Skocz do zawartości

M 51, Glaktyka Wir (amatorsko)


Rekomendowane odpowiedzi

Rafal: Ja tez radzilbym zjechac zdecydowanie z ISO. Mam ten sam aparat, i o ile przy ISO 800 jest ok, tak przy wyzszych ISO wykazuje on bardzo duzy poziom szumow - wyzszy niz np. w 1100D.

 

Grzesku: Bardzo ladne zdjecie :) Sam przechodzilem meczarnie z ta galaktyka. Mialem porownywalna ilosc materialu, ale u Ciebie wyglada to o wiele lepiej. Widac, ze masz fajne, ciemne niebo :)

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widac, ze masz fajne, ciemne niebo :)

Chciało by się, ale niestety to gościnnie na wyjeździe :(

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem takie ISO, bo byłem ciekaw co wyjdzie. Wcześniej ustawiałem na 1600. Przy tak krótkim czasie naświetlania 30s to (1600) jest chyba optymalne.

Następnym razem powrócę do 1600 ale wykonam 40 zdjęć z 1600 i 20 z 3200 i złoże razem jakieś 35 do 40 zdjęc z iso 1600 i z dodatkiem 3200.

 

Zdjęcie Grzegorza jest super.

Jak możesz to zdradź, co robisz, że masz takie żółte gwiazdki. Ja nie mogę tego wyciągnąc.

 

Jak ustawiacie ostrość?

Ja znajduję obiekt w okularze. Wykręcam okular i montuję aparat co oznacza przestawienia wyciągu pomiędzy dwoma skrajnymi

położeniami i szukaie ostrośc z podpiętym aparatem. Obraz mam na laptopie (większy niż na wyświetlaczu apratu) ale

i tak nie jest to proste.

 

Wczoraj ustrzeliłem jeszcze M81 i M82. Nie zakładam nowego tematu, tutaj je wrzucę.

 

Pozdrawiam.

post-3515-0-75625700-1429205410_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie mieszanie klatek z różnymi ISO niewiele da :( Kolor gwiazd wymaga dłuższego czasu, bo światła masz teraz wystarczająco dużo, żeby zarejestrować gwiazdy, ale nie na tyle dużo, żeby zróżnicować ich kolory.

Jakiego programu używasz do zbierania zdjęć? Jeśli APT to jest tam fajna opcja Focus Aid i możesz sobie wybrać jakąś jasną gwiazdę, ustawić na niej okienko (przy powiększeniu 1:1) i ustawiać ostrość sprawdzając rozmiar (FWHM) gwiazdy. Jak będzie najmniejsze, to ostrość jest w punkt. Gwiazdka na tyle jasna powinna być, żeby była wyraźna przy czasach 1-3 sekund, żebyś za dużo czasu nie tracił na ustawianie ostrości. W zakładce Img jest przycisk Preview effects i tam sobie możesz na podglądzie zwiększyć Gamma, żebyś wyraźniej widział gwiazdy.

Ale to jak używasz APT, bo jak nie... to może spróbuj tego softu :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten oto spoób powstała wersja raczej ostateczna, udało mi się chyba osiągnąć kompromis pomiędzy nie rozjeżdżającym się tłem i znośnym detalem samych galaktyk, co Wy na to?

post-12-0-23000200-1429355972_thumb.jpg

  • Like 5

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024