Skocz do zawartości

Orion + Startrails


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Na pierwszy plan idzie mój pierwszy w życiu Startrails wykonany 27.02.2016, czyli dziś - moją nową lustrzanką Sony alfa 58.

Składa się on z 5 klatek po 30 sekund naświetlania, oraz ISO 1600.

Wszystko składałem w programie Startrails i końcowo obrabiałem w GIMP 2

Startrails- 27.02.bmp

Drugie zdjęcie to 1 klatka konstelacji Oriona i jego okolic, jest ono częścią mojego pierwszego Startrails. :5640dc6ec0764_04Wink: również obrobiłem go w GIMP 2.

56d1fc3ad2782_Orion-27.02.thumb.JPG.ea96

Proszę o Wasze opinie, które z nich wyszło mi lepiej i co poprawić na przyszłość ?

Jak myślicie Państwo czy dałem za duże ISO ? czy może jest ok ? :5640dc6dbc8ce_01Smile:

 

 

 

Pozdrawiam, :)

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmm, nie chę Cię zniechęcać, ale inaczej wyobrażam sobie startrails, to mi przypomina  raczej zdjęcie Gwiazdozbioru Oriona czekające na dalszą obróbkę :5640dc6ec0764_04Wink:

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Astro-Sky21 napisał:

Witajcie :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Na pierwszy plan idzie mój pierwszy w życiu Startrails wykonany 27.02.2016, czyli dziś - moją nową lustrzanką Sony alfa 58.

Składa się on z 5 klatek po 30 sekund naświetlania, oraz ISO 1600.

Wszystko składałem w programie Startrails i końcowo obrabiałem w GIMP 2

Startrails- 27.02.bmp

Drugie zdjęcie to 1 klatka konstelacji Oriona i jego okolic, jest ono częścią mojego pierwszego Startrails. :5640dc6ec0764_04Wink: również obrobiłem go w GIMP 2.

56d1fc3ad2782_Orion-27.02.thumb.JPG.ea96

Proszę o Wasze opinie, które z nich wyszło mi lepiej i co poprawić na przyszłość ?

Jak myślicie Państwo czy dałem za duże ISO ? czy może jest ok ? :5640dc6dbc8ce_01Smile:

 

 

 

25 minut temu, Astro-Sky21 napisał:

Wiem, wiem ale jak Pan myśli ile trzeba zdjęć na jeden startrails ?

Ad 1 - gdzie to drugie foto?

Ad 2-jak dla mnie to jedna klatka o długim czasie naświetlania (jak się mylę to proszę poprawcie) tu pierwszy z googla link jak się robi startrials - http://nightscapes.pl/blog/startrails-czyli-jak-fotografowac-ruch-gwiazd/

Pozdro Anva

Ta fota to z tego Sony-straszna abera z tego obiektywu wylazła.

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Astro-Sky21, przekonwertuj startrailsa na jakiś bardziej strawny rozmiar (56-megowa bitmapa niezbyt zachęca do pobrania i wątpię, że któryś z użytkowników to zrobi).

2,5 minuty to zdecydowanie za mało na startrailsa, żeby efekty były sensowne czas łącznej ekspozycji musi liczyć minimum kilkadziesiąt minut. Loki_p na swoim blogu opublikował bardzo dobry artykuł o tym jak zacząć fotografować pozorny ruch gwiazd - warto tam zajrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości ściągnąłem to startrails ale naprawdę nie dało rady zapisać go  w formacie jpg? Niestety poprawić musisz wszystko. Pozwolę sobie wrzucić twoją próbę w takim formacie w jakim od razu powinieneś to zrobić.

Startrails-_27.02.thumb.jpg.4bd876a17d5e

W jakich warunkach robiłeś zdjęcia? 5 zdjęć to stanowczo za mało...

Ile zdjęć potrzeba? wszystko zależy jakiej ogniskowej się używa i jak  długie łuki chce się uzyskać. Przykładowo do tego zdjęcia użyłem 370 klatek po 50s.

Startrailssylwester.thumb.jpg.46ebb74c5e

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, Orion to chyba najgorszy gwiazdozbiór na startrailsy :) Dlatego, bo znajduje się na równiku, a tam gwiazdy idą po linii prostej. Na startrialsie trzeba focić albo północ, albo jej okolice, aby wyszły ładne łuki. Po drugie, to foć przez co najmniej kilkadziesiąt minut, a najlepiej przez kilka godzin. Po trzecie dbaj, żeby nie kopać w statyw :) Po czwarte ustaw poprawnie ostrość. Po piąte, pojedyncze klatki możesz robić dłuższe, np kilka minut (to nie konieczność, ale oszczędza migawkę). Po wydłużeniu czasu zmniejsz proporcjonalnie ISO.

Ale pierwsze koty za płoty i będzie coraz lepiej :)

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)