Skocz do zawartości

Podłączenie aparatu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam synte 8 i chciałbym zając się prostą fotografią nieba wiem że montaż dobsona bez napędu tego nie ułatwia ale nie mam wygórowanych oczekiwań gdyż chce porobić zdjęcia tylko dla siebie.

1.Czy aby podpiąć aparat nikon d90 wystarczy tylko ta złączka http://www.astrokrak.pl/122-redukcja-m42x1-nikon-.html

2.Czy warto dokupić jakiegoś barlowa? I czy ten sie ew. nadaje http://www.astrokrak.pl/491-soczewka-barlowa-125q-gso-2x-.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Potrzebujesz taka złączke

http://www.astrokrak.pl/276-redukcja-t2-nikon-.html

Jeżeli chcesz fotografować księżyc czy planety tym Nikonem to ten barlow się nie nada. Musisz szukać takiego z przelotem 2'' i do tego będziesz potrzebował jeszcze noska T2/2'' który wkręcisz do w/w adaptera.

http://astrokrak.pl/479-soczewka-barlowa-2q-ed-qgsoq-2x-.html

http://astrokrak.pl/340-zczka-2q-t2-z-gwintem-filtrowym-.html

Oczywiście barlow 1.25'' tez da rade ale może winietowac.

Ale na początek bez barlowa się obejdzie. Wystarczy tylko złączka Nikon/T2 i juz możesz zaczynać zabawę.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, bo po części też interesuje mnie temat.

Można zamiast obiektywu podłączyć do aparatu np. taki oto okular:

http://www.astroshop.pl/baader-okular-zoom-hyperion-8-24mm-clickstop-mark-iii-1-25-/p,20304

 

Zyskujemy wtedy dość sporą swobodę przy kadrowaniu. Nie wiem tylko, jak z jakością zdjęć z takiego zestawu.

Ktoś próbował tego typu rozwiązań? Wydaje się to bardzo praktyczne.

 

 

PS. Nie chodzi o perfekcyjną jakość (zadowoli mnie przyzwoita ;) ), raczej o to żeby ustrzelić okazyjnie Księżyc czy Słońce, czy zrobić jakiegoś avika Jowiszowi ;) Bez napinania się.

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz lustrzankę to według mnie to nie ma sensu. Stosuje się projekcje okularowa ale w połączenie z kompaktem. Wtedy częściej korzysta się z zoomu w aparacie żeby wydobyć konkretny kadr...

Ja bym nie podłączył lustrzanki w taki sposób :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wszystko zależy od tego jakiego typu zdjęcie, avik zaakceptujemy. Ja osobiście odradzałbym podłączenie aparatu, kamery do okularu i robienie fotek bez prowadzenia dobsonem ale najlepiej na zlocie zobaczyć jak coś takiego będzie wyglądać. Najgorsze jak coś kupimy podłączymy i potem efekt będzie poniżej oczekiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnij mi jak chcesz to zrobić w kompakcie ;) To jednak nie do końca to samo.

 

Wyjaśnijcie mi proszę, czym różni się przepuszczenie światła przez barlowa, od przepuszczenia go przez tak podłączony okular?

W jednym i drugim przypadku stosujemy szło w celu zmiany kadru. Pytam najzupełniej poważnie. 

 

Poza tym zawsze wydawało mi się, że klasyczna projekcja okularowa polega na tym, że aparat z obiektywem ustawiamy odpowiednio wobec klasycznie zamocowanego okularu w teleskopie. Mamy więc układ teleskop + okular - "powietrze" - obiektyw aparatu i na końcu matryca. Dużo szkła po drodze. Tu mamy tylko teleskop + okular i od razu matrycę. Czym różni się to od układu teleskop + barlow - matryca?

 

PS. Wychodzi brak doświadczenia w foto ;) Pytam, bo naprawdę chcę znać wasze opinie na ten temat.

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hyperionem zoom w projekcji okularowej kiedyś z ciekawości pstryknełem kilka fotek z Nikonem. Ten okular ma  zauważalną dystorsję, co w wizualu jakoś nadmiernie nie przeszkadza ale na zdjęciach jest widoczna na brzegach kadru. Hyperiony gdy używa ich do projekcji dodają trochę własnej aberracji chromatycznej widocznej jako wąski niebieski pas wokół tarczy Księżyca. Focę bez prowadzenia więc wolę robić pełną tarczę - w ognisku, z tego powodu mało mam doświadczeń w takiej projekcji ale jak znajdę czas i będą warunki popróbuje trochę. :) W każdym razie zdjęcia się tak robić da...

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już kolega napisał każde dodatkowe szkło to dodatkowe wady i zniekształcenia które wprowadza do obrazu. Barlow jest soczewką specjalnie konstruowaną do swego celu. "Troche szkła" tutaj będzie wymierne. Fotografując przez barlowa w ognisku masz w torze tylko tą jedną soczewke a bez barlowa obraz jest skupiany prosto na matrycy. Fotografując przez obiektyw/okular masz już ich kilkanaście w samym obiektywie aparatu plus jeszcze kilka w okularze. Robi się z tego niemal 20 "szkieł" w torze optycznym, każdy mniej lub więcej go zniekształca, wprowadza dodatkowe aberracje i dystorsje... Takie fotografowanie to ostatnia deska ratunku jak się nie da zastosować inaczej.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)