Skocz do zawartości

Nie wiem co zobaczyłem.


Yavorenko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Wczoraj (15.04.2015) stałem na balkonie ok 20:00 i paliłem papierosa. Mieszkam w Warszawie na Pradze Północ
Obserwowałem jakiś jasny obiekt wysoko nade mną, gwiazdę lub planetę (nie znam się za bardzo).
Nagle w pobliżu tej gwiazdy zauważyłem bardzo jasny i bardzo krótki błysk. 
Dosłownie trwał ułamek sekundy.
Miałem wrażenie ,że to co błysnęło przemieszczało się bardzo szybko ale błysk był tak krótki ,że trudno to było ocenić.
Widziała to też moja żona więc nie przewidziało mi się.
Po kilku sekundach (3-5) zobaczyłem ten sam błysk znacznie dalej w kierunku północno-zachodnim.
I tyle. Nic więcej nie widziałem.
Czy macie pomysł co to mogło być.
Wiem jak wyglądają flary iridium czy iss bo obserwowałem je wielokrotnie.
To było coś zupełnie innego. 
Wiem ,że to nie samolot - jestem pilotem.

Ewentualnie może to były jakieś meteoryty. Zdarzało mi się widzieć wcześniej tzw. "spadające gwiazdy" i nie przypominały tego co wczoraj zobaczyłem ale kto wie.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.............

Ewentualnie może to były jakieś meteoryty.

Meteoryty na pewno nie - meteoryt to to coś co już spadło na i leży na lub pod powierzchnią.

Zapewne widziałeś jakiegoś meteorka, ISS wczoraj przelatywała około 20:35.

Inne wytłumaczenie mi się nie nasuwa, zwłaszcza, że wiesz jak flary Iridium wyglądają

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.
Możliwe, że były to dwa meteorki.
Nie było jeszcze całkiem ciemno co może tłumaczyć dlaczego był to krótki błysk - po prostu było widać tylko najjaśniejszą fazę lotu.
Tak sobie tłumaczę choć nie do końca sam się przekonuję :)
Może to jakieś jeszcze inne zjawisko, o którym nie wiem.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad Warszawą?! To mógł być Unidentified Flying Object.... W zasadzie jego eksplozja. One czasami eksplodują... Masz szczęście, że przeżyłeś.  8)

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może rotujące satelity?

Takie zazwyczaj reflektują promienie Słońca w stronę obserwatora jak rotują. W trakcie przemieszczania na niebie tzw. flesze pojawiają się co jakiś czas w projektorii lotu satelity.

Błysk jest zazwyczaj krótki i w miarę intensywny. Jej jasność nie przekracza jednak jasności widocznej obecnie na niebie Wenus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)