Skocz do zawartości

Panasmaras

Moderator globalny
 • Zawartość

  2321
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  29

Ostatnia wygrana Panasmaras w Rankingu w dniu 16 Styczeń

Panasmaras posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

2447 Excellent

O Panasmaras

 • Tytuł
  Kompleksowa opieka lornetkowo-ciemnomgławicowa 24/7

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Pruszcz Gdański

Ostatnie wizyty

7189 wyświetleń profilu
 1. Rozweselacz - czyli wszystko z humorem.

  Gdy już wynajdziemy technologię pozwalającą nam na podróże międzygalaktyczne i odnajdziemy obcą cywilizację, najsensowniejszym rozwiązaniem będzie wyrycie wielkich wzorów w ich uprawach i powrót na Ziemię.
 2. Rozweselacz - czyli wszystko z humorem.

  Nie mogę się powstrzymać, by nie skomentować tego w ten sposób:
 3. Rozweselacz - czyli wszystko z humorem.

  Świadkowie Jehowy w szoku. Do ich drzwi zaczęli pukać młodzi ludzie i zadawać pytania: - Czy chciałbyś rozmawiać o nauce? - Czy twoje serce jest otwarte na fizykę kwantową? - Czy akceptujesz naukę Izaaka Newtona, który przyjął na siebie uderzenie jabłka w imieniu całej ludzkości, dla naszego lepszego zrozumienia świata?
 4. Rozweselacz - czyli wszystko z humorem.

  Jeśli tylko dość swobodnie wyliczasz tensory, to tak!
 5. Rozweselacz - czyli wszystko z humorem.

  Gdyby Einstein nie odkrył teorii względności, zrobiłby to ktoś inny. To tylko kwestia czasu.
 6. pierwsza lorneta, czyli idziemy w grubszy kaliber

  Tak naprawdę, lornetka nie konkuruje z teleskopem. Idąc tym tropem, lornetka - niemal każda - Cię zawiedzie. Ale zakładając, że to był skrót myślowy, polecam iść w Argusa 25x100, tyle, że to już zupełnie inna półka cenowa. Niemniej, jeśli przypadła do gustu takiemu synowi Newtona, jak @lukost, to coś musi być na rzeczy. Jakość wykonania też, ale gdyby tylko o nią chodziło, polecalibyśmy niedrogie sprzęty i zaznaczali "tylko proszę uważać, bo delikatny". Jednak rzeczywistość jest taka, że chodzi o optykę, która albo spełni oczekiwania i da satysfakcję, albo nie. Oczywiście, nie mając lepszego punktu odniesienia można się zachwycać obrazami dawanymi przez lornetkę budżetową, jednak posmakowawszy czegoś z choćby średniej półki, ciężko polecać sprzęt niskobudżetowy. Konkludując oba wątki, lepszy jest kompromis na aperturze i powiększeniu, niż na jakości obrazu.
 7. pierwsza lorneta, czyli idziemy w grubszy kaliber

  Z lornetami 20x80 jest ten problem, że wiele z nich oferuje nie najlepszy obraz. Pewnym minimum przyzwoitości był RPOptix, który mimo swoich wad, dawał wiele radości. Niestety, nic nie powiem odnośnie SkyMaster Pro - na oczy nie widziałem. Na początek, bardziej polecałbym parametry 15x70 - wtedy masz 2w1: lornetkę przeglądową i taką, z której da się wycisnąć trochę ładnego detalu. Jeśli możesz dozbierać (i przy okazji - poczekać), to na giełdzie upolujesz używkę (zwykle są w bardzo dobrym stanie) za ok. 1000 zł (warto dać ogłoszenie w dziale "kupię"). Co do planet, uprzedzam, że lornetki tak naprawdę nadają się do jednej. Trzeciej od Słońca. Ale nie znaczy to, że nie ma żadnej frajdy w tym temacie: poszukaj wątku "Planety z lornety", będziesz miał rozeznanie co widać i jak widać.
 8. Lornetka do astronomii – Nikon

  Zdecydowanie 18x70. Z mniejszych - Monarch HG 8x42 lub 10x42.
 9. Wie ktoś jaka to książka?

  Krótka historia czasu. PS. na ostatnim znaczku był Feynman:
 10. Nie znajduję słów uznania dla swojego gapiostwa, dzięki któremu po raz kolejny nie oddałem głosu na żadne ze wspaniałych prac. Gratuluję laureatom, ale chciałbym dorzucić dodatkowe podziękowania za piękny i wartościowy ciemnotowy materiał Łukaszowi (12), Markowi (18) i z zupełnie innej beczki - Dzikiemu za Księżyc (3).
 11. Obiekt tygodnia 29.10.2017 Maffei I

  Mayall II był wałkowany jakiś czas temu (ze pięć latek będzie), prawda @polaris? Kuleczka dała się upolować w niejednej Syncie 8 Ale nie zaszkodzi go obiektoutygodnić
 12. Sandał Perseusza

  Marku, świetny kadr! Zdjęcie również mi się podoba. Zapodam pewną ciekawostkę - delikatnie na lewo od centrum kadru widać pionową szczelinę-wyrwę w pyłach, z parką gwiazd pośrodku. Jej pyłowe sąsiedztwo jest trochę podświetlone, zatem szczelina jest ciemniejsza. Na zdjęciu E.E.Barnarda, wykonanym w Obserwatorium Yerkesa, całość wyszła wystarczająco niedoskonale, by owa podłużna wyrwa została wzięta za obiekt, który następnie trafił do katalogu pod numer drugi. Żeby było jeszcze zabawniej, mimo postępu techniki i nieporównywalnie lepszych zdjęć rejonu, sto lat później ów "obiekt" został zaznaczony w Interstellarum jako ciemna mgławica
 13. Jaki UHC w humanitarnej cenie?

  Zakup musiał się odłożyć w czasie, ale najmocniej skłaniam się ku NBP (tym, które polecał Paweł).
 14. Ładnie to wyszło! Świetne połączenie skali i delikatności
 15. Nikon WX - nowe dachówki z (bardzo) szerokim polem

  Przez grzeczność nie powiem na głos, jak się o niej wyrażałeś
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)