Skocz do zawartości

Pytania o Celestron NexYZ


Rekomendowane odpowiedzi

Mam dwa pytania do posiadaczy, oraz byłych posiadaczy, NexYZ. Przyszedł dzisiaj do mnie taki adapter z Delty i jestem po pierwszych testach. Urządzenie wydaje się bardzo fajne, a co najlepsze ma wygodną regulację w trzech osiach. Jednak zauważyłem, że telefon, a co za tym idzie aparat, nie jest ustawiony osiowo i równo względem okularu. Ugięcie powstaje na szynie, która odpowiada za zbliżanie i oddalanie telefonu od okularu; jest tam w zasadzie pewien luz. Nie wydaje się, aby coś trzeba było dokręcić, ale może się mylę? Więc pytanie, czy to normalne w tym uchwycie ( może mogę jakoś to poprawić?), czy może trafił mi się jakiś wadliwy egzemplarz?

Pierwsze zdjęcie pokazuje położenie telefonu względem okularu, czyli wspomnianą nieosiowość. Nie robiłem już dodatkowego zdjęcia, ale gdy uniesie się odrobinę ręką telefon na wspomnianym "luzie", można go ustawić równo, a co za tym idzie, lepiej dopasować obraz.
Na drugim zdjęciu zaznaczyłem miejsce, gdzie tworzy się luz i ugięcie.

IMG_20240222_154432b.jpg.b3ecb4c0d1a85ede53b724ff04f87c86.jpg

IMG_20240222_154520b.jpg.817b75d12dc9e0c55ff3420289fe63fa.jpg

Drugą sprawą, o którą chciałem zapytać, jest trochę za krótka regulacja położenia w osi "prawo-lewo" czy też poziomej (za pomocą tego bardziej schowanego pokrętła) na okularze kitowym 25mm. Później sprawdzałem ES 14mm i tutaj regulacja wydaje się łapać pole okularu, choć zapas w drugą stronę jest dosyć malutki (ale jest). Nie sprawdzałem innych okularów, bo kitowca też będę pewnie używał często. W związku z tym, że nic chyba już nie da się tam wyregulować, bo regulacja blokuje się na śrubkach, jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że mój telefon jest zły, bo ma aparaty położone centralnie, a nie na boku.

Edit: coby nie tworzyć postu pod postem. Posiedziałem trochę nad adapterem i jeśli chodzi o drugą sprawę, czyli minimalny brak regulacji dla kitowca 25mm (i być może innych wąskich okularów) z moim telefonem, mam już pomysł jak to rozwiązać. Nie chcę grzebać przy regulacji, ani zabezpieczeniu, o które blokują się śrubki, więc pozostało zerknąć na miejsce, gdzie uchwyt łapie okular. I tak sobie wymyśliłem, że zrobię coś w rodzaju poduszki dystansowej, którą będę umieszczał z jednej strony okularu przy uchwycie. "Przesunie" ona okular kawałek w bok, co pozwoli sięgnąć regulacji swobodnie do pola widzenia. Być może zamiast "poduszki" czy czegoś w rodzaju "półksiężyca", kitowiec będzie dostawał jakieś ubranko, które go pogrubi.

Edytowane przez Damian P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Damian P. zmienił tytuł na Pytania o Celestron NexYZ

Siemka,

Szczerze mówiąc nie zauważyłem tego odchyłu telefonu w uchwycie, dopiero po Twoim poście bliżej się przyjrzałem, co więcej spojrzałem na to z góry i tu też nie jest na jednej osi. Widać ten typ tak ma 😐, chociaż nie przeszkadzało mi to do tej pory.

Co do możliwości ruchu w osi prawo lewo to spokojnie łapie obraz zarówno z kitowym 25mm jak i 9mm, telefon ma obiektywy na środku, a jego szerokość to 71.9 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Sebastian.M, dzięki za odpowiedź. Mój tel. w etui, czyli tak, jak go wsadzałem do adaptera, ma około 80mm, a bez 76,68mm. Spróbuję jeszcze bez etui, jeśli złapię obraz, to zawsze będzie to jakaś opcja, chociaż wolałbym, żeby siedział sobie w "ubranku", więc pewnie pokombinuję z jakąś wkładką przy uchwycie okularu.

Co do odchyłu, to być może jest jak piszesz i tak jest zbudowany. Szyny są plastikowe, więc może po prostu zbyt wiele od nich wymagam. Ogólnie, mimo tej nieosiowości, obraz wydaje się łapać normalnie, choć ciekawi mnie, czy ma ona jakiś wpływ (na przykład na ostrość). Jeśli nie ma, to chyba pozostanie zapomnieć o sprawie. Wczoraj przyjrzałem się adapterowi skrupulatnie i raczej trudno, żeby miał jakąś wadę. Szkoda tylko, że nie ma jeszcze jakiejś regulacji do korygowania tego ugięcia pod wpływem wagi, albo po prostu ta część, po której chodzi wspomniana szyna, nie jest już zrobiona pod odpowiednim kątem, minimalnie ostrym, który prostuje się po włożeniu tel.

