Skocz do zawartości

Panasmaras

Moderator globalny
 • Zawartość

  2323
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  29

Ostatnia wygrana Panasmaras w Rankingu w dniu 16 Styczeń

Panasmaras posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

2449 Excellent

O Panasmaras

 • Tytuł
  Kompleksowa opieka lornetkowo-ciemnomgławicowa 24/7

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Pruszcz Gdański

Ostatnie wizyty

7206 wyświetleń profilu
 1. Kupno pierwszej lornetki - 10x50

  Dość szybko przekonasz się, że to bardzo dobry wybór. Różnica w obrazie jest naprawdę znaczna, a seria BA8 zawsze urzekała klarownością obrazu. Jakość zawsze będzie najlepszą inwestycją długoterminową.
 2. Kupno pierwszej lornetki - 10x50

  Statyw dość mocno komplikuje sprawę, bo zgłaszając się z budżetem 1K aż chce się rekomendować 10x50 BA8 (czyli np. DO Extreme, TS Marine) lub nieco wyżej się ceniącą William Optics (na olx są obecnie dwie oferty). Świetnym wyborem będzie też DO Titanium 10x56 - lekka i jasna, niezwykle przyjemna. Wracając do statywu, obniża on budżet samej lornetki do ok. 700 zł, a niestety - zarówno Nikon Ex, jak i Kamakura są o półeczkę lub nawet dwie niżej od wyżej wymienionych. Jeśli możesz poczekać, daj ogłoszenie na giełdzie - swego czasu moją 10x50 (Orion Resolux) kupiłem za bodajże 700 zł. Może historia się powtórzy? Gdybyś bardzo chciał trzymać się budżetu, to jakimś kompromisem wydaje mi się zakup DO Titanium 10x56, która z racji niewielkiej wagi nie będzie potrzebowała tak mocnego statywu, jak zauważalnie od niej cięższa 10x50 BA8. PS Titanium 8x56 jakoś nie przypadła mi do gustu, dlatego o niej milczę.
 3. Rozweselacz - czyli wszystko z humorem.

  Gdy już wynajdziemy technologię pozwalającą nam na podróże międzygalaktyczne i odnajdziemy obcą cywilizację, najsensowniejszym rozwiązaniem będzie wyrycie wielkich wzorów w ich uprawach i powrót na Ziemię.
 4. Rozweselacz - czyli wszystko z humorem.

  Nie mogę się powstrzymać, by nie skomentować tego w ten sposób:
 5. Rozweselacz - czyli wszystko z humorem.

  Świadkowie Jehowy w szoku. Do ich drzwi zaczęli pukać młodzi ludzie i zadawać pytania: - Czy chciałbyś rozmawiać o nauce? - Czy twoje serce jest otwarte na fizykę kwantową? - Czy akceptujesz naukę Izaaka Newtona, który przyjął na siebie uderzenie jabłka w imieniu całej ludzkości, dla naszego lepszego zrozumienia świata?
 6. Rozweselacz - czyli wszystko z humorem.

  Jeśli tylko dość swobodnie wyliczasz tensory, to tak!
 7. Rozweselacz - czyli wszystko z humorem.

  Gdyby Einstein nie odkrył teorii względności, zrobiłby to ktoś inny. To tylko kwestia czasu.
 8. pierwsza lorneta, czyli idziemy w grubszy kaliber

  Tak naprawdę, lornetka nie konkuruje z teleskopem. Idąc tym tropem, lornetka - niemal każda - Cię zawiedzie. Ale zakładając, że to był skrót myślowy, polecam iść w Argusa 25x100, tyle, że to już zupełnie inna półka cenowa. Niemniej, jeśli przypadła do gustu takiemu synowi Newtona, jak @lukost, to coś musi być na rzeczy. Jakość wykonania też, ale gdyby tylko o nią chodziło, polecalibyśmy niedrogie sprzęty i zaznaczali "tylko proszę uważać, bo delikatny". Jednak rzeczywistość jest taka, że chodzi o optykę, która albo spełni oczekiwania i da satysfakcję, albo nie. Oczywiście, nie mając lepszego punktu odniesienia można się zachwycać obrazami dawanymi przez lornetkę budżetową, jednak posmakowawszy czegoś z choćby średniej półki, ciężko polecać sprzęt niskobudżetowy. Konkludując oba wątki, lepszy jest kompromis na aperturze i powiększeniu, niż na jakości obrazu.
 9. pierwsza lorneta, czyli idziemy w grubszy kaliber

  Z lornetami 20x80 jest ten problem, że wiele z nich oferuje nie najlepszy obraz. Pewnym minimum przyzwoitości był RPOptix, który mimo swoich wad, dawał wiele radości. Niestety, nic nie powiem odnośnie SkyMaster Pro - na oczy nie widziałem. Na początek, bardziej polecałbym parametry 15x70 - wtedy masz 2w1: lornetkę przeglądową i taką, z której da się wycisnąć trochę ładnego detalu. Jeśli możesz dozbierać (i przy okazji - poczekać), to na giełdzie upolujesz używkę (zwykle są w bardzo dobrym stanie) za ok. 1000 zł (warto dać ogłoszenie w dziale "kupię"). Co do planet, uprzedzam, że lornetki tak naprawdę nadają się do jednej. Trzeciej od Słońca. Ale nie znaczy to, że nie ma żadnej frajdy w tym temacie: poszukaj wątku "Planety z lornety", będziesz miał rozeznanie co widać i jak widać.
 10. Lornetka do astronomii – Nikon

  Zdecydowanie 18x70. Z mniejszych - Monarch HG 8x42 lub 10x42.
 11. Wie ktoś jaka to książka?

  Krótka historia czasu. PS. na ostatnim znaczku był Feynman:
 12. Nie znajduję słów uznania dla swojego gapiostwa, dzięki któremu po raz kolejny nie oddałem głosu na żadne ze wspaniałych prac. Gratuluję laureatom, ale chciałbym dorzucić dodatkowe podziękowania za piękny i wartościowy ciemnotowy materiał Łukaszowi (12), Markowi (18) i z zupełnie innej beczki - Dzikiemu za Księżyc (3).
 13. Obiekt tygodnia 29.10.2017 Maffei I

  Mayall II był wałkowany jakiś czas temu (ze pięć latek będzie), prawda @polaris? Kuleczka dała się upolować w niejednej Syncie 8 Ale nie zaszkodzi go obiektoutygodnić
 14. Sandał Perseusza

  Marku, świetny kadr! Zdjęcie również mi się podoba. Zapodam pewną ciekawostkę - delikatnie na lewo od centrum kadru widać pionową szczelinę-wyrwę w pyłach, z parką gwiazd pośrodku. Jej pyłowe sąsiedztwo jest trochę podświetlone, zatem szczelina jest ciemniejsza. Na zdjęciu E.E.Barnarda, wykonanym w Obserwatorium Yerkesa, całość wyszła wystarczająco niedoskonale, by owa podłużna wyrwa została wzięta za obiekt, który następnie trafił do katalogu pod numer drugi. Żeby było jeszcze zabawniej, mimo postępu techniki i nieporównywalnie lepszych zdjęć rejonu, sto lat później ów "obiekt" został zaznaczony w Interstellarum jako ciemna mgławica
 15. Jaki UHC w humanitarnej cenie?

  Zakup musiał się odłożyć w czasie, ale najmocniej skłaniam się ku NBP (tym, które polecał Paweł).
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)