Skocz do zawartości

kjacek

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  1 353
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Zawartość dodana przez kjacek

 1. Na niebie jest mnóstwo obiektów. Nie tylko jasnych. Więcej jest tych ciemniejszych. Uważam, że lepiej dozbierać do bardziej uniwersalnego sprzętu, niż kupować teleskopik do obserwacji Księżyca. Chyba, że ktoś jest niecierpliwy, ale wtedy często traci e ten czy inny sposób. I często ważniejsze niż teleskop jest po prostu ciemne niebo i bezpieczny teren do obserwacji. Popieram - giełda tu, na astropolis.pl czy astromaniak.pl to najlepsze miejsca do zakupów.
 2. Wszystko to prawda niestety, ale ciężko znaleźć bardziej mobilny a tani i o dość sporych możliwościach obserwacyjnych sprzęt.
 3. Niestety widziałem. I dlatego napisałem to co powyżej. Nie rozumiem o co pytasz. Bo montaż jaki ktoś tu proponował do tej przydługiej rurki z niewielką soczewką na końcu to był AZ3. Pominąłeś to? Tam kiedyś był taki badziewny wyciąg 1.25", coś się zmieniło w tej sprawie?
 4. Na to pytanie odpowiedział wyżej @Paweł Baran. W sieci jest sporo na ten temat. 90/900 na AZ3 to kiepska zabawka moim zdaniem o bardzo ograniczonych zastosowaniach.
 5. Ale jak... Przecież to generator drgań na tym statywie... Nie ogarniam jak można proponować takie wynalazki komuś, kto chce zacząć przygodę z astronomią. Choć budżet zdecydowanie za mały. Popieram za to wybór Newtona 6 cali na dobsonie. Lub Newton 150/750 na AZ4.
 6. Nie patrz w tym kierunku. To nie są ciekawe oferty. Nie dla nas, ludzi, którzy chcą obserwować niebo. Poczytaj, tu jest wiele informacji o tym, jaki sprzęt jest polecany na początk i dlaczego. Nie warto chyba duplikować wątków. A lornetka to tylko na statyw. Poczytaj.
 7. SW 80/400 to taka dziwna tubka, która wykazuje małą aberację. Może ma to coś wspólnego z małym powiększeniem jakie można z niej wycisnąć. Nie miałem 120/1000, nie wypowiem się co do aberacji ale wierzę koledze. Niekiedy teoria teorią a życie życiem.
 8. Problemem może być długość toru optycznego. Być może będziesz musiał przybliżyć okular do kątówki bardziej niż pozwala na to 2" nosek okularu. Dlatego to może się nie udać. Nie wiem, zgaduję. Ale pobawić się można. Daj znać jak to Ci się sprawdzi.
 9. Moim zdaniem jakoś da się to połączyć pewnie przy okazji odkręcając tuleję 2 calową okularu i wymieniając ją na 1.25 adapter. Ale czy to ma sens to inna sprawa. Nie lepiej kupić kątówkę 2"?
 10. Zgadzam się z tym co piszesz. Pod ciemnym niebem można i 7mm, ale kto ma takie niebo... 1-5mm ŹW to taki ogólny zakres. Jak ktoś zaczyna, warto się go trzymać.
 11. Może daj przykłady, ja nie wiem co innego mogę polecić, a to mogłoby Koledze pomóc.
 12. Gratulacje, dobry wybór. Znajdź w sieci kolimacja metodą Hamala, to ważne. Kolimator zrobisz sobie sam. Kup jeden okular, do przeglądu nieba l, 400zł powinno wystarczyć. Zakładam, że Newton 8" to F6 czyli 1200mm? Źrenica_wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu Czyli np okular 30mm da ŹW = 30mm : 6 = 5mm Proponuję ES 28mm 68 stopni. To bardzo dobry okular, miałem go swego czasu. Lepszy byłby ES 30mm 82deg, ale jest poza zasięgiem cenowym. Mała ŹW, to duże powiększenia, ciemniejszy obraz. W pewnym momencie staje się za ciemno. Duża ŹW, to małe powiększenia, jesniejszy, mniej kontrastowy obraz. W pewnym momencie staje się zbyt mdły. Ogólnie przyjęty zakres ŹW to 1-5mm. Obszar najlepszej widoczności, to 2-2,5mm. Dlaczego warto zacząć od okularu do przeglądu nieba? Z wielu powodów, ale przede wszystkim w mniejszym powiększeniu łatwiej namierzyć obiekty. Nauczysz się obsługi teleskopu. I te widoki nieba w mniejszym powiększeniu są po prostu niezwykłe. Nie idź w duże powiększenia, nie na początku. Zbieraj na używany filtr Lumicon UHC (lub Astronomik).
