Skocz do zawartości

Panasmaras

Moderator globalny
 • Zawartość

  2557
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  32

Ostatnia wygrana Panasmaras w Rankingu w dniu 4 Październik 2018

Panasmaras posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

2781 Excellent

O Panasmaras

 • Tytuł
  Kompleksowa opieka lornetkowo-ciemnomgławicowa 24/7
 • Urodziny 16.04.1977

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Pruszcz Gdański

Ostatnie wizyty

9409 wyświetleń profilu
 1. Panasmaras

  Nienawiść

  ... Wojciech Młynarski - "Przetrwamy". Dopóki zwykłe, proste słowa nie wynaturzą się żałośnie, póki pokrętna nowomowa zakalcem w ustach nam nie rośnie, dopóki prawdę nazywamy, nieustępliwie ćwicząc wargi w mowie Miłosza, mowie Skargi, przetrwamy... Dopóki chętnych na cokoły nie ma zbyt wielu kandydatów, dopóki siada się do stołu, by łamać chleb – nie postulaty, dopóki z sobą rozmawiamy z szacunkiem, ciepło, szczerze, miło, a nie z bezmyślną, tępą siłą, przetrwamy... Uwierzmy, szarzy i zmęczeni, że ten nasz trud nie wszystek minie, a gdy moc naszą dostrzeżemy tu – w naszym domu i rodzinie, dopóki obrus rozściełamy, choćby i było na nim biednie – tu dni świąteczne i powszednie przetrwamy... A kiedy każdy z nas uwierzy, jak wielka siła za nim stoi, nagle, pewnego dnia dostrzeże, że mniej się boi, mniej się boi... Ten swojski strach to kawal drania, lecz nim go całkiem pogonimy, sobie życzymy, wam życzymy – przetrwania...
 2. Panasmaras

  Nowe wdzianko dla Meade 24 68

  Mi akurat te wykręcane muszle pasowały, może dlatego, że nie wymagam od muszli ocznych odcinania bocznego światła - korzystam z ciemnym miejscówek, a jeśli potrzebuję kompletnego odcięcia, to rozwiązaniem jest kaptur lub kawałek kocyka.
 3. Panasmaras

  Nowe wdzianko dla Meade 24 68

  Co przez to rozumiesz? Miałem kiedyś ten okular, i z tego co pamiętam, całkiem wygodnie się wykręcało i używało muszli ocznej...
 4. Jeśli mię Monsieur Excel nie kłamie, wolne miejsca się skończyły. Oczywiście płatności zweryfikują listę obecności, ale na ten moment można się wpisać jedynie na listę rezerwową.
 5. Lista zlotowiczów zaktualizowana. Zapowiada się bardzo przyjemny skład, więc jeśli ktoś chce dołączyć - śmiao. Zostało aż jedno wolne miejsce, ale można będzie się dopisać do listy rezerwowej.
 6. Cześć, jak informuje Barszczu, zima w Beskidzie Niskim ma się dobrze. Miejsc jeszcze kilka jest, zapisanych mamy 40 osób. 1. Paweł Barszcz 2. Panasmaras 3. Roberciu +1 5. Lukasz83 6. Krzysztof Zbroszczyk +2 9. astrobonq 10. angelscorpion 10. Grzędziel 12. Piotr4d 13. Bartolini 14. Sawes 15. Gryf188 16. LukaszP 17. Aśka 18. Wimmer 19. H-linka 20. Tharbad 21. Adamo 22. Don Pedro 23. Winter 24. Duser 25. Alice 26. Krzychoo226 27. Krater 28. Matty 29. pmochocki 30. Piotrek_W 31. Basia 32. towefox 33. Agent Smith 34. robertEZG 35. Izabella + 10 osób, które nie napisały formułki ze zgodą na wpisanie do publicznych list zlotowych (RODO).
 7. Jeśli ktoś nie boi się zimy i miałby ochotę dołączyć, informuję że zostało kilka ostatnich miejsc. Naprawdę kilka .
 8. Panasmaras

  Dlaczego rok zaczyna się akurat wtedy?

  Nie w każdym roku jest 13 pełni Księżyca. "Dwunastka" jest gwarantowana i ona jest podstawą kalendarza (zresztą, 12 ładnie komponuje się z systemem sześćdziesiętnym).
 9. Panasmaras

  Dlaczego rok zaczyna się akurat wtedy?

  Właściwie nie ma żadnych przesłanek astronomicznych, tylko historyczne. Kalendarz, którym się posługujemy (gregoriański) jest zreformowanym kalendarzem juliańskim, który z kolei reformował kalendarz rzymski. W tym ostatnim, nowy rok przypadał 1 marca, a dwa tygodnie później (15 marca, idy marcowe) urząd obejmowali konsulowie (roczna kadencja). W 153 r. p.n.e. nowy rok (a więc i początek kadencji konsulów) przesunięto na 1 stycznia, żeby wybrani konsulowie mogli zdążyć na początek sezonu działań wojennych w Iberii. Jeśli chodzi o związki kalendarza z astronomią, przesłanki astronomiczne są w zasadzie tylko dwie: oczywiście długość roku i długość miesiąca (pełen cykl faz Księżyca).
 10. Panasmaras

  TS Marine 7x50 MX - opinia

  Te idealne trójce i karety możnaby mnożyć. Najobszerniejszym moim zestawem posiadanym i zabieranym na obserwacje była kareta BA8: 7x50, 10x50, 10.5x70, 15x70. I było tego za dużo, w praktyce ograniczałem się do 10x50 i 15x70, sporadycznie korzystając z pozostałych dwóch (jak widać, wolę źrenicę wyjściową 4-5 mm niż 7 mm). Po jakimś czasie zestaw ewoluował - miałem 10x50, 16x70 i 25x100. Było lepiej, ale wciąż sprzętu było za dużo, a pola albo za mało (25x100) a powiększenia 10x i 16x zbyt bliskie siebie (wrażenie subiektywne, w rzeczywistości 16x jest idealnie pomiędzy 10x a 25x). Trzecim etapem ewolucji był duet 10x50 i 22x85 - i chwilowo nie czuję potrzeby rozbudowy, mam tu niemal wszystko, czego potrzebuję.
 11. Panasmaras

  TS Marine 7x50 MX - opinia

  A kto wie, jaką jakość da się osiągnąć w Chinach, jeśli tylko kontrolerzy stoją głowami szlifierzy...
 12. Panasmaras

  TS Marine 7x50 MX - opinia

  Niby ta sama, ale jakieś różnice bywają i nie do końca wiem, z czego to wynika. Rok temu w Lipowcu porównywałem trzy 10x50 - DO Extreme, WO ED i Fuji FMTR-SX2. DO i WO powinny być bardzo zbliżone do siebie, a nie były. William Optics zrobił znacznie lepszą robotę na teoretycznie tym samym szkle i konstrukcji, co Delta (choć coś mi się wydaje, że identyczne to one być nie mogły). Ostrość, dystorsja, płaskość pola - różnic było więcej, niż mógłbym się spodziewać.
 13. Panasmaras

  Ślad Wiedźmy, czyli polowanie na czarownicę 2

  Zamiast przysłony w okularach może warto zmontować jakąś sztuczną przeszkodę, którą możnaby ustawić kilka metrów od obserwatora (i oczywiście móc wyregulować przesłonięcie obu torów optycznych). Wtedy gasilibyśmy takiego wrednego Rigela, nie tracąc ani siły zbiorczej obiektywu, ani pola widzenia okularu...
 14. Panasmaras

  Konkurs na najlepszą relację z obserwacji 2018

  Gratulacje dla wszystkich uczestników, podziękowania dla wszystkich głosujących i wszystkich czytających! 2018 okazał się najmniej astronomicznym rokiem od dekady (swoją drogą, mocniej w astronomię wszedłem jakoś w drugiej połowie 2008). Najmniej czasu wygospodarowanego na obserwacje, najmniej nowych obiektów i tylko dwie czy trzy relacje, wszystkie z początku roku. Tym dziwniejsze i przyjemniejsze jest Wasze wyróżnienie - za które bardzo dziękuję. Zdaję sobie również sprawę, że mocno pomogła mi nieobecność Łukasza czy Damiana. Natomiast bardzo cieszy wiele nowych twarzy w konkursie i w forumowym piśmiennictwie. Zdaję sobie sprawę, że relacje są dość nieżyciowe, jakby lekko nieprzystające do nieustannie przyspieszającego świata obrazkowego, w którym tekst się raczej skanuje niż smakuje. Niemniej, życzę Wam i sobie, żeby tych nieżyciowych, najprzeróżniejszych relacji (kwiecistych, technicznych, czy choćby impresjonistycznych notek) powstawało jak najwięcej, a ich siła oddziaływania była jak najmocniejsza. Jednocześnie przepraszam za gapiostwo - po świętach kompletnie zapomniałem o głosowaniu, ale jeden z moich głosów z pewnością poszedłby do Oli (Ciekawskiej) - pewnie na kapitalne "40 nocy, 118, 181". I poproszę, aby to Ola jako pierwsza wybrała (ja sobie coś wybiorę na samiućkim końcu, jeśli coś zostanie).
 15. Panasmaras

  Recenzja lornety TS 25X100

  Dobra robota! Zabrakło mi jednak testu latarkowego (takie zboczenie ) i dokładniejszego oznaczenia podwójnych (np. podanie konstelacji czy jasności składników) biorących udział w teście. Swoją drogą, 12" separacji to wynik do uzyskania w lornetach powiększających 15x. Wydaje mi się, że powiększenie 25x powinno spokojnie umożliwić zejście poniżej 10" separacji. Gdybyś znalazł czas, spróbuj powalczyć z poniższymi: (źródło: Stelledoppie) Jak w końcu dadzą mi kawałek nieba, też spróbuję powalczyć Tereską 22x85. PS ...przy tych podwójnych popraw jeszcze "Aquasi" i "Capricori" bo ledwo można się domyślić o jakie konstelacje chodzi.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)