Skocz do zawartości
Jakub7

Jak powstają gwiazdy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chyba każdy astronom wie co to jest mgławica, 50% z nich wie, że tam powstają gwiazdy, ale nie każdy wie jak. Postaram się wam przedstawić to w czytelny sposób.

A więc gaz w naszej mgławicy zaczyna się przyciągać pod wpływem grawitacji, a temperatura wewnątrz obłoku staje się większa , obłok  fragmentuje się na mniejsze obłoki, a w każdym rodzi się protogwiazda wokół której pojawia się dysk protoplanetarny z, którego mogą powstać planety , protogwiazda rośnie wraz z temperaturą, gdy nagrzeje się do ok. 15 000 000 K w jej wnętrzu rozpoczynają się procesy syntezy jądrowej i rodzi się nowa gwiazda. Jeśli masa protogwiazdy będzie zbyt mała by mógł w niej rozpocząć się proces syntezy jądrowej, gwiazda stanie się brązowym karłem, który będzie się ochładzał i powoli umierał przez setki milionów lat.

Mam nadzieje, że przybliżyłem wam trochę najpiękniejsze zjawisko we wszechświecie :5640dc6ec0764_04Wink:.

Możliwe, że napiszę jeszcze o dojrzałości i śmierci gwiazdy, ale to tylko plany.

Pozdrawiam.:5640dc6e20115_02Laugh:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, Jakub7 napisał:

Witam, chyba każdy astronom wie co to jest mgławica, 50% z nich wie, że tam powstają gwiazdy

Aha. Czyli w takiej mgławicy Welon albo Pierścień powstają gwiazdy?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie ale z czasem gaz z tych mgławic rozprzestrzeni się po galaktyce i wejdzie w skład nowej mgławicy gwiazdotwórczej oczywiście. :5640dc6e20115_02Laugh:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta