Skocz do zawartości

Panasmaras

Moderator globalny
 • Zawartość

  2411
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  30

Ostatnia wygrana Panasmaras w Rankingu w dniu 26 Styczeń

Panasmaras posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

2556 Excellent

O Panasmaras

 • Tytuł
  Kompleksowa opieka lornetkowo-ciemnomgławicowa 24/7

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Pruszcz Gdański

Ostatnie wizyty

8059 wyświetleń profilu
 1. Obiekt tygodnia 17.02.2018 r. Melotte 71

  Jedna z moich ulubionych zimowych gromadek. Niby niepozorna, ale i zupełnie nietrudna* w 10x50, z pewnością dająca się wyłapać w 8x40, a może i mniejszych sprzętach. Natomiast nie siłowałem się z jej potencjalną ziarnistością w większej lornecie - następnym razem sprawdzę, co mówi Tereska *dla mnie - łatwa i oczywista, ale dla mniej doświadczonych obserwatorów lepiej użyć innego określenia
 2. Galaktyka Cygaro - M82

  Zdjęcie rewelacyjne! W punkt!
 3. Carl Sagan - Błękitna kropka

  Świetna wiadomość! Ciekawe, czy i "Miliardy, miliardy" będą wznowione. PS a najzabawniejsze będzie, jak ceny na Allegro z dnia na dzień spadną z 200 zł do 20 zł
 4. Obserwacje w Blizinach

  Witaj i dołączaj bez obaw! Jeśli tylko będzie pogoda, będę się wybierał. Dam znać w tym wątku (uprasza się o cierpliwość, bo być może pogoda w okolicach nowiu będzie dopiero w marcu).
 5. Carl Sagan - Błękitna kropka

  W cenie rynkowej nie dorwiesz - chyba, że wyskoczy ktoś, kto nie wie, ile ta książka kosztuje na Allegro (rok czy dwa temu był taki odosobniony przypadek na Maniaku).
 6. Gromada NGC 206 w galaktyce M 31

  Robi ogromne wrażenie! Dla mnie bomba!
 7. Nowy termin zlotu jesiennego

  A tydzień wcześniej, tj. 6-9 września? Nów wypada 9. a Księżyc 2-3 dni przed nowiem wielkiej krzywdy nie wyrządzi - chyba tylko pierwszej nocy zetnie obserwacje ok. 2:00. Każdej kolejnej nocy będzie znacznie lepiej. Dodatkowa zaleta jest taka, że łatwiej będzie o skuteczne polowanie w rewirze letnim.
 8. Skorupiak na sterydach

  Słowo "zarzut" nie musi mieć wymiaru karnego, a i nie zawsze musimy mieć identyczne zdanie. Dopóki Ty przedstawiasz swoje stanowisko to jest okej, a jak ktoś powie coś przeciwnego to "over and out"? Wyluzuj.
 9. Skorupiak na sterydach

  Hmm... też nie bardzo rozumiem zarzutów o "niepodobność". Ot, inna ilość materiału i inne rozłożenie akcentów. Bardzo mi się za to podoba skala obrazu i całe dobro jakie to ze sobą niesie. Jedyny mankament to lekko pojechane gwiazdki, ale nie wiem, ile w tym błędu w zbieraniu materiału, a ile zasługa wspaniałych polskich warunków.
 10. Obserwacje w Blizinach

  I jak było? Mieliście niebo?
 11. Obserwacje w Blizinach

  Czarne też są fajną opcją, ale nie spodziewam się na tyle dobrych warunków, żeby gnać 70 km w jedną stronę. Do tego Łysy wschodzi jakoś koło północy, więc sesja raczej z tych 2-3 godzinnych. Niemniej, daj znać.
 12. Obserwacje w Blizinach

  Ktoś coś? Dziś ma być niebo - nie sądzę, by warunki były więcej niż przeciętne, bo jakiś syf wisi w powietrzu, do tego droga wzdłuż lasu pewnie zasypana i trzeba będzie stacjonować przy drodze. Ale na jakieś podglądactwo pewnie się wybiorę. PS gdyby ktoś się wybierał, niech zabierze łopatę do śniegu
 13. Galaktyki i co dalej?

  Prawda! Ale inną sprawą jest to, że wiosna jest najgorszą porą roku do polecania lornetek - galaktyki w małych aperturach i powiększeniach zupełnie nie mają "efektu wow", stąd wiosną rozczarowań lornetką może być więcej.
 14. Bliskość Veila jest szczęściem w nieszczęściu - pierwszy raz wpadłem na NGC 6940 szukając Veila. I pewnie sporo osób miało podobnie.
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)