Skocz do zawartości

NGC 6960 Miotła Wiedźmy


Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm, chciało by się napisać, że można lepiej. Ale biorąc pod uwagę to, że to tylko 1,5h materiału a Ty focisz niemodyfikowanym Canonem to chyba nie jest źle.

Doczepił bym się kolorystyki.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jolo napisał:

Filtr włożony w tor optyczny wydłuża backfocus o około 1/3 grubości filtra. Czyli jak filterek ma 2mm grubości, to optymalna odległość między matrycą i korektorem będzie o 2/3mm większa.

Ale jak filterek jest wkręcony przed korektor (z przodu) to chyba nie... Odległość bacfocusa (przynajmniej ja miałem tylko z takimi do czynienia) ustala się albo od kreski namalowanej na korektorze (np. TV) albo od jego końca od strony matrycy... No to wkręcenie go od strony obiektywu tej odległości nie zmieni. Jedynie pokrętłem ostrości musimy zadziałać.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj (18 na 19 lipiec) pojechałem na focenie.

Prognozy pogody mówiły, że jako tako (chmury) będzie od godziny 1.30 - nie kłamały. A już o 22.00 byłem na miejscówce.

Chciałem dozbierać trochę materiału do 1,5 godziny miotełki.

Udało mi się dołapać tylko 30 minut ale w klatkach 10 minutowych.

Składanie tego w DSSie to kadrowanie. Nigdy nie ustawię kadru tak samo. Czy to ma sens w przypadku wyjazdów na miejscówkę?

Może moja sytuacja zmusza mnie do zbierania tyle ile się da podczas jednego wyjazdu - czyli 3 godziny +/- 1 godzina.

Czy tutaj w moim wypadku sens ma filtr UHC-S, sam nie wiem, następnym razem chciałbym spróbować bez filtru ale boję się, że to zmieni "powiększenie" zdjęcia

i nie da się to zestackować.

Skłamałem, :) udało mi się zrobić jedno zdjęcie więcej. Nowy nabytek na żurawiu samoróbce.

Mimo kiepskich warunków (chmury, chmury, chmury) udało mi się podejrzeć M13, M31, popatrzyłem na Lutnię i Łabędzia i wschodzący Księżyc o 2 w nocy.

Jednak najwięcej czasu poświęciłem Chichotkom na smyczy prowadzonymi przez ludzika o dwóch głowach. Cóś pięknego w lornetce.

Na koniec 2 jpegi , bez obróbki, poczekam na więcej materiału (dobranoc jest 5 rano), jutro mam wolne :).

 

 

Autosave0.jpg

stan.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.07.2017 o 05:08, Rafał 123 napisał:

(...)

Składanie tego w DSSie to kadrowanie. Nigdy nie ustawię kadru tak samo. Czy to ma sens w przypadku wyjazdów na miejscówkę?

Może moja sytuacja zmusza mnie do zbierania tyle ile się da podczas jednego wyjazdu - czyli 3 godziny +/- 1 godzina.

A jak kadrujesz? Używasz pilota z montażu i ustawiasz w aparacie na LiveView? Bo z tego co widzę to nie korzystasz z lapka przy zbieraniu materiału. Jakbyś miał lapka, to sprawa byłaby dużo prostsza - podpinasz APT (w darmowej wersji choćby) podłączasz do kompa montaż i aparat i używając programu do plate solve (np PlateSolve2) możesz trafić dokładnie w to samo miejsce.

Ale nawet bez tego DSS powinien bez problemu wyrównać nieco przesunięte klatki. Jedynie krawędzie będą do wycięcia. Masz na myśli, że DSS nie potrafi ich wyrównać? Jeśli nie potrafi, to może trzeba jakoś podregulować opcje detekcji gwiazd podczas alignmentu.

PS - co do filtra UHC-S to zależy jakie masz niebo w miejscówce. Jeśli masz zasięg 5.5-6 albo lepiej to nie warto stosować. Jeśli masz 5-5.5 to może warto, ale wg mnie i tak lepsze wyniki da zmodowanie Canona na czerwień. Filtr UHC dość mocno zmienia kolorystykę i potem przy obróbce trzeba się nieco napocić. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam SynTreka. Lapka woze na focenie.  Kadruję ręcznie na ekranie łapka dla zdjęć 20s. ISO 3200.

O platesolve2 nie słyszałem.  Jak uda mi się rozgrywce sposób jego używania,  to może on rozwiązać  problem kadrowania.

Na lapku uruchamiam najpierw phd2. Łącze z montażem przez ascom i podpinam do łapka aparat.

Domyślam się , że w platesolve2 otwieram zdjęcie z poprzedniej sesji. Kadrę po staremu mniej więcej i teraz ten program

jakoś musi się z ascomem  i aparatem dogadać aby wykadrowac ??? Czarna magia.

Jeżeli foce przy księżycu to na mglawice filtr uhc-s jest chyba uzasadniony.

Kiedyś bez księżyca jeszcze z dobsona próbowałem upiora i filtr pomógł .

Więc nieba rewelacyjnego chyba nie mam.

50.jpg.f593306217068322997953e85c6e37b1.jpg

50a.jpg.79c3c4c4b00491fd846866358ec40491.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zapoznaj się z programem APT - http://www.ideiki.com/astro/Default.aspx . Z jego pomocą będziesz mógł sterować zarówno lustrzanką jak i montażem, a także guidingiem, bo APT integruje się PHD2. PlateSolve2 to jeden z programów do plate solve, które APT wspiera, więc tak naprawdę do kontroli całej sesji będziesz miał jeden program. W skrócie i uproszczeniu po podłączeniu wszystkiego sesja wyglądać będzie tak:

  • ustawiasz montaż na biegun i startujesz z pozycji Home
  • ustawiasz ostrość, jedziesz w miejsce które chcesz fotografować, robisz kilkusekundowe ujęcie i robisz na nim platesolve
  • po chwili masz wynik - dokładne położenie środka kadru, synchronizujesz wynik z montażem (jedno kliknięcie)
  • i ponownie robisz GoTo do Twojego kadru. Tym razem powinieneś być praktycznie w środku
  • uruchamiasz guiding, zapodajesz sesję w APT 
  • leżakujesz przez 2-3h :)

Oczywiście pierwsza sesja niekoniecznie będzie tak wyglądała, ale już piąta może tak, a dziesiąta na pewno :) 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jolo napisał:

Może zapoznaj się z programem APT - http://www.ideiki.com/astro/Default.aspx . Z jego pomocą będziesz mógł sterować zarówno lustrzanką jak i montażem, a także guidingiem, bo APT integruje się PHD2. PlateSolve2 to jeden z programów do plate solve, które APT wspiera, więc tak naprawdę do kontroli całej sesji będziesz miał jeden program. W skrócie i uproszczeniu po podłączeniu wszystkiego sesja wyglądać będzie tak:

  • ustawiasz montaż na biegun i startujesz z pozycji Home
  • ustawiasz ostrość, jedziesz w miejsce które chcesz fotografować, robisz kilkusekundowe ujęcie i robisz na nim platesolve
  • po chwili masz wynik - dokładne położenie środka kadru, synchronizujesz wynik z montażem (jedno kliknięcie)
  • i ponownie robisz GoTo do Twojego kadru. Tym razem powinieneś być praktycznie w środku

 

Jak to wygląda w praktyce masz w 5 videotutorialu (na innym programie ale zasada ta sama) :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Rafał 123 napisał:

Dzięki za podpowiedź z APT

Mam już wersję darmową. Na pierwszy rzut oka skomplikowana bardzo. (...)

Bo jest tam sporo opcji i możliwości, ale na spokojnie jak się zapoznasz z APT to na pewno polubisz :)  

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)