PS Zauważyłem, że na tej dolnej półeczce, na której "stoi" tel., jest trochę miejsca na grubsze telefony. Jak na razie, z takich szybkich sposobów na wyprostowanie aparatu względem okularu, wsadziłem z tyłu na dole, za plecy telefonu, trochę tekturki z pudełka na próbę, i wydaje się to pomagać, telefon dużo lepiej jest ustawiony względem okularu. Trzeba tylko uważać, żeby nie dać za grubo, żeby nie wypadał z uchwytu, oraz za wysoko, żeby cały się nie odchylał, a jedynie na dole. 

Edit:

Jam napisał: "Być może zamiast "poduszki" czy czegoś w rodzaju "półksiężyca", kitowiec będzie dostawał jakieś ubranko, które go pogrubi."

Właśnie dopiero teraz zainteresowałem się bliżej pewnymi dodatkami, które były razem z adapterem, czyli dwoma okrągłymi nakładkami. Wcześniej myślałem, że służą do czegoś innego, ale wygląda na to, że to są właśnie swego rodzaju "pogrubiające ubranka" na wąskie okulary🙃 I rzeczywiście jedna pasuje na kitowca 25mm, chociaż na razie, po sprawdzeniu w domu, nie jestem pewien, czy wystarczy.

Edytowane przez Damian P.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem rozwiązanie problemu luźnej szyny w adapterze, która powoduje ugięcia. Okazuje się, że inni również mieli podobny kłopot, jak na przykład pan z filmiku na youtube pod tym linkiem. Swój problem omawia dokładnie od 12.20 minuty filmu.

Z tego, co zrozumiałem po włączeniu tłumaczenia tekstu, skontaktował on się z Celestronem, który polecił mu zapoznanie się z jakąś bardziej szczegółową instrukcją, której nie ma w zestawie. Instrukcja ta znajduje się tutaj. W skrócie, wyjaśnia on, że trzeba dokręcić bardzo delikatnie śrubki, które popychają pewien klin dociskający szynę. Zdaje się, że jedna ze śrubek okazała się zbyt krótka i musiał ją zastąpić dłuższą, niemniej procedura zdaje się pomagać i, jak widać na filmie, adapter się usztywnia. Trzeba jednak zachować ostrożność ze względu na materiał oraz nie przesadzić, aby nie zablokować regulacji, która będzie chodziła pewnie trochę ciężej. No i ze względu na gwarancję, więc jest z tym zabiegiem pewne ryzyko. Przyznam szczerze, że już na początku przyglądałem się tym śrubkom, ale pomyślałem, że nic tam się na zrobić. Być może i u mnie jest jedna za krótka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki, widzisz, zapomniałem kompletnie o tych "ubrankach", uchwyt kupowałem dość dawno temu, i służył mi przy lornetce 15x70, gdzie ogumowane okulary są wystarczająco grube. Tylko teraz muszę ich poszukać 🙂

Miałem dzisiaj chwilkę i u mnie wygląda to tak - niestety na forum nowy jestem to jeszcze zdjęć nie dodam 😞 pozostaje mi ich udostępnienie linkiem (mam nadzieję, że zadziałają)

Widok z boku, jak widać też brak osi z okularem - jak wspominasz pewnie najprostszym rozwiązaniem będzie kawałek tekturki - a najprostsze rozwiązania są najlepsze:

https://photos.app.goo.gl/xa7n3w1uXqwbxjyc9

widok z przodu przy maksymalnym wychyleniu w lewo, obiektyw jest pośrodku telefonu:

https://photos.app.goo.gl/5asxZ1TeULeNphMJA

i widok z przodu przy maksymalnym wychyleniu w prawo:

https://photos.app.goo.gl/JkUYZXGBFompTrH97

i przykładowe poglądowe przy kitowym okularze 25mm, już się ściemniało to średnio to wygląda:

https://photos.app.goo.gl/M98VSEzWL2C1UYho7

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w sumie jest trochę podobnie z tym odchyleniem patrząc z góry, ale wydaje mi się, że tu już wina może po części leżeć w samym uchwycie łapiącym okular. Tylko jak próbuję naprostować cały adapter z telefonem, to jeszcze bardziej ucieka mi pole widzenia, które i tak ledwo łapie (lub prawie).

Odnośnie luzu przy szynie oddalającej telefon od okularu, u mnie był chyba ten sam problem co w filmie. Wymieniłem śrubkę na dłuższą, dokręciłem nieco mocniej i w miejscu tej szyny jest teraz znacznie sztywniej (ale regulacja chodzi już troszkę ciężko). Ale czy pomogło to na całe odchylenie telefonu, hmm... sam nie wiem:) Cóż, pozostaje tylko coś zrobić, żeby łapało mi całe pole widzenia i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)