Skocz do zawartości

Panasmaras

Moderator globalny
 • Zawartość

  2621
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  33

Ostatnia wygrana Panasmaras w Rankingu w dniu 13 Maj

Panasmaras posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

2884 Excellent

1 obserwujący

O Panasmaras

 • Tytuł
  Kompleksowa opieka lornetkowo-ciemnomgławicowa 24/7

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Pruszcz Gdański

Ostatnie wizyty

10114 wyświetleń profilu
 1. Właśnie przejrzałem galerię Twoich astrofotek na FB i kurde, w miarę przewijania wstecz, robią się wyraźnie coraz gorsze. Zrób z tym coś 😅 Aż się przypomina dowcip: Matrix oglądany od końca opowiada historię chłopaka, który rzuca narkotyki i dzięki pracy w korpo zaczyna stabilne życie.
 2. 1. Jacek E. - Pyrlandla 3. 2. Jolo - Pyrlandia 3. 3. Sferoida - Pyrlandia 3. 4. Pavelm - Pyrlandia 3. 5. Anva - Pyrlandia 3. 6. kenny - Pyrlandia 2 7. Gayos - Pyrlandia 6 8. stefanchm - Pyrlandia nr 6 9. Artir - Pyrlandia nr 6 10. Przemo77 - Pyrlandia 4 11. Cyberboss - Pyrlandia 5 12. Mirek - Pyrlandia pokój nr 6 koszulka XXL 13. qbanos - we własnym zakresie 14. Lukasz83 - Pyrlandia 5 15. Virus - Pyrlandia 6 16. Klucha- pyra 7 17. Rzepa- pyra 7 18. towerfox- pyra 7 19. Nowy - Pyrlandia 20. Inga 21. Kapral 22. Inga/Kapral córka 23. Inga/Kapral syn 24. jackomowa - Pyrlandia 2 25. Thomas - Pyrlandia 1 26. Maciej - Pyrlandia 1 27. Jajak - Pyrlandia 1 28. Acid - Pyrlandia 1 29. Grzegorz Czernecki - ? 30. Bandros - Pyrlandia 1 31. Grzegorz g.b. x? Nocleg... Będę wiedział we wrześniu czy w ogóle. 32. szdom1 - pyra 7, bez żarcia, koszulka XL 33. Alien - pyra2 34. Marek Gdańsk - Pyrlandia 5 35. Ola - Pyrlandia 5 36. Panasmaras - Pyrlandia 5 37. Pablito - Pyrlandia 5 38. Thomson - Pyrlandia 5
 3. Podhalańskie białe noce nie muszą przeszkadzać, bo są nieodczuwalne. Wybacz, ale twój opis przypomina mi pewną nockę (link w poście Lukosta), która miała się nijak do pomorskich białych nocy. Wpadnij w czerwcu na północ i zobacz jak to wygląda. Niebo jest ciemnoniebieskie, Droga Mleczna niewidoczna, wszelkie DS-y skrajnie wyblakłe (o tych słabszych niż 7-8 mag można zapomnieć), ciemnotki - niewidoczne. Zostaje tylko grill. PS a kolory gwiazd doceniam w lornetce w każdą noc obserwacyjną, dziękuję
 4. Twoja miejscówa oznacza, że jeszcze miesiąc przed przesileniem i miesiąc po masz już warunki do obserwacji. Ja co roku mam ucięte obserwy w okolicach 10 maja i czekam do początku sierpnia. Jeśli trafi się nów w okolicy 10 lipca, dla mnie jest stracony. Początek sierpnia to jakaś godzina ciemnego nieba. Południe Polski ma w tym czasie cztery godziny. Najlepszy czas, kiedy można łapać końcówkę wiosennych galaktyk i cieszyć się Drogą Mleczną, rokrocznie mi przepada. Łapię resztki M24 w sierpniu i modlę się, żeby było okno pogodowe, bo we wrześniu jest już za nisko i mogę sobie łapać DM tylko od Tarczy w górę. C'est la vie.
 5. W lornetce? Obserwuję już dekadę i wiem co mi daje jasne tło: brak kontrastu i wycinanie słabizn. Jeśli niebo nie jest aksamitnie ciemne, mogę kompletnie zapomnieć o ciemnych mgławicach.
 6. W miarę sensowne warunki to Słońce poniżej 16° pod horyzontem, ale różnica między 16° a kanonicznymi 18° zdecydowanie jest zauważalna. Podczas najbliższego nowiu ta wartość zmaleje do 13° (okolice Gdańska). Ciekawostka: podczas przesilenia letniego Rozewie nie łapie się nawet na zmierzch astronomiczny (ino na nawigacyjny).
 7. Dziś od 18:00 do północy będzie można kupić dwa ebooki Neila deGrasse Tysona w bardzo dobrych cenach ("Astrofizyka dla zabieganych" za 10 złociszy, "Kosmiczne zachwyty" złotówkę drożej). https://woblink.com/katalog/ebooki?autor=Neil deGrasse Tyson (ceny zmienią się w godzinach 18:00-0:00).
 8. Powiało jesienią Pamiętam, że kiedyś wyłupałem kilka kingów w tej okolicy, ale nie mogę się dokopać do właściwej relacji. Nic to, trzeba będzie pójść poobserwować 😅
 9. Niby setup nieidealny do obiektu o tak niewielkich rozmiarach kątowych, ale złapałeś całe mnóstwo smakowitego i subtelnego detalu w pyłowych strukturach. Szacun!
 10. Zgodzę się, że ciemna energia i ciemna materia są nieintuicyjne, z drugiej strony - wystarczy przeczytać jakąś książkę o fizyce cząstek elementarnych, żeby się przekonać o istnieniu obszarów, w których intuicja nie daje najlepszych odpowiedzi. Póki najtęższe głowy nie wymyślą czegoś innego, trzeba przyjąć do wiadomości, że obecny stan wiedzy skłania do takich a nie innych wytłumaczeń.
 11. O ja pierdziu! Petarda! Różnica iście kosmiczna, jeśli chodzi o zdjęcie zeszłoroczne. Kolorystycznie jest wciąż dobrze wyważone (dla mojego oka), ale nowa wersja zdaje się gubić ładne subtelności w NGC 5195.
 12. Ciężki los antropocentryka we Wszechświecie. Najpierw okazuje się, że twój świat nie jest centrum Kosmosu. Degradują twoją planetę, gwiazdę, galaktykę. Potem okazuje się, że cała obserwowana materia to ledwie 5% bilansu Wszechświata. A potem otwierasz oczy w pewien poniedziałek i doczytujesz to: https://www.kwantowo.pl/2019/05/12/ile-czego-jest-we-wszechswiecie/ Jak żyć?
 13. Też dopiero teraz przeczytałem. Strasznie smutna wiadomość Obok Harringtona, chyba najważniejszy popularyzator astronomii zza Wielkiej Wody. [']
 14. Do 23:30 tak, potem przyszła chmurwa na 20 minut, a po niej niebo siadło. Dało się obserwować, ale to już nie było to. Zwinęliśmy się z Markiem koło 0:45.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)