Skocz do zawartości

kjacek

Użytkownik
 • Zawartość

  846
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

360 Excellent

O kjacek

 • Tytuł
  Syriusz

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Żukowo koło Kartuz - Pomorskie

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Żukowo

Ostatnie wizyty

2545 wyświetleń profilu
 1. kjacek

  Mam i ja

  Dokładnie. Niektórzy obserwują np gwiazdy wielokrotne przy małej ŹW, ale większość jednak nie schodzi dużo poniżej 1mm. Dlatego napisałem 'zgrubnie'. Poniżej 1mm robi się po prostu ciemno. Im ŹW mniejsza, tym ciemniej ale powiększenie większe. W końcu robi się za ciemno. Im ŹW większa, tym jaśniej ale powiększenie mniejsze. W końcu robi się za jasno w okularze.
 2. kjacek

  Mam i ja

  Poczytaj sobie o źrenicy wyjściowej. ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu Dopuszczalny zakres 1-5mm, najlepszy 2-2,5mm. To zgrubnie. Zależy od warunków, akomodacji oka, obiektów itp
 3. kjacek

  Mam i ja

  Typ nie ma znaczenia. Moim zdaniem oczywiście. Czy nowsze są lepsze, nie wypowiadam się. To co mi nie pasuje w TV to plossle. Delosów nie miałem. Ale Ty masz F4.7, tuba stworzona do szerokich pól. Dlatego 82,czy 100deg wydaje mi się lepszym pomysłem. Ze 100 stopniowych okularów polecam np Lunt XWA. Porównywałem go z ES 100 stopni o takiej samej ogniskowej. Mi bardziej przypadł do gustu Lunt. Różnic specjalnie nie widziałem, może barwa gwiazd w Luncie i ESie była nieco inna. A Lunt był ciut mniejszy. Zresztą Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze inne to wszystko są klony, niekiedy inaczej obudowane. To nie są Ethosy, ale porządne szkła. Taki przykład. Pisałem już o tym kilka razy. Miałem ES 14mm 82deg. Kupiłem na giełdzie starego Naglera 13mm. No i opadła mi kopara, gdy nie byłem w stanie znaleźć jakichś galaktyk w ESie a były one oczywiste w starym Nagler że. Ma lepszą transmisję niż dzisiejsze Naglery T6. A gdy porównałem pole obu okularów, to pole ESa było znacząco mniejsze mimo jego dłuższej o milimetr ogniskowej.
 4. kjacek

  Mam i ja

  Święte słowa. Polecam ESy 82deg. 100deg są również świetnie skorygowane, ale korzystałem z nich w F5 a nie w F4.7. Możesz też polować na starsze Naglery. Są znacznie lepsze od ESów.
 5. No każdą lornetką można obserwować niebo z ręki. Ale obserwacja obserwacji nierówna. Po jakimś czasie ręce zaczynają latać. To po prostu fizjologia, nic nie poradzisz. Po jakimś czasie oglądania nieba coraz trudniej skupić się na szczegółach bo obraz mocniej lata. Mózg gorzej kompensuje drgania mięśni. Im mniejsza lornetka, a w zasadzie im mniejsze powiększenie i waga lornetki, tym efekt ten występuje później. Ale im mniejsza lornetka (apertura), tym mniej widać. Z tym chyba wszyscy się zgadzamy 😉?
 6. Obserwacje nieba z ręki to słaby pomysł. 8x42 to moim zdaniem maximum. Co prawda czyta się o tym, że są tacy co potrafią obserwować 15x70, ale to bzdura. 10x50 nadaje się do spojrzenia w niebo, nie do obserwacji z ręki. Zresztą wszystkie inne 50stki tak samo. Nie spotkałem nikogo, kto potrafi obserwować niebo lornetką 50mm. Gdy ludzie chcą się pozbyć sprzętu, wypisują różne rzeczy.
 7. kjacek

  Odrośnik

  Ja mam z jakiegoś plastiku z marketu. Chyba mata pod krzesło na kółkach. Wyklejone to jest czarnym flokiem. Z allegro. To jest materiał welur a z drugiej strony jest klej. Łączone jest na rzepy, gdy zakładam na SCT. Nie wiem na jaki teleskop potrzebujesz ale niezależnie od tego odrośnik powinien być długi, sztywny i dobrze trzymać się tuby.
 8. Up. Masz 5cio letnie dziecko?... Teoria i praktyka tu różnie wygląda...
 9. kjacek

  Teleskop z Aldi

  Sugeruję trochę poczytać zanim kupisz teleskop. Newton na Dobsonie jest słabym pomysłem na balkonie. Jest to super sprzęt pod ciemniejsze niebo. Sporo DSów zobaczysz w Newtonie 8". Napisz chociaż czy widzisz Drogę Mleczną z tego balkonu.
 10. Dlatego tylko mała lornetka ma tu sens.
 11. Ludzie, to nie ma sensu. 5cio latek i montaż paralaktyczny plus mama, która nie ma pojęcia o sprzęcie... To żart. Newton w tym układzie ma taki sam sens, czyli żaden. Szanowna Pani. Nie wiem jak to powiedzieć... Aby zainteresować tak młode dziecko astronomią, to niestety trzeba się zaangażować. Poznać trochę niebo i sprzęt zanim nastąpi zakup tego sprzętu. Oczywiście można kupić coś za 200zł i po pierwszych próbach użycia po prostu wyrzucić to coś. Bo za te pieniądze będzie to badziewie. A nawet jeśli jakimś cudem nie będzie, to pięciolatek tego sam nie obsłuży. A nawet jeśli obsłuży, to już cud wyższego stopnia, to powie o Księżyc o gwiazdki i pobiegnie dalej kopać piłkę czy coś innego. A gdy takiemu dziecku przyjdzie na myśl zobaczyć co tam widać na Słońcu, to straci wzrok. Mam nadzieję, że wyraziłem się jasno.
 12. kjacek

  Mak127

  Oj tam. Najbardziej uniwersalny jest SCT. Kup SCT8 i będziesz zadowolony. To sprzęt dla ludzi ceniących wygodę. Na planowane lub nie obserwacje. Mak, czy SCT nawet SCT8 można wieszać na AZ4. Ale brakuje mikroruchów. A to ważne przy większych powiększeniach. Mak 127 na EQ3-2 to też nie jest zły pomysł, chociaż maczek jest leciutki a EQ3-2 ciężkawy. Achro 152/760 to straszna bazuka. Długa i przyciężka. Tu mikroruchy nie są aż tak bardzo potrzebne. To teleskop do małych i średnich powiększeń.
 13. kjacek

  Mak127

  Co do GoTo. Tego akurat nie znam. Musisz popytać ludzi, poczytać jaka jest dokładność tego GoTo. Co trzeba zapewnić, aby GoTo dobrze trafiło w obiekty w różnych miejscach na niebie...
 14. nieaktualne
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)