Skocz do zawartości

kjacek

Użytkownik
 • Zawartość

  520
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

172 Excellent

O kjacek

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Zamieszkały
  Żukowo koło Kartuz (Pomorskie) / Gdańsk

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Żukowo koło Kartuz (Pomorskie)

Ostatnie wizyty

1807 wyświetleń profilu
 1. kjacek

  Gwiazdy jednak nie są gazowe?

  Moja wiedza z zakresu astrofizyki nie pozwała na dyskusje w tym obszarze. Ale gwiazdy nie są gazowe. To jest plazma. A jak pamiętam z doświadczeń zjonizowany gaz świeci. Ma to jakiś związek z przeskokami elektronów na różne orbity, czy jak to się teraz nazywa 😎 Różne gazy mają różne widma, czyli świecą na innych częstotliwościach.
 2. kjacek

  Teleskop dla dziecka. Proszę o pomoc

  Nie chodzi o ESy, tylko o ogniskową. Jeśli ktoś wyżej napisał, że SW działa dobrze, to może warto sprawdzić. W refraktorze 150/750 wydawało mi się, że są średnie. Ale to było dawno. Małe i średnie powiększenia, to okular o szerszym polu. Minimum 70 stopni. Tak mi się wydaje.
 3. kjacek

  Teleskop dla dziecka. Proszę o pomoc

  Są lepsze, też tak uważam. Ale nie do refraktorka F5? Dla dziecka 6cio, czy 7dmio letniego. Lepiej ten SW (od kelonka 😎). Ale nie róbcie z tego teleskopu narzędzia jakim nie jest. To jest do małych i średnich powiększeń. Wyjście poza te ramy nie zadziała. To achromat, nie EDek.
 4. kjacek

  Teleskop dla dziecka. Proszę o pomoc

  Słyszałem o wykorzystaniu w charakterze kelonka 😁
 5. kjacek

  Teleskop dla dziecka. Proszę o pomoc

  A TU ESy z giełdy. Ja bym brał albo 11 albo 24mm.
 6. kjacek

  Teleskop dla dziecka. Proszę o pomoc

  4mm do tego małego achromatu? 100x? To chyba nie jest dobry pomysł. Piotr, Ty masz porządny ED, gdy on był u mnie, to takie powiększenie było OK. Moim zdaniem nawet 6mm to nieco ryzykowne w tym achromacie. Ale można próbować.
 7. kjacek

  Teleskop dla dziecka. Proszę o pomoc

  Nie wiem, czy filtry do tej tubki to taki dobry pomysł na początek. To mała tubka. Do Księżyca lepszy jest polaryzacyjny o zmiennej siłę.
 8. kjacek

  Nowy okularek od APM

  Nie jestem pewien jak Swan będzie pracować w F4.5. Gdy ćwiczyłem w F5 było fatalnie.
 9. kjacek

  Nowy okularek od APM

  No są tacy. Popatrz na maniaku. I też tego nie rozumiem.
 10. kjacek

  Nowy okularek od APM

  A w jakiej światłosile masz tą 14 "?
 11. kjacek

  Nowy okularek od APM

  Da się, czasem. Mi udało się kiedyś kupić na giełdzie starego Naglera 13mm, niby 82deg. Ale prawdziwe pole ma większe, niż ES 14mm 82deg. Taka perełka. Ja lubię tą serię Lunt XWA 20 mm 100 stopni 2" Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC inne. To nie są pewnie tak dobre szkła jak ten klon Doktorka, nie wiem tego, ale są w zupełności wystarczące dla moich potrzeb. A są tańsze. Wiem, widziałem...
 12. kjacek

  Nowy okularek od APM

  Też wysoko oceniam Maxvision 82deg. Ale cena tego klona Doktorka jednak trochę za duża. W każdym razie jak dla mnie.
 13. kjacek

  Recenzja montażu Sky-Watcher AZ5

  Miałem SW ALT-AZ5 i GSO również. Oceniam je nisko. Zwłaszcza SW. Ciekawe, jaki jest ten montaż. Nośność 5kg to mało. Moim zdaniem nie rokuje. Zdjęcia pokazują trochę podobny kształt do poprzednich wersji. Cóż, przydałby się porządny i tani montaż nawet z takim miernym udźwigiem jak ten nowy montaż posiadający mikroruchy. Ciekaw jestem opinii ludzi, którzy kupią to ustrojstwo. Zresztą wszystko wyjdzie z czasem.
 14. kjacek

  Teleskop dla dziecka. Proszę o pomoc

  Mama będzie miała frajdę z lepszego okularu. Explore Scientific 82 stopnie proponuję. A ogniskowa, to już zależy od Twoich upodobań. Niby najlepiej, aby źrenica wyjściowa była w zakresie 2 - 2,5mm. ŹW=ogniskowa_okularu_w_mm/światłosiła_teleskopu. O ile dobrze pamiętam, Twój teleskop ma światłosiłę F=5? Wtedy ogniskowa okularu powinna być w zakresie: ŹW1=10mm/5=2mm ŹW2=12,5mm/5=2,5mm Ale polecam ES 14mm 82deg. To świetny okular. Bywają na giełdach. ŹW=14mm/5=2,8mm to bardzo dobry wybór. Miałem też w F5 ES 18mm 82 stopnie. ŹW=18mm/5 =3,6mm to świetna źrenica pod ciemniejsze niebo.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)