Skocz do zawartości

Prośba o ocenę kolimacji refraktora - ED 102 + AZ4


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj przyszedł do mnie refraktorek dublet ED 102 f/7 i wykazał się niestety takim rozkolimowaniem:

 

post-1260-0-36029400-1422982784_thumb.jp

 

Jeszcze nie robiłem testu pod gwiazdami, ale może ktoś z większym doświadczeniem powiedzieć, czy to się kwalifikuje do odesłania? Np wg strony http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p167_TS-1-25--Cheshire-Justierokular-fuer-Refraktor-Teleskope-und-Newtons---aus-Metall.html to moje rozkolimowanie jest bardzo niewielkie i OK.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy test to spojrzenie na gwiazdki - są szpileczki jest OK, są kalafiorki jest kiszka.

No i rozogniskowanie za i przed. Oko Masz to sam ocenisz :)

Najlepszy test kolimacyjny 8)

Można to jeszcze zrobić z kamerką i na lapku i obraz powiększyć - też bez problemu to zrobisz na pierku.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przyszedł do mnie refraktorek dublet ED 102 f/7 i wykazał się niestety takim rozkolimowaniem:

 

attachicon.gifIMG_20150203_172237.jpg

 

Jeszcze nie robiłem testu pod gwiazdami, ale może ktoś z większym doświadczeniem powiedzieć, czy to się kwalifikuje do odesłania? Np wg strony http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p167_TS-1-25--Cheshire-Justierokular-fuer-Refraktor-Teleskope-und-Newtons---aus-Metall.html to moje rozkolimowanie jest bardzo niewielkie i OK.

 

 

Wczoraj przyszedł do mnie refraktorek dublet ED 102 f/7 i wykazał się niestety takim rozkolimowaniem:

 

attachicon.gifIMG_20150203_172237.jpg

 

Jeszcze nie robiłem testu pod gwiazdami, ale może ktoś z większym doświadczeniem powiedzieć, czy to się kwalifikuje do odesłania? Np wg strony http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p167_TS-1-25--Cheshire-Justierokular-fuer-Refraktor-Teleskope-und-Newtons---aus-Metall.html to moje rozkolimowanie jest bardzo niewielkie i OK.

Ja w swoich refraktorach miałem podobny obraz jak na tym zdjęciu i niestety gwiazdy na klatkach zdjęć w jednym z rogów się rozjeżdżały.  Poustawiałem je za pomocą tego kolimatora tak, że te kółeczka w środku są idealnie centryczne i dopiero wtedy uzyskałem zadowalający efekt. Wcześnie nie pomagał nawet wypłaszczacz pola. Niby to niewielkie rozkolimowanie, ale psuje efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie to były refraktory? Cela w tym EDku niestety nie jest kolimowalna i pozostaje tylko zwrot i wymiana.

Zapewne z 3 śrubami od czoła obiektywu, lub po 3 boczne każdej soczewki.

Tu niestety jeśli będzie źle to tylko odsyłka, soczewka zakręcona od góry i dołu - wkręcany wyciąg i nic się nie zrobi. Ewentualnie coś z wyciągiem ale domowym sposobem teleskopu na gwarancji lepiej nie ruszać.

Łukasz ale może to jednie tylko dywagacje - ,,gwiazdy prawdę Ci powiedzą" ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - może dziś się uda, EDek już marznie :)

............. i za nic w świecie nie będę ich ruszał :)

Żeby sie nie przeziębił ;)

Nie dotykaj - to nie jest robota na domową ręczna zabawę C:-)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie nie jest źle. Test na gwiazdach przy 150x jest bardzo pozytywny. Muniek przy 150x wykazuje w jedną stronę leciutki fiolecik na krawędzi, a w drugą leciutko żółtą obwódkę, czyli książkowo (przynajmniej wg Choosing and using the refracting telescope). Poczekam aż się podniosą nieco wyżej Jowisz z Muńkiem i spróbuję 230x - (TMB 8mm + tani barlow 2.5x) więcej nie mam :)

Plejadki w 26mm - śliczne.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie nie jest źle. Test na gwiazdach przy 150x jest bardzo pozytywny. Muniek przy 150x wykazuje w jedną stronę leciutki fiolecik na krawędzi, a w drugą leciutko żółtą obwódkę, czyli książkowo (przynajmniej wg Choosing and using the refracting telescope). Poczekam aż się podniosą nieco wyżej Jowisz z Muńkiem i spróbuję 230x - (TMB 8mm + tani barlow 2.5x) więcej nie mam :)

Plejadki w 26mm - śliczne.

Na Muńku najlepszy Edzio na krawędziach taki zafarbek da. Tym sie nie przejmuj.

