Skocz do zawartości

Szyte na miarę astropudełko na Arduino


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. Dzieki. Pogadam z Marcinem bo On ma taką samą co ja i spytam się też Stefana, to zamówie jedną przesyłką. A no i kondensator musze zamöwić, bo jak mi strzelił to zapasu nie miałem to wziąłem z elementów przygotowanych dla Marcina. Jak to przeczyta to chyba ruskich naśle za to na mnie.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, gratulacje, trzymam kciuki :)  Załadowanie oprogramowania opisałem w poście #29 http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6506-szyte-na-miare-astropudelko-na-arduino/?p=87701

A płytka faktycznie, taka bez połączeń to koszmar. Ja używałem PDU-11 http://electropark.pl/plytki-uniwersalne/2299-plytka-uniwersalna-71x99mm-pdu11.html

Czy to znaczy, że robimy tak?

Z archiwum Arduino sketch 2.5 kopiujemy katalog focuser,  do katalogu Arduino (w windows to będzie domyślnie w Dokumenty) a biblioteki z archiwum Arduino libs 2.5 do katalogu Arduino/libraries odpalamy aplikację Arduino i z menu Plik wybieramy Szkicownik i dalej wybieramy focuser. Z menu Szkic wybieramy Iportuj bibliotekę/Add library...

i wybiramy po kolei biblioteki do dodania. Teraz można zacząć programować zgodnie z tym co mapisałeś w poście?

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie jest prawidłowe podłączanie konwertera z arduino ?

Płytka ma oznaczenia gnd , vcc , rx ,txd . A konwerter gnd,txd , rxd vcc? 

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli prawidłowe podłączenie USB z Arduinio powinno być takie:

 

USB               Arduinio

 

GDN      -        GDN

VCC      -        +5V

RX        -        TX

TX        -        RX

 

Na konwerterze mam jeszcze 3V3 - zostawiamy niepodpięte?

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Ale dlaczego wczoraj miałem podpięte wszystko tak samo tzn. RX do RX a TX do TX i po podłączeniu mi wyrył komp USB. Czyli rozumiem, że gdybym chciał wczoraj przesłac dane to by mi się nie udało ? A teraz powinno się udać ?

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha. Wczoraj to się nie tylko działo ale i armatało. Jak wysrzelił kondensator to byłem w szoku. Od razu się obudziłem. Pamiętajcie plus do plusa, minus do minusa. :D

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz. Czytałem post 29 i kurde nie kumam jak połączyć się kompem z Arduinio. Jedyne co zrobiłem to zainstalowałem "Jolo Focuser setup" ale zainstalowao i nic. Nie wiem jak podejść do Arduinio i jak wywołać okienko Jolo Focuser Monitor. Nadmienię, że jeszcze nie mam podłączonego silniczka tylko wszystko tak na razie na sucho.

ściągam z netu Arduinio IDE - czy tego mi brakuje ?

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obczaiłeś PDFa z http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6506-szyte-na-miare-astropudelko-na-arduino/?p=87768 ? Tam na stronach 8-11 jest opisane jak zainstalować sterownik ASCOM i jak załadować wsad do Arduino.

Może być na sucho - po zainstalowaniu Arduino IDE:

  1. pobieramy z postu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6506-szyte-na-miare-astropudelko-na-arduino/?p=87701 pliki
  2. biblioteki rozpakowujemy do Moje dokumenty / Arduino / libraries
  3. podłączamy urządzenie do kompa
  4. uruchamiamy Arduino IDE
  5. ładujemy do niego wsad
  6. wybieramy odpowiedni port w Tools -> Serial port
  7. wykonujemy te trzy punkty opisane w http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6506-szyte-na-miare-astropudelko-na-arduino/?p=87701
  8. instalujemy sterownik ASCOM
  9. włączamy Maxima, Focusmaxa, APT albo inny program obsługujący focusery ASCOM
  10. wybieramy w oknie dialogowym focusera Jolo ASCOM focuser
  11. ustawiamy opcje, zaznaczamy pole Show popup window
  12. łączymy się z urządzeniem

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu zainstalowały się sterowniki chipsetu konwertera RS232 (wprawdzie niezupełnie zgodnego ze specyfikacją bo na 5v/3.3V) na USB co spowodowało, że w managerze urządzeń pojawił się port szeregowy - warto zerknąć jaki ma numer bo przyda nam się to podczas zarówno konfiguracji programu arduino jak i konfiguracji sterowników ASCOM. Podczas podłączenia sygnałów TX (sygnał transmisji) i RX (sygnał odbioru) jeden do jednego bez przeplotu dane wysyłane z arduino trafiały na dane z komputera i analogicznie z danymi odbieranymi. Obrazowo można to przedstawić tak:

Źle - PC -->TX--TX<--ARDUINO

        PC <--RX--RX-->ARDUINO

 

OK - PC -->TX--RX-->ARDUINO

        PC <--RX--TX<--ARDUINO

Co do zworki na 3.3V to na razie jej nie ruszamy ale warto pamiętać, że coś takiego gdzieś mamy gdy ja włączymy otrzymujemy terminal rs232 3,3V, który jest niezbędny np. do serwisowej naprawy routera (można przez niego zainstalować firmware), telefonu, dysku twardego. Zwłaszcza to ostatnie jest warte wzmianki bo kilka lat temu firma Seagate wyprodukowała serię dysków  barracuda 7200 serii 12. Dysk miał błąd firmware i baardzo często dysk jeszcze na gwarancji przestawał się zgłaszać w komputerze i możecie się domyśleć co działo się z takimi astrofotografiami - w sumie dane były ale kontroler dysku wyłączał silnik. Jak ktos wiedział wystarczyło podłączyć taką płytkę USB, trzy kabelki potem wystarczyło wpisać kilka komend i dysk działał .. okok przepraszam to nie było na temat

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj udało mi prawię wszystko zlutować , chciałem podłączyć arduino pod arduino 1.0.5 r2 i wyskakuje mi komunikat

core.a(main.cpp.o): In function `main':

C:\Program Files\Arduino\hardware\arduino\cores\arduino/main.cpp:11: undefined reference to `setup'

C:\Program Files\Arduino\hardware\arduino\cores\arduino/main.cpp:14: undefined reference to `loop' 

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten komunikat pojawia się gdy chcę podłączyć arduino do laptopa .

 A robię wszystko tak jak jest napisane 

  1. jako Board w IDE wybrać musimy Arduino Pro or Pr Mini (5V, 16MHz) w/ ATmega328
  2. wcisnąć na płytce Arduino przycisk RESET, następnie trzymając go wciśnięty kliknąć Upload w Arduino IDE
  3. po pojawieniu się w dolnym okienku tekstu jak poniżej puszczamy przycisk RESET                                                                                                                                                              I nie pojawia się takie jak na zdjęciu .                                                                                              post-1409-0-04383200-1422736361.jpg

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyba ruszyło wgrało  , zrobiłem tak plik-szkicownik-libraries-Accel-Stepper i TimedEvent i te wszystkie wtyczki wgrać ?

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, albo skopiować do folderu Moje dokumenty / Arduino / libraries

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6506-szyte-na-miare-astropudelko-na-arduino/?p=88888

 

PS - tak, u1 to 0.1uF, czyli właśnie 100nF. W tym przypadku jak dasz 100, 220, czy 470nF też będzie dobrze.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Łukasz, pudełko (wnętrzności) na wykończeniu. Wykorzystałem Twój pierwszy schemat do montażu z tym że dodam do tego regulowaną przetwornice napięcia LM2596S.

post-3514-0-23580600-1422742581_thumb.jp

  • Like 3

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, twoje wykonanie jest super. Patrzę na swoje i .... nie chce mi się go rozmontowywać (nie wiem jak wylutować procesor). Jak ktoś zna prostą metodę wylutowania procesora i Arduinio to proszę o info. Dzisiaj postaram się połączyć z kompem. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

  • Like 1
TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mam na myśli wylutowanie Arduinio. Patrząc na Wasze prace jest mi wstyd za moje wykonanie i będę robił jeszcze raz tylko postaram się to zrobić estetycznie. Przeglądam internet i na moje wykonanie mówią "potwór" itp. Ale muszę wylutować programator i Arduinio. Mam jeszcze jeden kawałek płytki i tam go od nowa zmontuję.

  • Like 2
TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, że nie za bardzo chce wystartować. Chciałem wysłać wsad do Arduinio i wyskoczył mi "Błąd kopiowania" p.o: error: spawn: No souch file or directory. Coś nie tak zlutowałem, o co chodzi.? Pomocy.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź pod jakim numerem portu widoczny jest ten konwerter USB-UART sprawdź, czy taki sam numer masz ustawiony w programie Arduino - Narzędzia - Port szeregowy (Ma być taki sam) oraz jaka jest ustawiona płytka - ma być Arduino  mini w/ ATmega328. Aby sprawdzić czy działa spróbuj   wysłać do arduino jakiś prosty, przykładowy kod np. kliknij Arduino - Plik - Przykłady - 01Basics - Blink. Po wysłaniu kodu do arduino powinna zacząć mrugać na niej dioda LED. Procedurę zaprogramowania arduino podał już wcześniej nasz guru- Jolo :)

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)