 13. Nie kupuj 'zestawów', one są dobierane dla naiwniaków, ludzi którzy zupełnie nic nie wiedzą o obserwacjach. Podstawowe, kitowe 2 okulary zwykle są w 'zestawie'. Zakupów będzie nieco więcej. Ale można je rozciągnąć w czasie. Nie trzeba mieć od razu wszystkiego. 1. Teleskop 2. 2-3 lepsze okulary, początkowo można używać tych kitowych z zestawu. 3. 1-2 filtrów, UHC czy OIII 4. Przydaje się filtr polaryzacyjny zmienny do Księżyca 5. Chyba od razu warto zdecydować się na standard 2 calowych filtrów. 6. Ja również polecam zielony laser na akumulatorki z AliExpress w oprawie, mi bardzo ułatwia zgrubne określenie miejsca gdzie celuję teleskopem. Uwaga na samoloty i inne obiekty latające, na oczy swoje i innych... Serio.
 14. Zbieraj na używany Newton 8 cali F6 czyli 1200mm na montażu Dobsona. Masz bajkowe miejsce do obserwacji. Do obiektów Deep Space. Czyli w skrócie mgławic, galaktyk, gromad gwiazd. Te obiekty są łatwo dostępne, im większa apertura, tym więcej i lepiej. Planet jest raptem kilka dostępnych + Księżyc, moim zdaniem to trochę nudne. A namierza się je dokładnie tak samo jak inne obiekty DS. I póki co z planetami jest słabo. Warto kupić sprzęt na jednej z giełd, tu, na astropolis.pl czy astromaniak.pl. Jest taniej a sprzęt czasem lepszy niż ze sklepu bo tuningowany. Pewnie, można się również nadziać na kogoś nieuczciwego. Jednak chyba rzadziej niż np na olx. Kupuj od ludzi będących długo na forach. Inne typy. Newton 150/750 na montażu AZ4. Bardziej mobilny, jednak mniejsza apertura. Moim zdaniem zdaniem unikaj długich tub refraktorów. Są one bardzo niewygodne i wymagają lepszych montaży ze względu na drgania. W zasadzie każdy sprzęt będzie dobry na początku. Jednak te wymienione wyżej uznawane są chyba przez większość za dobry wybór na początek. Są najbardziej uniwersalne. Pytaj, im więcej, tym lepiej.
 15. kjacek

  Teleskop

  No, ej @Jdjdjjdjx nie wymiękkaj. Chcesz pomocy, czy tylko zagadać? Jeśli chcesz rady, dawaj śmiało, byle zrozumiale dla większości, a odpowiemy.
 16. Jeśli zobaczy 3 obiekty, gdy może zobaczyć 30 i to dokładnie, to może stracić zapał. Tylko nieliczni z nas wytrwali i nauczyli się, dość szybko zresztą, odnajdywać szybko obiekty bez pomocy. Ciekawe ile osób straciło w ten sposób zapał. Znam dwóch kolegów, którzy mimo tego, że minęło parę lat od kiedy bawią się w astronomię mają bardzo duże problemy z wyszukiwaniem obiektów na niebie mimo korzystania z map czy aplikacji. Nie wiem z czego to wynika, oni nie noszą szkieł. Ja przerobiłem wszystko, od szukaczy po telrady i zielone lasery. Te lasery to najlepsze tanie rozwiązanie dla osób, które nie widzą nieba bez okularów. Ale samoloty. I zielony laser widać. Dlatego lubię GoTo. I polecam wszystkim, których na to stać. EDIT moja uwaga dotycząca dużego, ciężkiego sprzętu była uwagą ogólną. EDIT2 myślę, każdy z nas pamięta te pierwsze samodzielne obserwacje. I pewnie pierwszy wyjazd pod ciemniejsze niebo. I zgrozę po powrocie pod niebo mniej ciemne. I rozmowy z Tymi, którzy zdążyli odejść... Ale tak, zmienił się świat, my się zmieniliśmy i pogodnych dni jakby mniej. Dlatego trzeba brać co dają.
 17. GoTo to coś, co takiemu ślepakowi jak ja ułatwia życie w sposób nieprawdopodobny. Pisanie o tym, że takie świetne narzędzie przyczyni się do znudzenia tym hobby jest... hymm... niezrozumiałe i szkodliwe. Można oczywiście obserwować bez GoTo, ale dla początkujących to sprawa ilości obiektów DS, jakie będą w stanie obejrzeć w czasie jednej sesji. Kwestia 3-5 obiektów czy 20-40. Powtarzam - chodzi o początkujących i obserwacje bez GoTo i z GoTo. Znudzenie może przyjść, ale raczej z powodów innych niż brak GoTo... Co do wielkości teleskopu. No ludziska, bądźcie szczerzy. Na pewno Newton 12" to było Wasze pierwsze urządzenie? Polecanie takiego czegoś początkującym nawet z ostrzeżeniem o wadze jest moim zdaniem niezbyt dobrym pomysłem. SCT 9,25" jest w mojej opinii ostatnim z jednoosobowych teleskopów. Pewnie, jesteśmy różni i te moje opinie nie zawsze są trafione.
 18. Cześć. Krótko bo późno. Montaż Dobsona to chyba najbardziej przyjazny montaż dla użytkownika. Bo to rodzaj montażu azymutalnego. Do wizuala. Tak to jest na początku, nie jadłeś i nie wiesz jak to smakuje. Ale ja wybrałbym nieco inaczej, bo raczej nie zdajesz sobie sprawy z wagi sprzętu i jego rozmiarów. A planujesz korzystać z niego kilka razy w roku. Proponuję zacząć standardowo od Newtona 8" F6 czyli 1200mm. To najlepszy sprzęt nie tylko na początek i do nauki obserwacji i do decyzji o kierunku rozwoju. Najlepszy stosunek cena do możliwości. F6 będzie mieć większe pole od F10 z tym samym okularem i to jest cenne. Albo wybierz SCT 8 na montażu AZ-EQ5 GoTo. Mniejsze pole, większe powiększenie od F6 z tym samym szkłem. To droższa zabawka. Każdy z nich ma swoje zalety, każdy ma wady. Drugi za dużo kosztuje. A jeszcze okulary potrzebne. I jakiś przyzwoity filtr UHC czy OIII. Rozważ jeszcze opcję mini czyli Newtona 150/750 na AZ4. Idealny do nauki. I sporo kasy na dobre szkła zostaje.
 19. Moim zdaniem nawet Newton 150/750 na AZ4 będzie lepszy od tych dwu refraktorów. Najlepiej jednak Newton 203/1200 na montażu Dobsona. Lub większy, 10 - 12 cali. Im większa apertura, tym więcej zobaczysz, ale im większa apertura, tym większa waga...
 20. Z moich obserwacji wynika, że nowicjuszowi trudno odpowiedzieć na pytanie 'co chciałbyś obserwować'. Najczęściej słyszę Księżyc, planety i gwiazdy... A tyle innych (moim zdaniem ciekawszych) obiektów jest na niebie. Na przykład mgławice, galaktyki, gromady gwiazd. Zwykle na początek poleca się Newtona 8 cali F6 (1200mm) na montażu Dobsona. To już dość duży teleskop, ale posiada najlepszy stosunek cena do możliwości no i pozwala zakosztować po trochę wszystkiego. Apertura już dość duża na obserwacje sporej liczby galaktyk i mgławic ale da się również popatrzeć na planety czy Księżyc. Jak się nie spodoba, zawsze można odsprzedać na giełdzie z niewielką stratą. Pierwszy z Twoich typów to długa (moim zdaniem niewygodna) rura typowa do obserwacji Księżyca i planet, rozdzielania układów gwiazd podwójnych. 10cm soczewka już coś pokaże. Jednak montaż EQ nie każdemu pasuje, ja preferuję najprostszy montaż azymutalny (wyjmujemy z bagażnika, ustawiamy i oglądamy niebo tak jak nam pasuje). Drugi to traveller o niewielkich rozmiarach. Da znacznie większe pole od pierwszego teleskopu jak i mniejsze powiększenie. Miałem kiedyś coś podobnego, ale zbyt rzadko do niego sięgałem. Jak na mój gust nieco za mała apertura. Teraz jako trawelerek mam achromat Bressera 102/460. Jasne achro nie jest dla każdego. Mi jednak leży, bo apertura już niezła a całość lekka. Dla mnie must have do szerokich pól. Nie widziałem żadnego z tych teleskopów na polu, jedynie podobny sprzęt. Jednak, aby w miarę poprawnie odpowiedzieć na Twoje pytanie 'co kupić', musisz podać więcej informacji o warunkach obserwacji. Jakie tam masz niebo, czy jesteś mobilny, pułap cenowy itp.
 21. Nie znałem tej apki. Trochę strach się bać. Ostatnia aktualizacja z 2015... Ale jeśli działa poprawnie, to czemu nie. Ja korzystam z meteo.pl, sprawdza się u mnie. EDIT meteo ICM
 22. Musisz mieć świadomość, że jeden z tych dwóch okularów kitowych nadaje się raczej tylko na kielonek... Ten o dłuższej ogniskowej przy nim jest niezwykle udany. Jednak po zastosowaniu przyzwoitego okularu już go nie użyjesz. Okulary to temat rzeka. I tu też nie ma zgody co do kierunku inwestycji. Ja lubię szerokie pola, te zaczynają się dla mnie od 82 stopni. Zaczynam od Explore Scientific 82deg (polecam na początek) a skończyłem na paru Naglerach z giełdy. Gdzieś trzeba postawić sobie granicę (ale ile razy ją przekraczałem, nie powiem). Teleskop to tylko część wydatków, to chciałem Ci uświadomić. Dlaczego szukamy lepszych okularów? No bo one pozwalają zobaczyć obiekty, które są nieosiągalne dla tych słabszych okularów. Tu pominę wykład o transmisji, kontraście i inne takie. Człowiek przeżywa pewien szok, gdy patrzy i nie widzi galaktyki, zmienia okular i galaktyka jest widoczna na wprost, bez patrzenia zerkaniem. Poczytaj o tym także,o zerkaniu ?
 23. Lornetka i adapter L na głowicy foto. Celestron 15x70 to akurat kiepski mechanicznie i optycznie sprzęt. Ale lornetka moim zdaniem trudniejsza sprawa. Każdemu pasuje inny sprzęt. No i kolimacja. Najlepiej kupować bezpośrednio od sprzedającego. Kiedyś z kilu Nikonów w sklepie wybierałem jeden przyzwoity egzemplarz a i tak później go sprzedałem. Z teleskopem nie ma tylu problemów ?
 24. Newtona bierz, nawet 150/750 na AZ4. Lornetka, każdy wybiera pod siebie. Mi najbardziej pasuje 15x70. Lornetka zawsze na statyw.
 25. Poczytaj o źrenicy wyjściowej. Źrenica_wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu Polecany zakres 1 - 5mm. Zakres najlepszej widoczności 2-2,5mm. Powyżej 5mm jest (zwykle) za jasno. Poniżej 1mm jest (zwykle) za ciemno. Im większa ŹW, tym łatwiej zobaczyć ciemniejsze obiekty, ale powiększenie jest mniejsze i kontrast robi się za mały, mleko wychodzi zamiast tła. To ogólne zalecenia. Trzeba je traktować jako zalecenia, nic na sztywno. Zestaw: teleskop z jego aperturą i okularem oraz użytkownikem na końcu to układ obserwacyjny. Nie sam teleskop. Nawet nie to wszystko powyżej. Im ciemniejsze niebo, tym lepiej, tym większy kontrast i tym więcej zobaczysz. Powodzenia.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.