Skocz do zawartości

kjacek

Użytkownik
 • Zawartość

  777
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez kjacek

 1. No rzeczywiście dobry i DROGI sprzęt... Nie nazwałbym tego 'w miarę dostępnym cenowo' 😎
 2. Mi ten Nikon 10x50 ex nie podszedł. Jakość średnia+. Ta Ecotone, jaką radzą koledzy z astropolis.pl to podobna klasa. 10x50 to nie jest duże powiększenie. Poczytaj o tym Akulon'ie. Może to dobry wybór w tym zakresie cenowym. Najlepiej lornetkę odebrać osobiście, można sprawdzić kolimację.
 3. Hej. Jakie masz tam niebo, gdzie chcesz obserwować? Widzisz Drogę Mleczną? Ile masz lat? Starsza źrenica oka nie otwiera się bardzo mocno. Dlaczego 10x50? Jest co prawda chyba najczęściej polecana, choć szczerze mówiąc nie wiem dlaczego. Statyw już masz? Albo lepiej żuraw. Lornetek nie znam, Akulon gdzieś na forum miał słabe opinie. Miałem Nikona 10x50 EX, to lornetka, która jest zwykle polecana na początek. Jednak lornetki trzeba dotknąć i zobaczyć, czy pasuje. W dzień i zwłaszcza w nocy. Dla mnie 10x50 jest za mała, 15x70 jest optymalna. Później wolę refraktory. Poszukaj w okolicy ludzi, którzy obserwują lornetkami, daj ogłoszenie. Zobacz sprzęt i to da Ci więcej niż nasze rady.
 4. Do Księżyca warto kupić filtr polaryzacyjny zmienny 2 calowy. A do tego czasu można obserwować wieczorem, kiedy nie ma tak dużego kontrastu między Księżycem a niebem. Poza tym, Księżyc najciekawszy jest nie w czasie pełni, tylko gdy jest mniejszy. Gra cieni na powierzchni wydobywa wtedy dużo szczegółów niewidocznych w innym czasie.
 5. . Olx to trochę ryzyko w moim odczuciu. Zacznij od naszych giełd tu, na astromaniak.pl czy astropolis.pl. Jeśli widzisz Drogę Mleczną to masz przyzwoite warunki. Zobaczysz sporo i mgławic (choć z filtrem UHC znacznie więcej) i galaktyk i gromad. Jedynymi wadami Newtona na dobsonie są waga i rozmiar oraz potrzeba kolimacji od czasu do czasu czego się nauczysz. Do DSów potrzebna jest apertura. 8 calowy Newton to chyba najlepszy stosunek ceny do możliwości. Montaże EQ1 i EQ2 to bardzo słaby sprzęt. Jeśli nie zamierzasz bawić się w astrofoto to moim zdaniem nie warto się bawić w EQ. A jeśli kiedyś postanowisz robić astrofoto, to zupełnie inne pieniądze i sprzęt będą potrzebne. EDIT kity to słabe szkła, nie ma się co oszukiwać. Ten okular 20 czy 25 mm nawet do czegoś się nada, z 10mm jest raczej gorzej. Ze trzy lepsze okulary z czasem będzie trzeba kupić. Filtr UHC też się przyda, właśnie do mgławic. Ale to z czasem, jak już czegoś się nauczysz z obserwacji. Poczytaj o źrenicy wyjściowej. ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm /światłosiła_teleskopu 1-5mm to w ogólności zakres akceptowalny, 2-2,5mm to zakres najlepszej widzialności. Mniej niż 1mm zwykle jest za ciemno, więcej niż 5mm zwykle jest za jasno. Stellarium na komputer, kilka książek do ręki. Powodzenia.
 6. Kup używkę Newtona 8 cali F6 na Dobsonie. Tylko zobacz ile to waży i czy dasz radę to nosić. Nosi się osobno tubę i osobno montaż. Jeśli waży za dużo, kup Newtona 6 cali F8 na montażu dobsona.
 7. kjacek

  Teleskop do 1500

  To na poważniejsze astrofoto chyba masz za mało kasy. Ale nie znam się i teraz muszą wypowiedzieć się inni. Powodzenia.
 8. kjacek

