Skocz do zawartości

kjacek

Użytkownik
 • Zawartość

  448
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

158 Excellent

O kjacek

 • Tytuł
  Wega

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Zamieszkały
  Żukowo koło Kartuz (Pomorskie) / Gdańsk

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Żukowo koło Kartuz (Pomorskie)

Ostatnie wizyty

1742 wyświetleń profilu
 1. kjacek

  Czy Wiktor pomoże przełamać schemat?

  Pięknie. A opis świetny. Jeśli uda się nam ponownie spotkać na obserwacjach, to sprawdzisz mojego Lumicona UHC i inne filtry. Ja planuję obserwacje przeglądając wcześniej mapy gwiazdozbiorów. Do tego dodaję obiekty z innych źródeł. Zwykle robię jeden lub dwa plany alternatywne. Wypełniam je dzieląc obiekty na łatwe i trudne w moich warunkach obserwacyjnych. Ale takie podejście stosuję, gdy obserwacje mają trwać trochę dłużej. Do krótszych obserwacji nie przygotowuję się tak dokładnie. SkySafari i Stellarium na komórkę pomaga, gdy pamięć zawodzi.
 2. kjacek

  Montaż pod SCT 8"

  Na EQ3-2 przerobionym na stałe w tryb ALT-AZ nie miałem drgań, które by jakoś specjalnie przeszkadzały. HDAZ nie ma mikroruchów i bez modyfikacji po prostu potrafi się rozkręcić. Da się z SCT8, ale te mikroruchy... AZ-5 to nieporozumienie. Nie dasz rady go tak ustawić, aby być zadowolonym. Żadna z jego wersji nie jest udana. Ani SW ani GSO, zresztą wersje SW różnią się w bebechach. Bez modyfikacji nie pojedzie. SkyTee brandowane teraz przez Omegona jest dobre. Chociaż ludzie narzekają na te montaże, trzeba je niekiedy 'dopieścić' . Mam SkyTee kupiony na giełdzie. Był mocno dobity. Ale na szczęście jeden z kolegów, Maciej z południa Polski, doprowadził go do porządku. Wymienił zużyte elementy i teraz jestem bardzo zadowolony z tego montażu. Jeszcze raz dziękuję Ci Macieju!
 3. kjacek

  ogromna prośba o pomoc w wyborze lornetki

  Od czegoś musisz zacząć... Każdy z nas ma inne upodobania. Inaczej niż u kolegów wyżej dla mnie optymalny 'kaliber' to 15x70. Jest jeszcze mobilna wg moich standardów. Ale ja każdą lornetkę ładuję na statyw, obserwacji z ręki nie prowadzę, obraz za bardzo mi się trzęsie.
 4. kjacek

  Na dwoje oczu

  Nie pękaj, jedziesz 😉 Takie opowieści działają na wyobraźnię zarówno tych, którzy już swoje widzieli (i pozwala im przeżyć to w jakiś sposób raz jeszcze) jak i tych, którzy nie wiedzą o czym mowa. I to jest chyba nawet ważniejsze.
 5. kjacek

  Teleskop do 1000 złociszy.

  Wyjdź na pole i popatrz w niebo. Czy widzisz Drogę Mleczną? Jeśli tak, masz znośne niebo.
 6. kjacek

  Na dwoje oczu

  Ladnie. Pozazdrościć nieba. Polecam taki polarowy kominek na głowę z aliexpresu. Nie marznie się po prostu. Najgorsza rzecz to zmarznąć podczas obserwacji. Do tego lekkie kalosze, można kupić w sklepach budowlanych, są po prostu lekkie i nieprzemakalne, kolor zielony, mój najlepszy zakup od lat. Ciepłe skarpety itd. Termos z ciepłym, co kto lubi.
 7. kjacek

  Teleskop do 200 zł.

  Dokładnie.
 8. kjacek

  Różnica w jakości obrazu

  Dwu calowe okulary występują zwykle w dłuższych ogniskowych. Chyba łatwiej zrobić długoogniskowy 2 calowy okular szerokokątny niż okular 1.25. Poza tym optycznie to samo. Jeszcze waga 2 calowe są cięższe. Jest promocja na 100 stopniowe okulary na : https://www.teleskop-express.de/shop/advanced_search_result.php?keywords=tswwa&suchdas=OK
 9. kjacek

  Różnica w jakości obrazu

  O, tak jak pisałem wyżej, okulary to sprawa indywidualna. 😎 Jeśli chodzi o Maxvision, to miałem i ESa I Maxvision chyba 24mm 82deg w tym samym czasie w F5. Bardzo podobne, tak bardzo, że praktycznie takie same obrazy. Różniły się trochę barwą, minimalnie. Maxvision to też bardzo dobre szkła do F5.
 10. kjacek

  Różnica w jakości obrazu

  Miałem parę. Jak dla mnie małe pole i bardzo wrażliwe na nieosiowe patrzenie. Ale może tylko ja tak mam. Bo jak się czyta recenzje, zwłaszcza starsze, to rewelacja. Obrazy ładne, nie mogłem się czepiać. Tylko to małe pole. Rzeczywiście duży ER, ale mi nie przeszkadza wklejanie oka w soczewkę, więc specjalnych przewag nad innymi nie widziałem. Okulary, to bardzo indywidualna sprawa. Jeśli chodzi o ESy, miałem w F5 i w Newtonie i w refraktorze. Z tego co pamiętam, to sprawdzały się bardzo dobrze. Ale nie całe pole było ostre. Po brzegach gwiazdy były pojechane, ale jakieś 80% pola (jeśli nie więcej) było w porządku. Ja polecam ESy 82deg do F5. Ale warto sprawdzić jeszcze okulary 100 stopniowe. Lunt XWA 100 stopni 2" Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze inne to porządne okulary, chyba modyfikowane erfle. Mam 3 sztuki 100tek ale nie mam F5, więc poczytaj. Chyba na astromaniak.pl było coś więcej o tych okularach. W APO 100/600 F6 rewelacja.
 11. kjacek

  Różnica w jakości obrazu

  Jaki masz teleskop? To zanim odpowiemy na cokolwiek... ESy to bardzo dobre okulary, znacznie lepsze od TMB.
 12. kjacek

  refraktor TS Individual ED 102/714 z wyciągeim GSO

  1900zł tuba refraktora z dodatkami 160zł walizka. Lub 2000zł za komplet. 
 13. kjacek

  refraktor TS Individual ED 102/714 z wyciągeim GSO

  1950zł za tubę refraktora 170zł za walizkę. Lub 2020zł za komplet. 
 14. kjacek

  Pierwszy teleskop

  Jeśli chodzi o planety, to napisałem wyżej... Newton 6 cali na montażu Dobsona to w tym budżecie najlepszy wybór.
 15. kjacek

  Pierwszy teleskop

  Hej. Najpierw pytania: 1. Skąd najczęściej będziesz prowadzić obserwacje (miasto/wieś) 2. Jakie masz tam niebo? Czy widzisz Drogę Mleczną? 3. Jaki masz budżet? Planety są teraz nisko i tak pozostanie przez najbliższe lata. To nie jest czas na planety. 4. Dlaczego chcesz się ograniczać tylko do Księżyca? Wokół jest niebo pełne innych obiektów, Deep Space objects są dostępne nawet dla lornetki.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)