Skocz do zawartości

Analiza logu z PHD2


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Z racji tego że ostatnio mam problem z guidingiem

chciałbym prosić fachowców od analizy logu o powiedzenie mi ,czy mój montaż ma duży PE ??

Nie wiem czy brać się za regulację montażu, czy to kwestia ustawień w PHD.

 

Link   https://www.dropbox.com/s/ow2v8t0bvdgh8g3/PHD2_GuideLog_2015-03-22_184020.txt?dl=0

 

 

 

post-1628-0-71516200-1427128581_thumb.jp

post-1628-0-22714000-1427128591_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, krzywe w PECRepie ogląda się z logów bez włączonego guide. Tutaj z tego co widzę, to guding był włączony i jedyne co można powiedzieć to o jakości guidowania. Wczytałem fragment logu i zrobiłem szybki wykres:

post-1260-0-21995400-1427132097_thumb.jp

 

Widać maksymalne odchyłki to niewiele ponad 0.5px, a RMS na oko to około 0.3px. Teraz tylko musisz napisać czym guidujesz i przeliczymy te piksele na " i będzie wiadomo jak sprawuje się u Ciebie guiding. Na jakiej deklinacji był obiekt w czasie tej sesji?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi skala jakieś 3.8"/px. To daje RMS na poziomie 1" a odchyłki tak do 2-3". Teraz znowu nie pamiętam jaki masz montaż :D ale jeśli to HEQ5 albo EQ6 to jest wynik tak odrobinkę poniżej średniej. Jeszcze pytanie jakie były warunki i jaka deklinacja obiektu. Jak był wiatr i kiepski seeing, a obiekt w pobliżu równika to jest dobry wynik jak na tego typu montaże.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz nagrać PEC to będziesz musiał poświęcić na to z godzinkę. Ustawić montaż w miarę dokładnie na biegun i włączyć logowanie w PHD i puścić sesję ale z wyłączonymi korekcjami (w ustawieniach PHD można haczykiem wyłączyć podawanie korekcji na montaż). Wtedy log z sesji będzie odzwierciedleniem pracy montażu i taką krzywą będziesz mógł wrzucić w PECRep. Aha, i musisz to włączyć na minimum 30-40 minut, żeby zebrać 3-4 obroty ślimaka.

PS - a po co Ci PEC? Przy guidowaniu jest to niepotrzebne do niczego.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histerezę zostaw jak jest, min move tak naprawdę ustawiasz w zależności od jakości montażu i seeingu. Poniżej 0.1px nie ma co schodzić przy skali 3.7"/px, generalnie min move tak dobierasz, żeby korekta była średnio najwyżej co 2-3 cykle guidera, nie częściej. Jak masz częściej, to zwiększ min move, bo sięgnąłeś kresu możliwości montażu albo seeingu.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz nagrać PEC to będziesz musiał poświęcić na to z godzinkę. Ustawić montaż w miarę dokładnie na biegun i włączyć logowanie w PHD i puścić sesję ale z wyłączonymi korekcjami (w ustawieniach PHD można haczykiem wyłączyć podawanie korekcji na montaż). Wtedy log z sesji będzie odzwierciedleniem pracy montażu i taką krzywą będziesz mógł wrzucić w PECRep. Aha, i musisz to włączyć na minimum 30-40 minut, żeby zebrać 3-4 obroty ślimaka.

PS - a po co Ci PEC? Przy guidowaniu jest to niepotrzebne do niczego.

To nieprawda ze PEC nie jest potrzebny do guide - jeżeli PE jest duże lub strome to guide nie nadąża a skrócenie ekspozycji guide zwiększa błąd od seingu - z nowym eqmodem pec jest prostrzy niż kiedykolwiek wczesniej.

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nieprawda ze PEC nie jest potrzebny do guide - jeżeli PE jest duże lub strome to guide nie nadąża a skrócenie ekspozycji guide zwiększa błąd od seingu - z nowym eqmodem pec jest prostrzy niż kiedykolwiek wczesniej.

Guidujesz jednocześnie z włączonymi korektami z krzywej PEC? 

Jak najbardziej zgadzam się z tym co napisałeś, ale wśród tych montaży z którymi miałem do czynienia "ziarnistość" czyli błędy o dużej częstotliwości (1-10 sekund) były zawsze dużo większe (miały większe nachylenie), niż maksymalne nachylenie PEC. 

 

PS - w dokumentacji EQMODa sugerują używanie pulse guide i korekcji VS-PEC jednocześnie, kiedy montaż ma duży PE +-25" lub większy i guidujemy na słabej gwieździe wymagającej czasów guidera 3-5 sekund albo dłuższych.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak - a z ostatnim EQMODem nic mnie to nie kosztuje   ;)

 

Błędy szybkozmienne maja w porównaniu do pe nachylenie 90 stopni i jeżeli montaż skacze 10 sek to nie znajduje jego zastosowania w astrofoto.

Nie tylko duże PE implikuje użycie PEC - generalnie PEC musi być użyty jeżeli gwiazdka miedzy korektami wychodzi poza bezpieczna strefę a możne to być powodowane:

- nachyleniem PE - PE nie musi być duże 

- ogniskowa

- położenie obiektu

- długość ekspozycji guidera

- seeing a konkretnie turbulencje

 

Błędy szybkozmienne to temat na inna dyskusje   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli okres błędu 10 sekund, a nie jego wartość. Błędy o takim okresie guiding zazwyczaj poprawi, a z PEC nie mają nic wspólnego.

Wśród tych kryteriów które wypisałeś determinujących używanie PEC jak najbardziej się zgodzę z nachyleniem PE, czasem ekspozycji guidera i deklinacją obiektu, ale nie uważam że np ogniskowa guidera będzie determinowała używanie PEC. Niezależnie od ogniskowej czy skali guidera obliczane i wysyłane do montażu korekty będą (a przynajmniej powinny być) takie same.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aa :)  Dziś pogoda u mnie taka "testowa" to sprawdzę jak łatwo się to nagrywa AutoPECem. Wcześniej często korzystałem z SynScana jak wieszałem SCT do wizuala i nie było sensu nagrywanie krzywej. Teraz SCT znalazł nowego właściciela to może czas nagrać jakiś PEC :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, z mojej strony pytanie jest nastęujące: mam NEQ6, guiding generalnie daje rade w ekspozycjach nawet do 10 minut bez wiekszych problemów ale korekty w RA idą np przez 10 sekund z każdym zczytaniem klatki z guidera po czym milkną na następne 10-15 sekund. Ogólnie udaje mi się mieć guiding w skali +-2,5 arcsec, ale zastanawiam się, czy można np zwiększyć minimum mov dla RA z 0,25 jak mam teraz np do 0,4 i czy to nie spowodowałoby rzadszego szarpania montażem przez guiding. Max RA duration mam ustawione na 1500...co myślicie?

Przy kalibracji np 10 kroków west, blad osiąga magiczne odchylenie 21 i wraca w kierunku E odliczając do 0 po czym nie trafia w gwiazdkę tylko kończy odliczanie gdzies obok - macie tak samo? oczywiscie zaraz potem centruje skacząc do gwiazdki i kolejne odliczanie robi. Potem znowu do N i z powrotem do S i znowu ostatni strzał ewidentnie obok :) Nie wiem czy to normalne. Jak już zaczyna guiding to trzyma sie gwiazdki ale przy kalibracji czesto w nią nie trafia odliczając kroki w dól.

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te poprawki przez 10 sekund masz w jedną stronę czy oscylacje? Najlepiej jakbyś wkleił log z guidera jakiś.

Ta druga sprawa to chyba sprawka backslasha, czyli luzów w przekładni. Generalnie jakoś bardzo bym się tym nie przejmował, dopóki luzy nie są zbyt duże - tak jak sam piszesz w czasie guidingu już trzyma się gwiazdki. Lekki luz musi być, bo w montażach klasy EQ6/HEQ5 często się zdarza, że ślimacznica jest lekko mimośrodowa i po całkowitej kasacji luzu przekładnia się zaciera. Chyba że się ma montaż z dociskiem ślimaka na sprężynie, jak np ZEQ25 - tam luzów niet, ale brak luzów to nie wszystko.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jedną stronę. Trochę czasem przestrzeli i pare korekt pojdzie w przeciwną ale rzadko. Co do luzów to są bynajmniej niewyczuwalne ręcznie. Również pilot wyraźnie łapie bez paus przy przewijaniu. Luzy kasowałem i smarowałem sobie silniczki niecały rok temu. Tylko robiłem to w temperaturze o ok 23 stopnie większej niż teraz pracuje montaż więc może w tym rzecz :)

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumieć. A jak możesz to sprawdź jeszcze luzy wpakowując krótki okular albo z barlowem w teleskop (jak największe powiększenie) i przy prędkości na pilocie x1 w polu widzenia sprawdź jak się gwiazdki przesuwają. Czasami ręcznie ciężko wyczuć, szczególnie jak osie ciężko chodzą.

A może masz za ciasno skasowane luzy?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ciasno jak najbardziej - to jest możliwe. Wymontowałem Silniki i na nich pokasowałem luzy i przesmarowałem. Nie rzęzi już przy rozpędzaniu i hamowaniu jak nowy. Silniki nie gubią kroków więc aż tak mocno jeszcze nie są luzy na ślimakach i ślimacznicy poskręcane ale fakt - palcem nie obrócisz ślimaka jak wielu mówi. Jak tak ustawiam aby palcem obrócić ślimak to rzęzi. Robiłem te regulacje ponad pol roku temu.

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się źle wyraziłem. Chodzi o to, że jak zdejme silnik to jest tam zębatka. W teorii powinno się nią dac obrócić palcem i wtedy świadczy o to tym, że ślimak i ślimacznica nie są dociśnięte za bardzo.

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W EQ6 możesz odkręcić zaślepkę ślimaka i przy wyłączonym zasilaniu powinieneś bez problemu obrócić ślimaka szczypcami. 

No właśnie - mam już cały zestaw do modyfikacji EQ6 i tylko się zastanawiam jak ustawić luzy żeby było dobrze - w HEQ5 to był banał a tu nie wiem ?? I o ile w RA luz nie jest taki istotny to w DEC daje popalić zwłaszcza jak ktoś robi dithering ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak właśnie ustawiałem - bez zaślepki chwytając wałek szczypcami i ręcznie wyczuwałem opór. Dało radę, potem tylko jeszcze sprawdziłem mierząc pobór prądu przez montaż podczas obracania w jednej i drugiej osi. Jak skasowałem luz za mocno, to w ciaśniejszej części prąd wzrastał.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)