Skocz do zawartości

Jarmark Michała - Obserwatorium Astronomiczne


jpatka

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc później...

Prawdę mówiąc próbowałem znaleźć jakąś informację na temat tegorocznego Jarmarku Michała na stronie Gwiezdne Wrota ale nie udało mi sie tam nic znaleźć. Ciekaw jestem czy Pan Jacek wraz ze swą ekipą szykuja coś ciekawego na te trzy dni? Czy będą pokazy nieba? Plamy na Słońcu a może protuberancje w Coronado. Może Jowisz bo Księżyc to raczej późno wstaje bo dopiero po 22giej a zaczym jeszcze z zza drzew się wygramoli...a nie wiem do której planujecie miec wystawiony teleskop. Prosze o informacje na temat tegorocznej imprezy albo na stronie żagańskiej prosze o umieszczenie widocznych informacji :) Pozdrawiam, sasiad zza miedzy;)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koniec świta dopiero za rok ... u tu już taki młyn z tym Jarmarkiem. Co ja bym bez Pana Tomasza zrobił? Zginąłbym bym. Wielkie dzięki

Obserwatorium

Jarmarku Michała 2011

W dniach

od 16 września 2011r. do 18 września 2011r.

działać będzie Obserwatorium Astronomiczne Jarmarku

w ramach którego każdy będzie mógł wziąć udział w obserwacjach astronomicznych.

    [list type=decimal]

[*]Będzie można obserwować Słońce i plamy na jego powierzchni, a wieczorem planety Jowisz, Uran i Księżyc oraz jeśli iluminacje pozwolą kometę C/2009 P1 (Garradd)

[*]Ponadto będzie można dowiedzieć się prawie wszystkiego co dotyczy Wszechświata.

[*]Wziąć do ręki jego cząstkę w postaci fragmentu planetoidy.

[*]Zobaczyć prace członków Sekcji Astronomicznej,

[*]Dowiedzieć się wszystkiego o przyszłym Żagańskim Obserwatorium Astronomicznym.

[*]Dowiedzieć się jak amator może badać kosmos i być przydatnym profesjonalistom.

[*]Zobaczysz zdalne obserwatorium słoneczne Solaris

Godziny otwarcia:

16 września - od 18:00 do 22:00

17 września - od 11:00 do 14:00 i od 18:00 do 22:00

18 września - od 11:00 do 14:00 i od 18:00 do 24:00

Miejsce niezmienne: Oranżeria nad fontanną Pałacu w Żaganiu

Oficjalna strona Jarmarku z programem wszystkich imprez: strona Jarmarku Michała 2011

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na tegoroczny Jarmark Michała przygotowaliśmy kilka atrakcji astronomicznych dla naszych mieszkańców. Tradycyjnie na oranżerii Pałacu otrzymaliśmy swoje stałe stanowisko.

W tym roku korowód rozpoczynający w piątkowe popołudnie Jarmark, zaczynał się od Placu Maczka, więc było to znacznie bliżej niż zwykle. Członkowie sekcji wystąpili na nim w barwach astronomicznych.

jarmark_michala_2011033_20110916.JPG

Już w piątek po południu od 18:00 wystawiliśmy nasz sprzęt w stałym miejscu. Słońce nam dopisywało i plamy na jego tarczy też. Wystawione były dwa teleskopy. Jeden refraktor konstrukcji naszych rąk miał klasę lunety Galileusza, choć typ Keplera. Możną było przez niego obserwować obiekty w podobny sposób jak robił to Galileusz. Refraktor ma co prawda znacznie lepszą optykę, co poprawia jego walory obserwacyjne, ale powiększenie jest takie samo. Rozstrzygnęliśmy więc czy Galileusz mógł widzieć plamy i jak je mógł obserwować. Nasz teleskop był jednak zabezpieczony specjalną folią MYLAR, co poprawiało również warunki obserwacji. Wiemy, że astronom nie dysponował taką technologią, co wpłynęło na powstanie u niego ślepoty. Również przez niego można było obserwować, po zachodzie Słońca, atrakcje rycerskie i wojskowe na odległej Wyspie Bażanciarni.

Drugi teleskop to już zupełnie inna klasa, ale za to nasza poczciwa i niezawodna SYNTA 10?. Uzbrojona również w pełno-aperturowy filtr MYLAR dawał wysokiej rozdzielczości obrazy. Widok plam był rewelacyjny. Można było dostrzec wszystkie szczegóły plam i grup plam. Widoczne półcienie wyglądały jak te na zdjęciach z wyjątkiem braku koloru. Obraz przez nasz filtr ma kolorystykę metaliczną, ale wynika to z charakterystyki filtra.

Sobota to dzień Słońca. Jego królestwo roztoczyło się na połowę oranżerii. Można było zobaczyć, poznać budowę oraz działanie gnomonu i zegara słonecznego ? ten drugi miał wymiar 50x50cm. Ponadto można było wykonać mniejszych rozmiarów zegar własnoręcznie i zabrać go do domu, by w pogodnie dni odmierzał nam przyjemny czas.

Odbyła się też transmisja obrazu Słońca z Solarisa z Opola. Autorem projektu i jego wykonawcą jest Jacek Uniwersał. Przybywający goście, nawet z zagranicy byli zachwyceni jego działaniem. Dzieci odkrywały tajemnice plam słonecznych, a dorośli zachwycali się nimi nie mniej. To daje zawsze wiele satysfakcji takim pasjonatom jak my. Warto dla tych chwil pracować przez całą resztę roku.

W niedzielę odbyła się krótka prezentacja Sekcji na scenie głównej w ramach prezentacji Szkoły Talentów i sekcji w niej działających. Dla nas to ważne miejsce. Istniejemy w takiej formie i z takim wsparciem dlatego, że doceniają nas ludzie kultury. Za co naszym mecenatom bardzo dziękujemy. A poniżej pokazujemy prezentację z pokazu na scenie. http://www.youtube.com/watch?v=7Gh2WTr3BAY.

Szersze sprawozdanie z Jarmarku na naszej stronie WWW.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę impreza jak zwylke sie udała:) Niestey osobiście mogłem pojawić sie tylko wsobote po godz 17stej. Co ja się naszukałem Waszego stanowiska to moje: Najpierw idąc od Pl Słowianskiego zapedziłem sie przez pałac na dziedziniec, drzwi zamkniete! No dobra ide dookoła po podjeździe nad oranżerie, ups kraty! No to z drugiej strony od ul Libeltta, zamkniete. Doszedłem do wniosku ze pewnie dlatego ze o godz 18stej Żagań zasnuwały chmury Pan Jacek z ekipą poprostu nie wystawili sprzetu, ale o godz 20stej niebo rozpogodziło sie zupełnie i nawet spod sceny widać było gwiazdy Wielkiej Niedzwiedzicy, Altaira,Vege i Arktura. Bardzo żałuje ze nie dane nam było spotkac się w tym roku przy teleskopach a z opisu widzę że mam czego załować, oj byłem niepocieszony bo cały rok czekam zawsze na spotkanie nad oranżerią pzry telepach. Nic to rok szybko zleci a moze po drodze jakas Kepleriada się trafi ;) Bedę bacznie obserwował poczynania Gwiezdnych Wrót i myślę ze nie przegapie zaproszenia na Kepleriade 2012:) Pozdrawiam Pana Jacka i zycze szybkiego urucho,ienia obserwatorium u Bismarcka;)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)