  Teleskop do 1500

  Hej, to pierwsze pytanie - foto czy wizual? Będę Cię zniechęcać do foto, to inna liga, inny sprzęt, inny poziom wydatków i długie miesiące/lata zanim osiągnie się zadowalający poziom. A warunki i kasę masz na Newtona na dobsonie 8-10 cali, jakiś lepszy okular i ze dwa słabsze. EDIT poczytaj trochę o wyborze sprzętu.
 9. Zależy od LP w miejscu obserwacji. Ja widuję z dość mocno zaświetlonego miejsca.
 10. Nie miałem tego okularu. Z 68 stopniowych bardzo dobry jest 28mm. Wiem, bo miałem taki w F5.
 11. Ten z posta z 15 lipca, zaraz przed Twoim postem, działa.
 12. Okular 33mm da ŹW = 33mm / 8 = 4,1mm Dobra ŹW do słabszych obiektów. Mniejsze powiększenie też jest ciekawe. Widzisz szersze pole. Fajnie, gdy okular o długiej ogniskowej jest szerokokątny. A takie trudno zrobić. Szerokie pola gwiezdne są niesamowite. EDIT Od takiego większego powiększenia warto zacząć szukać obiektu. W szerszym polu łatwiej jest się zorientować. Później zwiększamy power.
 13. Tak, ja ogólnie o SWANach.
 14. Oj tam, jedno oko zostanie 😜 A serio to kup sobie folię ND5. Nawet mniejszą niż apertura i popatrz na Słońce. Wygląda to ciekawie, zwłaszcza, gdy są plamy. Możesz kupić filtr UV block do tego. Nawet jeśli folia będzie miała dziurkę, to nic złego się nie stanie. Ale trzeba uważać.
 15. Moim zdaniem SWANy to do F8, F10 itd. Im bardziej światłosilny teleskop, tym gorzej sobie radzą. Na pewno nie do F5. Ale czy do F6, to trzeba by sprawdzić. Bo to się po prostu zapomina jak nie ma człowiek takiego sprzętu. Okular 14mm w teleskopie F8 da źrenicę wyjściową=14mm/8=1,75mm Takie trochę większe powiększenie. Jeszcze nie ciemno, ale już trochę poza najbardziej akceptowalnym zakresem 2-2.5mm. A ogólnie przyjęty zakres akceptowalny to 1-5mm. Ale i 0,8mm niekiedy da radę. To dość dobry okular. Bierz, jeśli masz już coś w zakresie 2-2,5mm. Jeśli nie, to też warto. Czasem na giełdę trafia coś co niekoniecznie jest 'w punkt'. Ale jeśli bawimy się w to hobby to można kupić, sprawdzić i jeśli nie pasuje, to odsprzedać.
 16. He, he... Ja rozkładam się w kilka minut, powiedzmy 5 minut. Statyw, montaż AZ-EQ5, na to tuba SCT9.25 (ewentualnie +refraktor na drugie siodło - wtedy jest więcej zabawy). Dalej kątówka, okular. Jeden kabel do aku i start montażu. W kilka minut mam setup gotowy do pracy. Ale ja nie rozkładam krzesełka 😁, oglądam na stojąco. No dobra, w dwie minuty lub szybciej rozkłada się dobsona. Karol napisał 'Mi się źle patrzy od tyłu'. Prawda, mi też, dlatego patrzę z góry, pochylając się nad okularem w kątówce. Jak dla mnie, jedyne wady SCT do wizuala to cena i potrzeba chłodzenia (potrzeba wyrównania temp z otoczeniem) przed obserwacją. Nie namawiam, jedynie opisuje tu cechy setupu. Gdybym był młodszy to pewnie tachałbym 16 calowego Newtona pod bardzo ciemne niebo.
 17. OK, ale co masz na myśli? Chłodzenie? Najwygodniejsze są krótkie refraktory 😁 ale mają sporo innych wad...
 18. Hej. Poszukaj w sieci opinii o tym filtrze. Wydaje mi się, że miałem go dawno temu i nie działał zgodnie z moimi wyobrażeniami. Rada - jeśli chcesz coś kupić, to kupuj raz a dobrze. Filtry LP działają tak sobie. Szukaj raczej ciemniejszego nieba. Do Twojego teleskopu warto kupić jakieś Explore Scientific 82 stopnie. Teleskop ma światłosiłę F8? Potrzebne Ci okulary dające źrenicę wyjściową około 4,5-5mm i 2-2,5mm. ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu Okular 40mm da ŹW=5mm, ale nie wiem jakie szkło tu mam Ci polecić. Dobre są bardzo drogie szkiełka jak TV Panoptic. Okular 30mm da ŹW = 30mm/8 = 3,75mm.Tu polecam ES 30mm 82deg. Lub tańszy ES 28mm 68deg. ES 18mm da ŹW = 18mm /8 = 2,25 mm. Zakres 2-2,5mm to najlepszy zakres do obserwacji. Na Twoim miejscu zacząłbym od zakupu ES 18mm 82deg. Później kupiłbym ES 28mm 68deg a lepiej, choć drożej, ES 30mm 82deg. Te kitowce to bardzo słabe szkiełka. Jeśli filtr, to dwucalowe Lumicon UHC lub Astronomik UHC. Później Lumicon OIII. Może polaryzacyjny, zmienny do Księżyca, jak lubisz. I to na początek wystarczy. EDIT zacząłem pisać a w międzyczasie kolega odpowiedział. Morpheus to też dobre okulary. Nawet mam dwa, tylko nie było kiedy ich sprawdzić. Czekam na jesień. Pole trochę małe jak na moje upodobania, ale ciekaw jestem jak z jakością w moim sprzęcie. Ja zwykle kupuję z giełdy tu, na astromaniak.pl czy astropolis.pl. Albo na promocjach.
 19. A lustra Newtona nie chłodzisz 😎 ? Owszem, pewnie krócej niż SCT8, ten potrzebuje z godzinki na takie wyrównanie temperatury z otoczeniem, że turbulencje wewnątrz tuby są akceptowalne dla większych powiększeń.
 20. Masz Newtona 8 cali? I chyba Newtona 130? I chcesz kupić SCT8. OK, SCT8 to fajna, lekka i mała w porównaniu z Newtonem tuba około 5kg. To jest F10. Czyli te same okulary, które masz, dadzą większe powiększenie ale mniejszą źrenicę wyjściową w porównaniu z newtonem F6. Do SCT możesz kupić reduktor ogniskowej f6.3. Czy będzie duża różnica na Jowiszu... Będzie różnica ale moim zdaniem niezbyt wielka. Ale SCT8 a Newton 8" to inna bajka. Jak kupiłem SCT8 to nie spojrzałem więcej na podobnego Newtona. Tego używa się po prostu znacznie wygodniej. Uwagi - zapytaj czy nie ma kiwki LG. Jeśli ma, to trudno. Używa się to wtedy z wyciągiem do SCT. I zapytaj o rok produkcji. I o stan kolimacji.
 21. Cześć. Moim zdaniem Newton odpada. Chociaż, gdybyś był zmotoryzowany i miał silną determinację... Mak 127 to lekka tuba, na montażu AZ4 da radę, choć brakuje mikroruchów. Ale jeśli chcesz pooglądać DSy, to dasz radę, ale nie jest to sprzęt do tego celu. Wszystko OK, ale wąskie pole psuje trochę zabawę. Mimo to jest to jakieś rozwiązanie. Alternatywa to jakiś EDek 80. Masz co prawda mniejszą aperturę od Maka 127 ale szerokie pola gwiezdne są Twoje. DSy też, ale raczej w kontekście. Dalej... Miałem kiedyś EDka TS Individual ED 102/714. To tuba lepsza od ed80, też niezbyt ciężka ale droższa. A z drugiej strony jest jeszcze achromat 120/600, też da radę na AZ4 na alu. Planet tym nie pooglądasz za bardzo, bo to sprzęt do małych i średnich powiększeń. Do szerokich pól. DSy w kontekście. To chyba największy jeszcze mobilny sprzęt. Po drodze są mniejsze achromaty. Może lornetka 15x70 na statywie? Ale wtedy zostaje Księżyc i DSy w kontakcie. Ja odradzam długie, metrowe achromaty jak 90/900 bo uważam je za bardzo niewygodne. Popatrz jeszcze na Newtona 150/750. Sprawdź to, ale chyba ludzie wieszają go na AZ4 i daje to radę. Jeśli ta wielkość jest jeszcze mobilna dla Ciebie, to ten teleskop ma największy zasięg. Nie kupuj montaży EQ do wizuala bo są po prostu niewygodne. To moje zdanie, choć jest sporo osób, które uważają inaczej. EDIT bywają na giełdzie mniejsze SCT. Te o światłosile F10 byłyby chyba bardziej uniwersalne i do planet i do DSów. Ale nie miałem z nimi do czynienia. Weź pod uwagę to, że Newton wymaga kolimacji od czasu do czasu a zwłaszcza po przewożeniu go. SCT także ale raczej rzadko.
 22. Fotki. Szkło jest czyste, na fotkach widać jakieś odbicia.
 23. Nie idźmy w tym kierunku 😂
 24. Temat zbiorczy o obłokach srebrzystych już jest, nie trzeba zakładać nowego: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/206-obłoki-srebrzyste-nlcs/ Może admin mógłby to scalić?
 25. kjacek

  Lornetka

  Ja Lanosa niekoniecznie lubiem 😋, choć pewnie dojedzie do celu. A do rzeczy - może tylko mi ręce się trzęsą tak, że obserwacje z ręki 10x50 uważam za chore. Ale to moje ręce, inni mogą mieć inaczej 😎. Moim zdaniem lornetka powinna być na statywie lub lepiej żurawiu bo pokaże więcej, ręce się nie męczą i obraz nie lata. Lornetkę każdy musi wybrać pod siebie. Mi 10x50 zupełnie nie leży. Za mały zasięg, za małe powiększenie a i z polem różnie. Nikon EX 10x50 mocno mnie kiedyś rozczarował. Ale ponoć Fujinion 10x50 jest super 😁, choć to inna liga. Bardziej odpowiada mi 15x70. Koniecznie na statywie. Ale cokolwiek kupisz będzie mniej lub więcej OK. Od czegoś trzeba zacząć a i tak później przekonasz się co Ci bardziej odpowiada 8x24, 10x50, 15x70 czy 25x100 albo jeszcze coś innego.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)