Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie. Poza tym ewentualnym winietowaniem (co pewnie jest do opanowania w taki czy inny sposó ) refraktor warty wydanej kasy. To powinno cieszyć bo najgorzej jest jak pieniądze wywalimy w błoto.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No Łukasz rozpędzasz się i niedługo będziesz tworzył APOD-y. Teleskop wart swojej ceny.  He a mnie się sprzęt sypie jak zwykle.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zdjęcie zacne.

Jolo zdradź mi tajemnicę.

Jak Ty to robisz, że gwiazdki masz otoczone jakby mgiełką?

Jest to sprawa sprzętu czy obróbki?

U mnie gwiazdki wyglądają jak placki :-[

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To raczej kwestia uważania podczas obróbki. Oryginalnie jasność obrazu gwiazdy spada płynnie ku brzegom. Ale podczas wyciągania zdjęcia krzywymi te brzegi też jaśnieją, aż w końcu osiągają maksymalną jasność (są nasycone) i powstają białe placki. Dodatkowo tracimy zupełnie informację o kolorze, bo na przykład wcześniej piksel miał wartości RGB 50:30:20, a po mocnym wyciągnięciu krzywymi będzie miał na przykład 250:247:245 (w przestrzeni 8 bitowej). 

Jedna z metod polega na osobnej obróbce krzywymi gwiazd, a osobnej reszty. Na jasne gwiazdy podczas wyciągania krzywymi dajemy maskę, albo wycinamy je do osobnej warstwy i traktujemy osobno. Inna metoda to kosmetyka po wyciągnięciu całości - zaznaczenie gwiazd, zmniejszenie jasności ich najjaśniejszych partii, lekkie rozmycie i ewentualnie powtórzenie tych czynności, aż do skutku. Nie pamiętam czy na forum mamy jakiś tutorial do selektywnej obróbki gwiazd, ale w necie jest ich dość sporo, choć raczej po angielsku większość.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

... Nie pamiętam czy na forum mamy jakiś tutorial do selektywnej obróbki gwiazd, ale w necie jest ich dość sporo, choć raczej po angielsku większość.

Odnośnie gwiazdek w popularnym PS mamy:

Obróbkę obiektu bez gwiazd (chyba tu najbardziej odpowiedni) Obróbka obiektu bez gwiazd.pdf

Ekspresowej naprawy gwiazd Tutorial ekspresowej naprawy zniekształconych gwiazd.pdf

Zmniejszania gwiazd Zmniejszanie gwiazd.pdf

Wzmacnianie koloru gwiazd Wzmacnianie koloru gwiazd.pdf

Sorki Łukasz, że śmiecę ale na razie jak Wiesz tutki nam nie działają :(

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja nazbierałem trochę O3 i Ha, aczkolwiek dość słabo bo niebo było zamglone, jednak na Twojej fotce wszystko jest lepsze niż z mojego edka 80. Obróbka (moja słaba strona) ma duże znaczenie ale refraktor też swoje robi. Widać jego moc.

post-3659-0-81549100-1440267355_thumb.jp

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ale jak się więcej nazbiera Oiii i Ha to wychodzi sporo więcej zewnętrznego obszaru, tylko że trzeba tego naprawdę sporo niestety :(

Znalazłem jeszcze swoje zdjęcie sprzed trzech lat wykonane newtonem 6" i Canonem 20Dmod:

post-1260-0-64865100-1440315370_thumb.jp

Obróbka raczej słabsza (mam nadzieję :) ) niż obecnie, ale widać, że rozdzielczość praktycznie taka sama. Skala też nieco większa, bo wtedy używałem korektora GSO, który wydłużał ogniskową 1.1x. Ale wg mnie to tylko potwierdza fakt, że taki 6" newton to fajny instrument do astrofotografii w naszych warunkach klimatycznych, tylko wymaga trochę wysiłku z utrzymaniem.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta