około 100mm (np Samyang 135mm f/2). I w tej chwili budżet został wyczerpany a nawet lekko przekroczony.  Do tego dokupić filtr Ha i można działać. 

Ponadto jeśli wiedziałbym, że to mnie wciągnie,  natychmiast postawiłbym na zakup i naukę oprogramowania do obróbki. Mam tu na myśli PixInsight + exterminatory. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mattdur napisał:

Star Adventurer 2i WIFI był na sąsiedniej giełdzie wystawiany po ciekawych cenach. Byłby to dobry wybór?

To już sobie musisz sam odpowiedzieć. Montaż da radę, ale ja bym wolał dołożyć do wersji GTI, dla napędów w dwóch osiach, goto, solidniejszej budowy (szczególnie klin). Zawsze możesz dać ogłoszenie że kupisz, może ktoś nosi się z zamiarem sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)