Skocz do zawartości

Który teleskop wybrać


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

To mój pierwszy post na tym forum.

Jestem początkujący co nie znaczy młody ;)

Przymierzam się do zakupu teleskopu.

W oko wpadły mi trzy,a mianowicie : Bresser messier N-130/1000 OTA , Sky Watcher N-150/750 EQ3-2, Sky Watcher N-152/1200 Dobson 6

Miejsce obserwacji to raczej miasto,osiedle choć mam możliwość obserwacji w rejonach o małej ilości światła nocnego (wieś).

Prosiłbym o porównanie,wady i zalety wymienionych systemów.

Na początek Księżyc ale to chyba logiczne :)

Za łebka obserwowałem księżyc i gwiazdy za pomocą fikuśnego i dostępnego w latach osiemdziesiątych zestawu z tworzywa z okularem z którego można było złożyć wiele różnych konfiguracji do obserwacji różnych obiektów (palstikowe soczewki,a było to jak dobrze pamiętam niemieckiej produkcji).

Za odpowiedzi serdecznie dziękuję.

Ps.zajmuję się równiże amatorsko fotografią i kto wie co  z tym zrobię w przyszłości :)

 

     
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz niedaleko to odwiedź nas w Zatomiu, mamy właśnie forumowy zlot i w jednym miejscu możesz obejrzeć kilkadziesiąt teleskopów. Taka okazja dopiero za pół roku. Nie musisz się zapisywać, wystarczy podjechać i popatrzeć, porozmawiać, dotknąć...

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/141-xi-zlot-w-zatomiu/

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Zanim dojdziesz do wyboru konkretnego sprzętu, odpowiedz sobie na kilka dodatkowych pytań.

 

Jak często będziesz mógł wozić sprzęt na wieś? Czy masz samochód żeby wszystko zapakować?

Jeśli na te pytania odpowiesz "rzadko" oraz "nie", to jesteś skazany na miejskie niebo i pod tym kątem dobieraj sprzęt.

 

Miejskie niebo niestety nie pozwala na obserwacje niczego poza obiektami układu słonecznego (US), oraz może kilku jaśniejszych obiektów głębokiego nieba (DS). Sam mieszkam w Warszawie i poza kilkoma wypadami na działkę w roku, musiałem się dostosować do warunków jakie mam. Napisałeś, że fotografujesz amatorsko. To świetnie!!! Może zamiast w kierunku obserwacji nieba pójdziesz w stronę astrofotografii? Przy odpowiednio dobranym sprzęcie można uzyskać świetne rezultaty mimo zaświetlenia nieba. Ja bym ci polecił kupno montażu paralaktycznego z napędem, oraz podpięcie do niego lustrzanki z jakimś jasnym obiektywem. Zaczynając on dużych kadrów nauczysz się obsługiwać montaż, oraz poruszania się po niebie. Krótsze obiektywy pozwolą na uzyskanie nieporuszonych zdjęć przy dłuższych czasach naświetlania nawet bez guidingu (dodatkowa kamera korygująca błędy ruchu montażu). Nie wiem jakim budżetem dysponujesz, jeśli masz trochę więcej niż na montaż, to możesz kupić krótki refraktor (z odpowiednim adapterem podpinasz pod lustrzankę jak normalny obiektyw).

 

Reasumując:

- jeśli chcesz tylko obserwować i masz możliwość regularnie jeździć pod ciemne niebo to polecam polować na Syntę 8" na montażu dobsona (celuj w używany sprzęt - dużo mniejsza cena, a tego typu sprzęt się praktycznie nie zużywa - jeśli właściciel dba odpowiednio). 8" lustro pokaże wiele pod ciemnym niebem, a montaż jest dziecinnie prosty w obsłudze. Montaż dobsona jednak praktycznie wyklucza astrofotografię.

 

