Skocz do zawartości

"Backlash" w osi DEC - akceptowalny czy do regulacji?


plitfyg

Rekomendowane odpowiedzi

WItam,
 
 
Montaz: AZEQ6
 
 
Mam wyczuwalny reka ruch (backlash) w osi DEC. Po zablokowaniu osi RA i DEC, lapie za koncowke teleskopu i on mi sie lekko rusza w tej osi. Oczywiscie nie sam teleskop, ale razem z calym "inwentarzem" - dovetail oraz "saddle" (przepraszam, nie wiem jak to sie po polsku nazywa - chodzi o te czesc do ktorej mocujemy dovetail) 
 
"Pod reka" ten ruch nie jest wielki, ale wyczuwalny i dwa dodakowe fakty sprawiaja, ze zastanawiam sie czy nie jest za duzy. 
 
- Kiedy steruje pilotem Synscan i zmieniam kierunek ruchu w deklinacji, musze poczekac ok 4 sekund zanim gwiazdka zacznie sie ruszac (przy predkosci ustawionej na 2 na pilocie)
 
- Kiedy analizuje kalibracje PHD widze, ze po skalibrowaniu, kiedy PHD chce "przyprowadzic" gwiazdke do punktu wyjscia, gwiazdka nie rusza sie przez jakis czas. Oczywiscie, jako rezultat, nigdy to tego punktu wyjscia nie wraca (tylko dla osi DEC)
 
 
Wiem, ze jakis tam backlash jest nie do unikniecia jego wielkosc zalezy od  klasy montazu. Nie mam jednak na tyle doswiadczenia, aby stwierdzic, czy w moim przypadku "tak po prostu ma byc i juz"  czy moze powinienem zabrac montaz gdzies do regulacji (lub zrobic samemu - ktos wie jak)?
 
Ponizej zdjecie, ktre zrobilem naswietlajac klatke kiedy osie byly zablokowane a ja sobie tak ruszalem teleskopem w osi DEC. Katowe rozmiary tego co widzicie to 2.27 x 1.51 stopnia
 
post-3523-0-36810100-1431100545_thumb.jp
 
Zrobilem takze dwa zdjecia, w dwoch maksymalnych pozycjach do ktorych moge DEC przesunac. Wrzucilem to do Astrometry.net i zrobilem platesolve. 
 
Dla jednej pozycji DEC:  89 stopni 16 minut i 06.973 sekundy katowej
Dla drugiej pozycji DEC: 89 stopni 09 minut 08.624 sekundy katowej. 
 
Czyli wyglada tak, ze ten luz w osi deklinacji obejmuje jakies 7 minut katowych. Nie wiem czy tak to mozna liczyc, jezeli nie prosze o korekte. 
 

 

Moje pytanie jest takie: 
 
Czy to duzo czy malo ? Jezeli duzo to co z tym fantem zrobic ?  Czy jest to w ogole cos co sprzedawca powinien podregulowac w ramach gwarancji ? 
 
 
Pozdrawiam,
 
Marcin
 
 
 

post-3523-0-24374400-1431100530_thumb.jp

post-3523-0-36810100-1431100545_thumb.jp

post-3523-0-03109300-1431100560_thumb.jp

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie 4 sekundy przy prędkości x2 to ciut za dużo. 1-2 sekundy to byłoby akceptowalne. Sprawdź jeszcze, czy na całym obwodzie luz jest taki sam - najlepiej w czterech miejscach co 90 stopni. Tylko nie luzując sprzęgła, ale kręcąc osią Dec silniczkiem i sprawdzając. Może akurat w tym miejscu jest luz największy, a po przeciwnej stronie nie ma i wtedy kasując luz mógłbyś montaż trochę zatrzeć.

PS - pisząc ciut za dużo miałem na myśli astrofoto, przy wizualu to raczej mały problem.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim HEQ5 był podobny "problem". W pozycji parkowania też występował minimalny luz. Montaż posłałem nawet do Astrokraka (przy okazji wymiany łożysk, smarów i regulacji) i poprosiłem o zdiagnozowanie tego. Pan Janusz powiedział, że ta sytuacja zdarza się dość często w tej klasie montaży. Wiąże się to nierównym wykonaniem elementów. Powiedział, że może ściągnąć nowe części, ale nie gwarantuje, że to poprawi sytuację, bo może to dotyczyć każdej części (ślimak, ślimacznica, oś itd) i w sumie to trzeba by wszystko wymienić. Gwarancja podobno takich czynności nie obejmuje, bo ta sytuacja mieści się w granicach normy. Regulacja też niewiele pomoże...

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

No to mnie w sumie nie pocieszyliscie za bardzo. Sprawdze jeszcze przy okazji (poki co u mnie chmury i burzowo) czy mam ten luz na calym obwodzie. Dziekuje Lukasz, ze zwrociles na to uwage - jakos sam na to nie wpadlem i jak mialem okazje to nie sprawdzilem. 

Jak juz pomierze to sie odezwe - po porade :) 

 

Lynx79 - piszesz, ze jest szansa na to, ze niewiele da sie zrobic - w jakis posob radzisz sobie wiec z takim luzem?

 

Osobiscie, to co najbardziej mnie wnerwia to fakt, ze moje sesje i guiding sa nieprzewidywalne. W pewnych pozycjach teleskopu wszystko idzie ladnie i zadowolony jestem z guidingu. W innych - szlag mnie trafia. Zamiast robic zdjecia to sie uzeram z ustawieniami PHD, probuje zmienic balans i ogolnie kombinuje. Pol nocy mi tak czasami zejdzie :(  Robie zdjecia z malego miasteczka i swiatla troche jest. Wiec zasadniczo obiekt musi byc powyzej 50 stopni nad horyzontem, aby mi sie chcialo w ogole za niego brac. Czesto robie w okolicach zenitu (i pozniej "meridian flip"). I jak latwo sie domyslec taki luz w deklinacji srednio wtedy pomadga. Chce takze zautomatyzowac sobie obserwacje troche - i wiadomo, ze takie luzy mnie niepokoja. Bo chcialbym, aby powtarzalnie bylo. 

 

No coz, bede walczyl :), poprobuje mechanicznie poprawic to co sie da, ale jezeli sie nie da - w jaki sposob najlepioej sobie z takim luzem "programowo"  radzic. Da sie w ogole ? 

 

 

Przy okazji - wie ktos gdzie znalezc informacje na temat regulacji osi DEC z AZEQ6 ?

 

Marcin

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocne w pewnym stopnu moze byc "przewazenie" samej tuby. W RA ustawiamy ja tak by samoczynnie opadala w danej pozycji w kierunku przeciwnym do kierunku prowadzenie(obrotu nieba). W DEC chyba nie ma znaczenia w ktorym kierunku bedzie opadac, bo teoretycznie ruchy w tej osi powinny byc minimalne podczas guidingu - tzn. jesli polar allignment jest dobrze zrobiony.

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U kolegi, który miał taki luz, ale nie do usunięcia, bo wynikał z zarżniętej ślimacznicy, pomagało wymuszenie poprawek w Dec tylko w jedną stronę. Jeśli przekosisz ustawienie na biegun o kilka minut, np tak (żółte to wyliczone ustawienie polarnej na 2:30, czerwone to ustawione przeze mnie):

post-1260-0-74616200-1431206537.jpg

 

wymusi to poprawki w osi deklinacji tylko w jedną stronę. Będą nieco częstsze, ale w efekcie może być lepiej, bo takie kasowanie luzu przez guiding trwa dość długo. Ustawienie w PHD trybu guidowania na Auto powinno wystarczyć - algorytmy PHD oceniają kierunek poprawek w osi deklinacji i "starają się" unikać poprawek w przeciwną stronę, dzięki czemu odpada kasowanie luzu w tej osi. Luz w RA ma małe znaczenie, bo oś RA obraca się cały czas, jedynie czasami wolniej albo szybciej. Myślę że warto spróbować.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na to, że ja bawię się głównie w obserwacje wizualne, po prostu odpuściłem. Ten minimalny luz występował tylko w pozycji parkowania, więc dało się z tym żyć. Regulacja w Astrokrak trochę go zmniejszyła (i przy okazji rzężenie zębatek), więc nie zwracałem na to uwagi.

Podejrzewam, że osobom bawiącym się w foto może to przeszkadzać. Swoją drogą czego się spodziewać po sprzęcie ekonomicznym z Chin. Nie będzie to idealnie spasowane, bo to masówka. Liczy się szczęście i tyle.

  • Like 1

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy sporo osób foci HEQ5 i NEQ6 i nie narzeka. Trzeba luz skasować tak aby wykonując obrót osią dec o 360* obrót był płynny. Z innych żródeł wiem że oś dec się lekko przeważa aby opadała delikatnie w dół. Jak jest dobrze ustawiony biegun północny to os dec wykonuje minimalne korekty lub wcale.

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)