Skocz do zawartości

Hickson 44


Rekomendowane odpowiedzi

Kolejne próby z nowego setupu

Zmierzyłem sie  z trudnym i bardzo ciekawym obiektem z katalogu Hicksona

Hickson 44 ? zwarta grupa galaktyk powiązanych ze sobą grawitacyjnie. Została skatalogowana przez Paula Hicksona w jego katalogu pod numerem 44. Znajduje się w konstelacji Lwa.

Hickson 44 znajduje się w odległości 60 milionów lat świetlnych od Ziemi. Grupa ta zawiera cztery galaktyki dominujące: trzy jasne galaktyki spiralne oraz jedną galaktykę eliptyczną. W grupie tej dochodziło do spotkań pływowych gdyż dominująca galaktyka spiralna NGC 3190, położona krawędzią do obserwatora, wykazuje istotne zakrzywienie pasa jej pyłu po stronie NGC 3187. Ta galaktyka również posiada ogony pływowe widoczne powyżej i poniżej płaszczyzny swojego dysku. Ostatecznie oddziaływania pomiędzy galaktykami zwartych grup prowadzą albo do połączenia w jeden obiekt albo do rozerwania oddziaływań grawitacyjnych.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hickson_44

16 x 600s, SW 150/750. QHY8L, Meade LXD-75

Warunki pogodowe były dość dobre ale wysoko na niebie była lekka mgiełka

post-118-137699802167_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no, naprawdę ładnie wyszło :) Można by jeszcze kolorki wzmocnić trochę, pewnie z galaktyk będzie trudno je wyciągnąć ale gwiazdy można podkręcić. Kamera zawsze daje kopa, jeśli chodzi o możliwości.

Znowu było jakieś spotkanie w Glinnej? :)

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Kamera, nawet kolorowa to jest to.

Spróbuję podkręcić te kolorki a tu załączyłem negatyw, ten obiekt moim zdaniem świetnie prezentuje się w odwróconych kolorach.

Na dzisiaj zapowiada się pogoda, chyba szkoda by było stracić taką okazję no i chyba będę próbował coś ustrzelić.

Jeżeli Kuba masz ochotę to zapraszam.

Bedę miał też prąd w polu więc będzie można focić do bólu.

post-118-137699802257_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulki, jak qbanos jestem za wzmocnieniem trochę kolorków. Kamerka i mniejszy teleskop na tym budżetowym montażu pokazał pazurki, a to jeszcze nie stu procentowe możliwości zestawu.  8)  I na pewno jeszcze Tadek nas zaskoczy pozytywnie.  :o

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Bardzo lubię tego Hicksona, dlatego gratuluje zdjęcia i wyboru obiektu. Sam też kiedyś zabrałem się za niego i była to chyba nawet polska premiera.

Poniżej zdjęcie, które traktuje jako średnio udane, ale z zamiarem powrotu w przyszłości do tych obiektów :)

index.php?view=image&format=raw&type=img&id=38&option=com_joomgallery&Itemid=13

http://www.astronomia.vot.pl/index.php?view=detail&id=38&option=com_joomgallery&Itemid=13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubię tego Hicksona, dlatego gratuluje zdjęcia i wyboru obiektu. Sam też kiedyś zabrałem się za niego i była to chyba nawet polska premiera.

Twoje zdjęcie jest zdecydowanie lepsze :)

Ten obiekt też mi się bardzo podoba, ta różnorodność kształtów w jednym kadrze jest niesamowita.

Moją fotkę robiłem jeszcze podczas tuningowania setupu, miałem wtedy za krótką rurkę pomiędzy matrycą kamery a korektorem komy no i pole nie było do końca skorygowane. Teleskop prosto ze sklepu jeszcze nie był dokładnie skolimowany a i ostrości tez nie ustawiłem najlepiej.

Może wiosną wrócę do tego obiektu od początku. Mam w planach zakup jakiegoś filtra LP, z filtrem powinno się więcej zarejestrować.

A tak wogóle to dziękuję Wszystkim za pozytywne oceny tego zdjęcia chociaz sam mam świadomośc wielu niedociągnięć :)

Te pozytywne opinie wynikają pewnie z samego obiektu który nawet kiepsko sfotografowany może się podobać :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)