Skocz do zawartości

IC417, NGC 1931, IC410, M36


Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze zdjęcie w 2024r. Cieszę się że w końcu udało mi się je zrobić bo zacząłem zbierać fotony na początku listopada 2023 i była realna szansa, że przez pogodę nie będzie dane mi go dokończyć. Trzy dobre noce blisko ostatniego nowiu sprawiły że to mamy 🙂

Mgławica Mucha (NGC 1931), Mgławica Pająk (IC417) oraz Mgławica Kijanki (IC410)

ic417j90.thumb.jpg.0c5a6077c58b95783f71cb70787c2f8f.jpg

Mgławica Mucha jest mgławicą emisyjną, otwartą, znajdującą się ok. 10tys lat świetlnych od nas. To ta kulka na lewo od środka zdjęcia. Nieopodal czai się na nią Mgławica Pająk, która to oddalona jest od nas ok 7500 lat świetlnych. IC417 jest dużą mgławicą emisyjną, gwiazdotwórczą w której znajduje się gromada otwarta. Stwierdzono, że gwiazdy w środkowej gromadzie mają wiek ok 1-5 mln lat co może świadczyć o tym że proces gwiazdotwórczy zachodził tu kilkukrotnie.
Całej akcji z prawego dolnego rogu przyglądają sie tzw. Kijanki czyli mgławica emisyjna będąca tak naprawdę częścią gromady NGC 1893. Kijanki oddalone są od nas o ok. 12tys lat świetlnych, a same mają długość ok 10 lat świetlnych czyli taki mały dzyndzel, a jego długość jest 2x większa niż odległość od nas od najbliższej Alfa Centauri).
Kadr dobrałem tak żeby zarejestrować jeszcze na nim gromadę otwartą M36 znajdująca się na skraju lewego boku. Znajduje się ona ok 4tys lat świetlnych od nas (czyli jest najbliżej z charakterystycznych obiektów tego kadru), ma wielkość ok 14-20 lat świetlnych i powstała ok 25 milionów lat temu. Nie chciałem używać rotatora do tego kadru bo miałem w trakcie jeszcze kilka projektów, a zdjęcie robiłem zdalnie (niestety nie mam elektrycznego rotatora). Może byłoby lepiej.

SHO 80x300, RGB 30x120 - 23 godziny.
Żeby trochę odciążyć serwer wrzucam wersje w 90% rozdzielczości. Różnica w jakości mała, ale w mb już spora 🙂 

Pogodnych Nocy
Mateusz

  • Like 8

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)