- jeśli, jak pisałem wcześniej, jesteś skazany na miejskie niebo i chciałbyś się zająć astrofotografią, zacznij od dobrego montażu. Najtańszym sensownym sprzętem będzie montaż EQ3-2 z napędem (również celuj w używki). Ten montaż udźwignie aparat i jakiś nieduży teleskop. Są jeszcze jego więksi bracia EQ5 i EQ6 (większy udźwig, lepsza stabilność, port autoguidera). Jeśli cię asatrofotografia pochłonie, to z czasem dokupisz teleskop, filtry, guider, kamerę do astrofoto itp (uważaj, to się nigdy nie kończy:) ).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również doradzam kupno z giełdy astro. Zawsze można zasięgnąć opinii o userze od admina - no i po sposobie napisania ogłoszenia już wiadomo kto sprzedaje. Zapytać można też wyjadaczy z forum którzy konkretną ofertę (lub usera) ocenią... Ci doświadczeni to są prawdziwi asto(raczej już pro)amatorzy ;-)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład zimowy, trzymasz teleskop w domu wiec lustro ma np ok 22 stopnie,  chcesz popatrzeć na niebo wynosisz na zewnątrz i masz różnice 22 stopnie. Co do tego dlaczego trzeba mieć wychlodzone to Ci koledzy wyjaśnią ale już samo to ze od ciepłego lustra ci powietrze faluje a tym samym i obraz w okularze wystarczy. 

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze też o tym nie pomyślałem :) Wychodząc z aparatem z domu nigdy nie narażam go na szok i raczej nigdy od razu nie robię fotek,czekam aż temperatura w futerale zbliży się do temperatury otoczenia.

Tak czy inaczej nadal nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na temat kupna teleskopu i użytkownika...A już mógłby do mnie jechać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbywa się właśnie forumowy zlot i moderatorzy oraz większość aktywnych użytkowników uczestniczy w nim od przedwczoraj - akurat trafiłeś na forum dzień przed zlotem, więc nie ma co się dziwić, że tylko nieliczne "duchy" ci odpowiadają. Musisz uzbroić się w cierpliwość, niedługo koniec zlotu i wszyscy się pojawią  :)

A cierpliwość to cecha, którą powinieneś mieć jako fotograf, a szczególnie jako przyszły astronom amator  :D

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość niedawno miałem podobny problem też chciałem kupić teleskop pierwszy wybór to synta 8 :) ale skończyło się na astrofotografii z eq6 i 150/750 co do twojego wyboru. Jeśli chcesz lub masz czas i miejsce na wsi a jednocześnie nie chce ci się zabierać sprzętu w różne lokalizacje i interesuje cie fotografia to czemu nie ale ostrzegam że jak chcesz zacząć to cały początkowy sprzęt to koszt 6500 zł NOWY. Jeśli chcesz się przemieszczać to synta 8 będzie super bo na balkon wejdzie no i zabrać na wieś też można no i mniejsze koszty a fotki zawsze można cykać. Co do korcenia sprzętu to zawsze jest tak że coś się kupi a dzień po tym ktoś wystawia :) taniej i też w super stanie .

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że gdybym naprawdę chciał kupić dobry sprzęt to wydałbym górę kasy.

To tak jak z fotografią.

Ale nie chcę od razu wsiadać do ferrari :)'

a czekanie na okazje  nie ma sensu, bo zawsze po zakupie trafi się inna okazja(myślę że okazją jest reflektor z naszej astro giełdy).

No i nadal nie otrzymałem żadnej opinii na temat wyżej wymienionego GSO Dobsona 8" ,który sprzedaje użytkownik Yoop,znacie  ziomka więc prosiłbym o opinię czy warto to brać i czy warto od tego użytkownika,bo jakby nie patrząc tysiak drogą nie chodzi.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to pośpiech?

Powiedziałbym zdecydowanie...bo lepsza okazja zawsze się trafia po zakupie czegoś ale idąc dalej tym tropem nigdy nie kupię niczego bo będę ciągle czekał na coś lepszego ;)

Ps.Nie spełni moich oczekiwań to napewno znajdzie się jakiś amator godny tego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pośpiech. Widziałeś jakiś teleskop na żywo? Może miałeś okazję zerknąć przez jakiś? Wiesz czego i po jakiej konstrukcji się spodziewać? Jakie dodatki by się przydały? Jakimi wadami są poszczególne obarczone? Jak wygląda szeroko pojęta konserwacja? I takie pytania można mnożyć w nieskończoność, ale w zasadzie to nie ja je powinienem zadawać ;-)

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Tobie doradzić troszkę, bo sama przez to przechodziłam niedawno. Mój wielki zapał i ambicje na zakup fajnego i dobrego sprzętu trwał bardzo długo (ponad pół roku), ale co przeglądałam sklepy internetowe i giełdy to co chwilę znajdywałam coś lepszego i godniejszego mojej uwagi. Aż do czasu aż przez przypadek miałam okazję na własne oczy zobaczyć kilkanaście teleskopów, najróżniejszych w jednym miejscu, obok siebie. I wtedy moje oczekiwania i moja teoretyczna wiedza została zmiażdżona przez praktykę. Także ze sprzętu do astrofoto zrezygnowałam na rzecz poczciwej Synty 8. Miałam możliwość popatrzeć i wypróbować wiele różnych kombinacji, ale jeżeli zaczynasz tak jak ja i nie masz doświadczenia w obsłudze sprzętu to będzie to najlepszy wybór. Prosty, może gabarytowo duży, ale przewieźć się da :) Dzięki niemu uczę się nieba już w praktyce i obywam się z wiedzą techniczną o teleskopach. Mam go miesiąc i powiem szczerze, że do dzisiaj mam problem jakie okulary wybrać, ale na to przyjdzie kolej :) Także pośpiech nie jest dobrym doradcą, wiem że łatwo się mówi, ale spróbuj uwierzyć :) A jak już kupisz to życzę pogodnych nocy, bo u mnie od 3 tygodni deszcz leje :) 

SW 150/750, HEQ5, Canon 1000D, Canon 450D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pośpiech. Widziałeś jakiś teleskop na żywo? Może miałeś okazję zerknąć przez jakiś? Wiesz czego i po jakiej konstrukcji się spodziewać? Jakie dodatki by się przydały? Jakimi wadami są poszczególne obarczone? Jak wygląda szeroko pojęta konserwacja? I takie pytania można mnożyć w nieskończoność, ale w zasadzie to nie ja je powinienem zadawać ;-)

Widzałem na żywo wiele teleskopów,lunet,lornetek,aparatów z tele i bez,ale to o niczym nie swiadczy.

Zerkałem przez jakiś :)

Czego się mogę spodziewać,czytam,czytam i jeszcze raz czytam.

Szeroko pojęta konserwacja jest prawdopodobnie podobna jak w optyce fotograficznej (miałem całe mnóstwo teleobiektywów,zwykłych i niezwykłych,czystych i zagrzybionych,ze stabilacją i bez...) :)

Pozdrawiam i dziękuję za troskę ale czy nie lepiej byłoby np.napisać coś o tym co sobie wybrałem czy lepiej pisać umoralniające teksty jak do dziecka? :)

Ps.Czy kolega czasami nie udzielał się na forum Elektroda.pl? Bo tam też fachowcy nie mają cierpliwości do nowych użytkowników i zamiast pomóc lubią dowalić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... może gabarytowo duży, ale przewieźć się da :) Dzięki niemu uczę się nieba już w praktyce i obywam się z wiedzą techniczną o teleskopach. Mam go miesiąc i powiem szczerze, że do dzisiaj mam problem jakie okulary wybrać, ale na to przyjdzie kolej :) Także pośpiech nie jest dobrym doradcą, wiem że łatwo się mówi, ale spróbuj uwierzyć :) A jak już kupisz to życzę pogodnych nocy, bo u mnie od 3 tygodni deszcz leje :)

 

Duże gabaryty to nie problem,a gdybym miał zbyt duży wybór to też źle.

Tak wybieram konkretnie i już.Dzięki za dobre słowo,pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fajno, że jesteś zdecydowany. Teraz zakup, bezchmurne niebo i opisz swoją pierwszą obserwację :)

 

PS. W czasie mojej pierwszej obserwacji jak zobaczyłam Księżyc, a potem udało mi się wyhaczyć Jowisz to cały dom nie spał :)

SW 150/750, HEQ5, Canon 1000D, Canon 450D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

...I prawdopodobnie nie :)

Prosiłbym o opinie tutejszych maniaków na temat sprzętu mianującego się : Messier AR-152S 152/760 Petzval .

Do oglądania, bo jednakowoż posiadam żonę,która pewnie będzie niezmiernie szczęśliwa widząc coś więcej niźli telewizor,komputer i takie tam elektro gadżety :)

Pozdrawiam i dziękuje za ewentualne odpowiedzi.

Ps.To juz raczej ostatni wybór bo wcześniej dość napaliłem się na newtona ale po dłuższym studiowaniu artów na necie jestem zdecydowany na owy refraktor.

Ps2. Lustra na razie nie podepnę (vide foto) bo posiadam fuji hs25...chyba,że sam cos wykombinuję i  cosik z tego wyjdzie.

Edytowane przez katalysator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakim montażu? Bo teleskop jest na prawdę wart uwagi. Daje na prawdę świetne obrazy, a podobno z filtrem Semi APO w znacznej części znika aberracja. Gdybym miał teraz kupić coś do paczania to pewnie był by to taki achromacik. Ale ten Petzwal to chyba tylko z założenia.

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)