Skocz do zawartości

Cave Nebula SH2-155


Rekomendowane odpowiedzi

Przez dwie noce siedziałem pod niebem a potem jeszcze ze trzy przed komputerem :)

Trochę informacji z Wikipedii 

Cave Nebula Mgławica Grota (znana też jako Sharpless 155) ? obszar H II (również mgławica emisyjna) znajdujący się w konstelacji Cefeusza. Została skatalogowana przez Stewarta Sharplessa w jego katalogu pod numerem 155. Mgławica ta posiada jasną obwódkę, od której pochodzi jej nazwa. Znajduje się w odległości około 2400 lat świetlnych od Ziemi.

Mgławica Grota jest miejscem formowania się nowych gwiazd o małej masie. Gwiazdy powstające w tej mgławicy należą do asocjacji gwiezdnej Cefeusz OB3. Jest to jedna z najbliższych asocjacji OB. Gwiazdy mgławicy są bardzo młode, gdyż większość z nich ma nie więcej niż 100 000 lat. W mgławicy można też znaleźć małe gniazdo nowo narodzonych gwiazd, które nie należą jeszcze do ciągu głównego i których światło emituje z pełnej pyłu Mgławicy Groty.

Zarejestrowałem 12 klatek 10 minutowych RGB i 12 klatek 20 minutiwych z filtrem H-alfa (to razem 6 godzin) ale to jeszcze za mało dla tego obiektu.

Tyle na razie udało mi sie wycisnąć.

post-118-137699810982_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadek bardzo fajnie wyszło, choć zrobiłeś naprawdę sporo materiału w Ha a nie za bardzo to widać... Na Twoim miejscu poświęciłbym więcej uwagi obiektom typu mgławice pyłowe - tam ta kamera może pokazać pazur, a te obiekty są piękne! Mam nieodparte wrażenie, że do Ha jednak bardziej nadają się kamery mono...

Tyle kiedyś mi wyszło przez 4h w Ha:

http://www.astrofotografia.szczecin.pl/files/astrophotos/cave_12_09_2008/cave.html

Zresztą na zlocie możemy zrobić porównanie jeśli chcesz.

Aha, trzeba też podkreślić, że Twoje zdjęcie jest bardzo dobrze obrobione! Warto było poświęcić te 3 dni :) No i fajnie, że wykorzystałeś pogodę!.

Pozdro

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki :), z tą obróbką jeszcze mi troche brakuje ale ciągle ćwiczę :))

Tomek, z takim postępem uzyskasz ciekawe efekty dużo szybciej, Twoje ostatnie zdjęcia są na prawdę fajnej jakości.

Kuba, zdaję sobie sprawę że w kamerze mono H-alfa wyszłoby lepiej ale bez żadnego filtra nie miałbym szans na wyłapanie w takiej ilości świecącego wodoru w mojej kolorowej kamerze.

WIdziałem Twoje zdjęcie, jest ekstra. Zauważyłem że robiłeś ekspozycje 30 minutowe, ja robiłem 20 minutowe no i to byc może jest powód że na Twoim zdjęciu tego wodoru jest więcej. Rozdzielczość w kamerze mono na pewno będzie lepsza i tu nie ma dyskusji.

Na zlocie chętnie popatrzę jak Ty byś obrobił to zdjęcie.

W międzyczasie powstała też taka wersja, lepiej widać mgławicę ale gwiazdki są bardziej sfatygowane :)

post-118-137699810998_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, zdaję sobie sprawę że w kamerze mono H-alfa wyszłoby lepiej ale bez żadnego filtra nie miałbym szans na wyłapanie w takiej ilości świecącego wodoru w mojej kolorowej kamerze.

WIdziałem Twoje zdjęcie, jest ekstra. Zauważyłem że robiłeś ekspozycje 30 minutowe, ja robiłem 20 minutowe no i to byc może jest powód że na Twoim zdjęciu tego wodoru jest więcej. Rozdzielczość w kamerze mono na pewno będzie lepsza i tu nie ma dyskusji.

Na zlocie chętnie popatrzę jak Ty byś obrobił to zdjęcie.

Tadek, bardziej chodziło mi o to by Ci zaproponować troszkę innego typu obiekty, a nie udowadniać że w Ha kamera mono jest lepsza :) Ja czasem naprawdę wolałbym mieć kolorową matrycę bo strasznie ciągną mnie np. mgławice refleksyjne i pyłowe :) Twoja obróbka jak już napisałem jest bardzo dobra!

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadek, bardziej chodziło mi o to by Ci zaproponować troszkę innego typu obiekty, a nie udowadniać że w Ha kamera mono jest lepsza :) Ja czasem naprawdę wolałbym mieć kolorową matrycę bo strasznie ciągną mnie np. mgławice refleksyjne i pyłowe :) Twoja obróbka jak już napisałem jest bardzo dobra!

Cieszę się że aż tak wysoko oceniasz moją obróbkę :)

Do mgławic refleksyjnych i pyłowych jeszcze dojdę, teraz przetestowałem kamerę na mgławicach HII (a dokładniej jak sprawuje się ta kamera z wąskim filtrem H-alfa).

No i teraz mogę powiedzieć że przy fotografowaniu obiektów tego typu ten filtr się bardzo dobrze sprawdza.

Teraz będe przeglądał katalogi w poszukiwaniu czegoś ciekawego wsód mgławic refleksyjnych albo pyłowych :)

Z pyłowymi będzie chyba ciężko bo tu przydaje się ciemne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pyłowymi będzie chyba ciężko bo tu przydaje się ciemne niebo.

Nie masz z tym niebem tak tragicznie w Glinnej. Polecam galerię Toma V. Davisa:

http://tvdavisastropics.com/

Można próbować mu dorównać, choć sprzęt i warunki zupełnie nie te :)

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda kiepska no i siedzę ciągle nad obróbką tego samego zdjęcia :)

Zacząłem od początku bez znęcanania się nad zdjęciem mocnym wyostrzaniem czy odszumianiem no i jeszcze trochę wyciągnąłem z tła.

Dzisiaj wg prognoz niebo u mnie ma się otworzyć no i może uda mi się złapać czegoś nowego do obróbki :)

post-118-137699811484_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024