Skocz do zawartości

Meade S5000 UWA


lynx79

Rekomendowane odpowiedzi

Jak ktoś nie lubi wstępów proponuję przejść parę akapitów niżej ;)

Swoją przygodę z astronomią zaczynałem jak większość z nas z kitowymi okularami dołączonymi do zestawu z Syntą 130/900. Oczywiście niewiele mogłem zobaczyć (a interesowały mnie wtedy głównie planety). Wiedziony mylnym przekonaniem, że robię dobrze nabyłem parę ploesli. Obrazy nie powalały, więc szukałem dalej. Nabyłem okazyjnie Meade S5000 SWA 20 mm - obraz super. Pole zdecydowanie większe niż w kitowym okularku, który z resztą przy SWA wyglądał jak naparstek. W końcu wymieniłem sprzęt na ośmiocalówkę GSO (tę z podpisu) i pomyślałem że czas też nabyć nowe okulary, tym bardziej że kity i ploesle oddałem z Syntą.

Dokupiłem Meade S5000 SWA 34 mm. Obraz jak poprzednio super. Jednak cały czas to było nie to czego oczekiwałem - czytałem o Naglerach, ich super polu, jakości obrazu. Choć do jakości dawanego obrazu nie mogłem się przyczepić, to brakowało tego słynnego pola.

Zatem szukałem czegoś podobnego do Meade S5000 SWA, ale tańszego od Naglera, który jest poza moimi zdolnościami finansowymi.

Znalazłem pojedyncze opinie o Meade S5000 UWA plus artykuł na Astronocach. Pomyślałem warto zaryzykować. Cena u polskiego dystrybutora jednak przeraziła mnie - 900 zł za Meade S5000 UWA 8,8 mm. Zamówiłem z ciężkim sercem - szczęśliwie towaru nie było przez miesiąc, więc zrezygnowałem z zamówienia. Zacząłem szukać za granicą. Miałem obawy co do tego typu zakupów - w końcu to optyka. Jednak miałem już jakieś doświadczenie z zagranicznymi zakupami (choćby teleskop kupiony w Niemczech) i zaryzykowałem. Za ok 750 zł kupiłem 8,8 mm UWA w Niemczech. Zaraz potem 6,7 mm w Anglii (ok 650 zł). A na dokładkę 4,7 mm przyleciało do mnie zza oceanu (ok 450 zł) (akurat było kilka okazji na prezenty ;) ). Cena w Stanach to połowa wartości okularu w PL. Nawet z cłem i Vatem.

Kolekcja tak się prezentowała.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Z racji mojego zadowolenia ze sprzętu (o tym dalej) dokupiłem 18 mm w USA

Dołączona grafika

Dołączona grafika

A jakiś czas później rodzinka przywiozła mi z wycieczki po Stanach 30 mm

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

największy z najmnijeszym

Dołączona grafika

I cała rodzinka

Dołączona grafika

W planach jeszcze 14 mm i może 24 mm (oczywiście kupione Stanach)

A teraz do rzeczy.

Okulary wykonane są bardzo dobrze, z dobrej jakości materiałów. Biorąc je do ręki nie ma się wrażenia trzymania zabawki. Są ciężkie. Czy to zaleta czy też wada zależy od każdego użytkownika i jego preferencji. Dla mnie to zaleta, bo pewnie się je chwyta. Dodatkowo wykręcana muszla oczna jest zrobiona z gumy co też pomaga w pewnym chwycie, nawet mając lekko wilgotne ręce nic się nie ślizga. Zatyczki mogłyby nieco lepiej pasować, ale nie ma co się czepiać (generalnie górna jest zrobiona z plastiku, a dolna z gumy z wyjątkiem 30 mm, gdzie też jest plastikowa). Muszla wykręca się z pewnym oporem i można ją ustawić w dowolnej pozycji, bez obaw że się wciśnie samoczynnie. Jest jak pisałem zrobiona z gumy. Ma kształt lekko trójkątny (tzn ma trzy wystające pasy, które zapobiegają staczaniu się okularu z płaskiej powierzchni), do gumy doczepiona jest kawałek granatowego aluminium z wygrawerowaną ogniskową okularu. Całość wygląda bardzo estetycznie i nowocześnie. Całość może psuć napis "China" na tulei ;)

Powłoki mienią się lekką zielenią. Transmisja bardzo dobra, nie mam specjalistycznego sprzętu by to sprawdzić, ale na oko to co jest białe, to w okularze też jest białe. Jedno co mnie martwi tow 30 mm ostatnia soczewka wchodzi już w gwint filtrowy (widać na fotce), ktoś mocniej dokręci i może być zgrzyt.

Co do obrazów. Nie mam specjalnej możliwości porównania z innymi okularami (miałem tylko BST/SW UWA 70 st), więc poniższe wrażenia są moimi subiektywnymi spostrzeżeniami.

Jak pisałem odwzorowanie kolorów jest bardzo dobre (i to nie tylko białego). Ostrość obrazu w moim teleskopie (w podpisie) niemal po brzeg. Niewielka dystorsja brzegowa, aberracji nie zaobserwowałem, odblasków podobnie. Generalnie wszystkie okulary z w/w serii powinny być parafokalne - nie są. O ile 3 najmniejsze w zasadzie są (regulujemy jedynie mikrofokuserem), to 18 już wymaga dokręceni ok pół centymetra wyciągu. 30 z racji przymusu wyjęcia redukcji również (4,7; 6,7; 8,8; 14; 18; są 1,25 cala, a 24 i 30 2 cale).  A szkoda, jednak nie jest to problemem, bo i tak zawsze coś się reguluje.

Na bardzo jasnych obiektach np Księżyc w pełni przy jak się bardzo mocno wpatrzymy lub powiększymy fotkę zrobioną aparatem w projekcji okularowej to można wypatrzyć minimalną fioletową obwódkę, ale jak pisałem trzeba jej szukać i mocno się wpatrywać. Diafragma nie odcina się zbyt ostro, ale i tak ciężko jest objąć wzrokiem całe pole 82 st. Nie wiem jak jest w Naglerze, ale tu ma się wrażenie patrzenia przez okno w stacji kosmicznej. Ogromne pole. Jak się odpowiednio ustawi muszlę to jest to bardzo wygodna seria okularów. Dla okularników co prawda może nie do końca, bo ER jest ok 15 mm. Okulary są niestety wrażliwe na osiowe patrzenie, fasolki lubią się pojawiać -zwłaszcza jeśli robimy fotkę przez okular, ale jak przyłożymy oko do wykręconej muszli i nauczymy się przez nie patrzeć to problem znika. Przy pierwszym kontakcie z okularem może to przeszkadzać.

Co do wady, o której wspomniałem na początku - okulary są ciężkie. O ile krótkogniskowe są może nieco cięższe od podobnych (ok 250 g), to 30 waży już ponad 1,3 kilograma. Trzeba się z tym liczyć wkładając ją w wyciąg.

Mimo wszystko cało serię mogę z czystym sumieniem polecić. Są to doskonałe okulary.

Oczywiście kupujcie w USA - ceny są zdecydowanie niższe niż w Europie. Nawet ewentualne cło i Vat tego nie zmienią (w Polsce 30 kosztuje ponad 2200 zł, a w USA ok 850 zł). Dostawa to ok 20 dolarów, więc nie majątek.

To by było na razie na tyle. Jeśli chcecie wiedzieć coś więcej pytajcie, postaram się odpowiedzieć.

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Przez jakiś czas był problem z dostępnością okularów Meade S5000 UWA. Mówiło się, że być może będą wycofane jak seria SWA i będzie coś nowego.

No i jest nowe, ale może nie do końca. Seria zyskała teraz cechę "waterproof", więc jak ktoś zastanawia się między Meade i ES 82st, to ma teraz większy problem.

Na razie widziałem 8,8 mm z tej nowej serii, ale pewnie i reszta pojawi się wkrótce, jak Meade opróżni magazyny ze starej serii.

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Gratuluje zestawu mam 8,8mm i jestem zadowolony. Jak oceniasz 6.7mm ,bo myślę kupić 82* ok 7mm.

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała seria jest moim zdaniem doskonała. Jak pisałem są podobnie do ESów 82 st. więc optycznie są bardzo dobre.

6,7 do planet jest jak znalazł. Pole 82 st bardzo ułatwia obserwacje. Z resztą jeśli jesteś zadowolony z 8,8 to 6,7 też będziesz. :)

Dobre wykonanie, dobra optyka, dobrej jakości gwint filtrowy to cechy tego okularu.

W moim teleskopie F/4,9 punktowość gwiazd niemal po brzeg. Niewielka dystorsja przy brzegu. Ale to cecha całej serii.

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Nie noszę okularów, więc nawet krótszy ER nie jest dla mnie problemem. Natomiast mam dosyć długie rzęsy i czasem po obserwacjach widzę ślad na szkle. Z tym, że prawdopodobnie jest to związane z próbą ogarnięcia całego pola i tym samym głębszym wciśnięciem oka w okular. Przy normalnych obserwacjach, gdy nie silę się na tego typu sprawy szkło pozostaje czyściutkie :) Wnioskuję, że ER powinien być koło 12-14 mm (żona do obserwacji musi zdjąć okulary by większe pole objąć, więc jest z pewnością mniej niż 20 mm ;) ). Generalnie wszystkie krótkie M5000 UWA mają podobne ER. Dopiero 24 i 30 daje odczuć, że głowa powinna być dalej od szkła. Jest o tyle łatwo to zmierzyć, że można sobie wykręcić muszlę i zmierzyć jej wysuw, ale ja nigdy tego nie robię.

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za obszerny opis z użytkowania.Jeśli ER 6.7 jest na poziomie 8.8 . to dla mnie znośne OK. Mam Naglera 12 t 4 i w nim pole mam bez wciskania oka .a to człowieka rozzuchwala.Nie patrzyłem w ES-6.7 ale Meade 8.8 mi odpowiada na styk.

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno .Meade 8.8 mm muszlę wykręcam o 3-4mm .czyli nie mam potrzeby przykleić się do szkła.

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeśli robię tylko szybki przegląd lub nie planuję dłuższych obserwacji to muszli nie ruszam. Jeśli na jakiejś ogniskowej okularu dłużej się zatrzymuję, to czasem dla wygody wykręcę tak koło 5 mm (wtedy miej więcej mam ER koło tych 12-13 mm).

Niestety ani te Meade ani ESy to nie Nagler i tu trochę trudniej objąć to ogromne pole za jednym zerknięciem. Biorąc pod uwagę te minimalne wady brzegowe (dystorsja i może minimalna nieostrość przy samym brzegu - koło może kilku procent, ale poniżej 5), to wzrokiem nie obejmujemy właśnie tej niedoskonałości, więc mamy obraz ostry po brzegi :)

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ,mój 8.8mm ma 18mm .zakładam ze na wejściu są takie same. Zapoluję na niego na rynku wtórnym.

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)