Skocz do zawartości

Panasmaras

Moderator globalny
 • Zawartość

  2585
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  32

Ostatnia wygrana Panasmaras w Rankingu w dniu 4 Październik 2018

Panasmaras posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

2815 Excellent

O Panasmaras

 • Tytuł
  Kompleksowa opieka lornetkowo-ciemnomgławicowa 24/7
 • Urodziny 16.04.1977

Profile Information

 • M
 • P

Ostatnie wizyty

9697 wyświetleń profilu
 1. Panasmaras

  Pożegnanie z zimowymi mgławicami

  A ja niespokojnie w 16x70. W drugim poście wątku linkowanego przez Łukasza uchował się nawet opis.
 2. Panasmaras

  Denkmeier rzondzi!

  Największą zmienną jest kompensacja oczna. Są osoby, u których zysk z patrzenia dwuocznego wynosi 1.4x, są osoby, które ten współczynnik mają na poziomie śladowo większym od 1 (gdy jedno oko jest kompletnie dominujące).
 3. Panasmaras

  NGC 6888 - obserwacje, relacje

  Dla doprecyzowania, ja widywałem w lornetach tylko tę część, którą widać na prawym obrazku: W większych aperturach bez filtrów nie próbowałem.
 4. Panasmaras

  NGC 6888 - obserwacje, relacje

  Wydaje mi się, że możnaby to przetłumaczyć tak: W ośmiocalowcu bez filtra, w miarę ciemna noc zwykle wystarcza, by złapać łukowatą wstęgę mgławicowości, która przechodzi przez 7-magową gwiazdę HD 192182, choć nie sposób o niej powiedzieć, że jest choć trochę jasna.
 5. Panasmaras

  NGC 6888 - obserwacje, relacje

  Powinien być w zasięgu. Sam widywałem najjaśniejszą partię w lornecie 22x85 - niestety, nie przypomnę sobie czy było to bez filtra, ale biorąc pod uwagę, że rzadko mam jakąś parkę UHC do dyspozycji, jest to prawdopodobne. Oczywiście pod bardzo dobrym niebem. Tak czy siak, wyzwanie przyjęte
 6. Panasmaras

  Pożegnanie z zimowymi mgławicami

  Zdecydowanie. Również miałem takie odczucia, w zasadzie w każdym sprzęcie - może oprócz szesnastocalowca skierowanego ku Welonowi. O III bardzo lubi idealną (lub bardzo dobrą) adaptację do ciemności oraz cierpliwego obserwatora. Z czasem okazuje się, że zamontowanie takich filtrów w 10x50 również ma sens (mi umożliwiło złapanie M76 nisko nad horyzontem). Oczywiście w przypadku lornet zawsze będzie dylemat wynikający nie tyle z niewielkich obiektywów, co z niewielkiego powiększenia. Jednak kiedyś sprawię sobie parkę otrójek do 22x85, będzie na bogato . Natomiast w przypadku achromatu 120 mm nie ma się co zastanawiać - masz dogodny zakres powiększeń i soczewę, która naprawdę sporo pokaże. Byle pamiętać o sporej źrenicy wyjściowej.
 7. Panasmaras

  Pożegnanie z zimowymi mgławicami

  Tu masz linkę do obserwacji Lukosta: KLIK Moim zdaniem jak najbardziej jest sens montować O III do lornet 10x70, tym bardziej więc do soczewki 120 mm.
 8. Panasmaras

  M81 i M82

  A ja widziałem przedwczoraj całą trójkę w 10x50, z okolic Przywidza
 9. Panasmaras

  Lightbridge 10"

  Nie pozwala. Uprzejmie poprosimy o podanie ceny.
 10. Było niebo! Yaaaay!

  1. Pokaż poprzednie komentarze  1 więcej
  2. Panasmaras

   Panasmaras

   Tylko dwie :) 
   Co zabawniejsze, skakałem tylko po klasykach, dosłownie parę razy opuszczając katalog Messiera. I cieszyłem się jak dziecko :)

  3. lukost

   lukost

   Bo za długo na odwyku byłeś.... ;)

  4. Panasmaras

   Panasmaras

   Ano. Za długo. Jutro wieczorem znów ma być niebo, nie odpuszczę :) 

 11. Panasmaras

  Rozweselacz - czyli wszystko z humorem.

  Sprzeciwianie się idiotom nie ma sensu. To w końcu ich planeta.
 12. Panasmaras

  Księżyc nad Warszawą

  Żeby tylko pani premier...
 13. Panasmaras

  Księżyc nad Warszawą

  Spotykają się dwie planety i jedna zagaduje drugą: - Jakoś źle wyglądasz. Na co jej zagadnięta planeta odpowiada krzywiąc się od bólu: - Faktycznie nie najlepiej ze mną. Niedobrze mi. - A co Ci dolega? - Chyba złapałam... homo sapiens... - wydusza z siebie druga. Pierwsza ją pociesza: - Nie przejmuj się, to mija.
 14. Panasmaras

  Tranzyt Merkurego przez lornetkę

  Pewnie będzie, choć podejrzewam, że jakość optyki wymusi najmniejsze dostępne powiększenie. Widok lornetkowy powinien być jednak przyjemniejszy, nawet w 10x. Dlaczego? Bo będziesz widział przestrzennie - co prawda widzenie dwuoczne nie zapewni Ci dobrodziejstwa zauważalnej paralaksy, jednak odbierzesz widok jako małą czarną kulkę przelatującą przed wielkim kulistym Słońcem. Pierwszy raz doświadczyłem tego podczas tranzytu Wenus w 2012 - po prostu zobaczyłem przestrzenność Układu Słonecznego! W przypadku tranzytów Merkurego wrażenia są delikatniejsze, ale wciąż opowiadają o przestrzeni. Gapiąc się w dwuwymiarowe, płaskie kółko obrazu dawanego przez teleskop, widzisz niby więcej detalu, ale - moim zdaniem - ucieka esencja zjawiska.
 15. Panasmaras

  Obiekt tygodnia 17.02.2019 Palomar 2

  Przeproś! 😅 Tak na marinesie, ów kłębek kurzu (B221) jest częścią Obłoku Molekularnego Byka. Gdyby to nie był wschodni, rozrzedzony kraniec kompleksu, możliwe że byłby to obiekt niewyłapywalny wizualnie
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)