Popróbuj gwiazdki takie średnie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już wystarczająco przymarzłem, ale wg mnie jest ok. Gwiezdny test wykazał jak dla mnie, że wszystko jest w porządku z kolimacją. W trakcie posiedzenia korzystałem z okularów TS WA 26mm (28x), 12mm (60x) + barlow (150x) oraz TMB 8mm (90x). Na pierwszy ogień poszły Plejady. W okularze 26mm mieściły się całe z zapasem. Pięknie wyrysowane gwiazdki, choć tło wyraźnie szare i słabszych niewiele było widać (prawie pełnia). Na gwiazdach Plejad sprawdzałem kolimację przy powiększeniu 230x (8mm + barlow 2.5x).

Potem powędrowałem do M42. W okularze 26mm wyraźnie widoczna mgiełka, nieregularna, w środku piękny Trapezik. Z okularem 12mm mgiełka wypełniła sporą część pola widzenia, a Trapez skrzył się i migotał jak przekłute szpilką dziurki w czarnym firmamencie nieba. Potem Księżyc - przy wschodniej krawędzi widać jeszcze było trochę detali. W pobliżu równika przy krawędzi zawieszone w powietrzu jak punkciki były widoczne szczyty jakiś gór, a może krawędź krateru. Bez żadnego filtra Księżyc raził mocno w oczy, zarówno z TMB 8mm jak i z duetem 12mm + barlow. Przy krawędzi Księżyca było widać delikatne fioletowe halo.

No i Jowisz - w okularze 26mm wyraźnie widoczne były dwa centralne pasy. Najlepiej jednak prezentował się z okularem 8mm i 12mm x2.5. W obu tych okularach były widoczne rdzawe pasy równikowe oraz nieregularne pociemnienia bliżej biegunów. Pasy równikowe nieregularne z zakrętasami, pociemnienia też miały drobne nieregularności. A centralnie przez środek tarczy wędrował jeden z księżyców - okazało się później, że to Io - widoczna bez problemu kropka z okularem 8mm, a także nieco trudniej z okularem 12mm. Po obu stronach tarczy planety było widoczne lekkie halo czerwone i niebieskie - już od powiększenia 60x. Jakbym wyszedł trochę wcześniej załapałbym się na WCP, ale mi uciekła :(

To tyle w skrócie z pierwszej sesji EDka 102 / 714. Może jeszcze kilka słów o AZ4 - EDek gotowy do boju waży ponad 5kg i wraz z AZ4 stanowi wg mnie dobraną parkę. Bez problemu daje się wyważyć i przy powiększeniu 150x, a nawet 230x nie ma problemu ze śledzeniem obiektu, choć przy 230x przydałby się okular o większym polu widzenia, niż 58* z TMB. Sprzęgieł nie trzeba za mocno dociskać i wymiana okularów nie powoduje przestawienia montażu - oprócz SWANa 40mm, który jest jednak dość ciężki i po wyjęciu może refraktor przeważyć jeśli kąt nachylenia jest niewielki. Kiedy jest skierowany wyżej, nie ma już problemu. Myślę, że pod ciemnym niebem taki komplet może sprawić wiele radości jako zestaw turystyczno-wyjazdowy.

post-1260-0-12190900-1422997636_thumb.jp

 

PS - jak pewnie wiecie, moje doświadczenie w wizualu jest wciąż mierne, stąd nie traktujcie tego opisu jako jakiejś wyroczni :)

 

  • Like 9

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie to były refraktory? Cela w tym EDku niestety nie jest kolimowalna i pozostaje tylko zwrot i wymiana.

Jeden to SW 102/500, króry nie ma możliwiści kolimacji obiektywu, ale wystarczyło lekko poluzować śruby przy wyciągu, przeginając lekko wyciąg ustawić obraz w kolimatorze i ponownie mocno dokręcić śruby. Kółeczka w centrum pokryły się idealnie. Drugi to Barska Magnus ED Triplet APO 80/560, który też nie ma śrub kolimacyjnych przy obiektywie, ale ma wyciąg zakręcany do tubusu za pomocą nakretki. Wystarczyło tą nakrętkę lekko odkręcić i obracając wyciąg znależć takie miejsce, w którym kółka w kolimatorze pokrywaja się, i ponownie dokręcić nakretkę mocującą wyciąg. Wygląda na to że w tej konstrukcji celowo jest rura tubusu ucięta nie idealnie pod kątem prostym do osi podłużnej , aby można było przeprowadzić kolimację w ten opisany sposób. Trzeci refraktor to już moja konstrukcja, i tutaj  musiałem ustawiać i obiektyw i wyciąg. Nie powiem, trochę sie namęczyłem zanim mi się udało to wszystko zgrać ze sobą.  http://www.fotosik.pl/u/Pawel103/album/1716598

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Do wizuala warto też zawsze sprawdzać kolimacje po włożeniu kątówki...można się zdziwić jak bardzo niedokładne może być ustawienie lustra. A najlepsze rozwiązanie to kątówka z możliwością kolimacji. Wtedy wszystkie drobne błędy można skorygować całkowicie. Używam takiej, produkcji ES-a w ED TS 70/420 i obrazy są rewelacyjnie ostre, choć nie jest to przecież jakiś topowy ED-ek.

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno już myślisz aby przez niego coś sfotografować ;)

Heh, nie, raczej nie myślałem żeby nim coś focić. No chyba że ptaki w karmniku... :) Bez flattenera to będzie lipa...

 

 Do wizuala warto też zawsze sprawdzać kolimacje po włożeniu kątówki...można się zdziwić jak bardzo niedokładne może być ustawienie lustra. A najlepsze rozwiązanie to kątówka z możliwością kolimacji. Wtedy wszystkie drobne błędy można skorygować całkowicie. Używam takiej, produkcji ES-a w ED TS 70/420 i obrazy są rewelacyjnie ostre, choć nie jest to przecież jakiś topowy ED-ek.

Sprawdzałem kolimację z kątówką i bez i był taki sam wynik, więc chyba kątówka jest ok i to dobrze, bo nie ma możliwości kolimacji - to kątówka SW dielectric. Po dzisiejszej sesji jestem trochę uspokojony i bateryjki naładowane :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się skolimować EDka :)  W książce Choosing and Using a Refracting Telescope opisano również "pośrednie" sposoby na kolimację refraktora, jeśli nie posiada on regulowanej celi. Akurat w modelu TS ED 102 zastosowano aż dwa miejsca, w których można obracać elementy refraktora wokół osi:

post-1260-0-61236300-1423322399_thumb.jp

 

W szerszym z nich można obracać cały wyciąg względem tubusu teleskopu, drugie służy do obracania kadru po podpięciu kamerki (w końcu to seria Photoline :) ). I to pierwsze miejsce okazało się być zrobione nieco nierówno i po obróceniu dało się uzyskać kolimację w punkt zarówno z jak i bez kątówki.

W sumie może ten pierścień służy do kolimacji np wyciągu? Choć na wyciągu są jakby osobne śrubki do tego.

Tak czy siak, kolimacja się powiodła, a książkę polecam :) Może dziś się uda sprawdzić w boju czy coś się poprawiło :)

  • Like 6

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się skolimować EDka :)  W książce Choosing and Using a Refracting Telescope opisano również "pośrednie" sposoby na kolimację refraktora, jeśli nie posiada on regulowanej celi. Akurat w modelu TS ED 102 zastosowano aż dwa miejsca, w których można obracać elementy refraktora wokół osi:

Czy jest w niej coś na temat takich wyciągów - TS 2,5"

post-476-0-84975300-1423328442_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć na wyciągu są jakby osobne śrubki do tego.

 

Na górnej części wyciągu są 4 śruby na imbus. Dwie z większym półokrągłym łbem mocują łożyska, dwie mniejsze to małe "robaczki" które niczego nie mocują, zaślepiają jedynie otwory służące do mocowania stopki szukacza. W swoim TS 70/420 dokręciłem stopkę GSO pod red dota.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat tego konkretnego wyciągu nic nie ma - a co dokładnie chciałbyś wiedzieć, to mogę sprawdzić?

 

PS - @Robert41 - to przykręciłeś stopkę szukacza jedną śrubką w ten otwór jak zaznaczyłem czerwoną strzałką?

post-1260-0-34375100-1423330253_thumb.jp

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat tego konkretnego wyciągu nic nie ma - a co dokładnie chciałbyś wiedzieć, to mogę sprawdzić?

Pokażę Ci na zlocie bo w porównaniu z wyciągiem Kennego mam jakieś dodatkowe śruby ,,naciskowe" moze dojdziemy do czego służą... :)

 

2 identyczne

post-476-0-94464900-1423331496_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to pooglądamy na zlocie.

Po ustawieniu kolimacji wydaje mi się, że trochę zmniejszyły się kolorowe obwódki wokół jasnych obiektów. Zauważyłem wczoraj wieczorem przy Jowiszu i dziś porównując zdjęcia Słońca:

 

wczorajsze:

post-1260-0-97136300-1423401716_thumb.jp

 

i dzisiejsze z poprawioną kolimacją:

post-1260-0-52141000-1423401720_thumb.jp

 

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)