Skocz do zawartości

bartulka

Użytkownik
 • Zawartość

  82
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

79 Excellent

O bartulka

 • Tytuł
  Regulus

Profile Information

 • M
 • W

Converted

 • W

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. bartulka

  Teneryfa i Gran Canaria - film

  Patrzyłem na film jak Mort w stopy Juliana..;) kto ogląda Pingwiny z Madagakaru, ten wie Cudowne!
 2. bartulka

  Pokaz nieba SŁUPSK.

  Moja siostra z koleżanką i dziećmi były na pokazie. Zmarzły strasznie:) Podobno -2 C było. Co do frekwencji, to kłopot chyba w tym, że w internecie wyświetla się informacja o 12 marca. Moja siostra dzwoniła do mnie nawet, bo koleżanka tak wyczytała i sama zwątpiła, kiedy jej też wyskoczyło info o 12 marca. Sprawdziłem teraz i faktycznie trzeba trochę pogrzebać, aby znaleźć datę 11.03.
 3. bartulka

  Nowe muszle oczne dla lornetki BA8 15x70

  Byłoby super takie porównanie, w tym ogólne punktowanie gwiazd i jak spada ostrość do brzegu.
 4. bartulka

  Nowe muszle oczne dla lornetki BA8 15x70

  Potwierdzam, że muszle oczne tej lornetki to dramat, dokładnie mam te same uwagi. Natomiast nie sprawdziłem, ze można było je po prostu wykręcić. Jeśli kiedyś ja znowu zakupie, to zgłoszę się do Ciebie o wydruk 🙂 Btw, jak optyczne wrażenia względem Celestrona?
 5. Przepraszam, zagalapowałem się z tym Sycowem. Byłem raczej bliżej Oleśnicy, w sumie za blisko, koło wsi Jemielna. To mój pierwszy wypad w te rejony. Teraz patrzę na mapę i słaba miejscówka, ale wrażeń i tak było sporo. Za to Kobyla Góra wygląda naprawdę lepiej. Na Twoim miejscu oddaliłbym się tylko kilka km na północ i będzie super. Korzystaj z tego. https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=11&lat=6692162&lon=1979734&layers=B0FFFFTFFFF 36 km dalej autem w stronę Sieradza masz prawdziwy luksus ciemności. Coordinates 51° 27′ 12″ N 18° 21′ 52″ E SQM 21.70 mag./arc sec2 Brightness 0.225 mcd/m2
 6. Od stycznia zeszłego roku, kiedy kupiłem lornetkę i SW102/500 nie było mi dane oglądać zimowego, ciemnejszego nieba. Zawsze to były podmiejskie rejony. Tym razem pojechałem dalej od Wrocka, za Syców, aby mieć czyste południe. Chciałem wyrównać porachunki z M42, póki mi znowu nie ucieknie. Warunki takie: SQM 21.32 mag./arc sec2 Brightness 0.319 mcd/m2 Artif. bright. 148 μcd/m2 Ratio 0.865 Bortle class 4 czyli bez rewalecji, ale kiedy wyszedłem wczoraj o 19.30 z auta, to i tak zamarłem z wrażenia. Niebo przepiękne, żadnych chmurek i mgieł, kilka Messierów widocznych już gołym okiem. Najpierw chwyciłem lornetkę 8x42, wycelowałem w Oriona i ... O RANY!!!! Ile tam jest gwiazd!!!! Naprawdę byłem w szoku. Tyle spojrzeń zaliczyłem już pod niewiele jaśniejszym niebem 15km od Wrocka, ale to wystarczyło, aby te gwiazdki były już niewidoczne. Przesunałem lornetkę w lewo 10-20 stopni dalej i tam dopiero było mrowie gwiazdek. Miodzio, nie mogłem oderwać oczu. Rozstawiony SW102/500 stał godzinę i czekał, wolałem stanowczo lornetkę. To była rzeźnia! Messiery padały na muchy, żaden nie uciekł, nie schował się za chmurką niezauważony. Nawet nie będe ich wymieniał, bo 3 godziny to dużo czasu, a byłem cierpliwy i bezlitosny w skanowaniu nieba...;) Poczekałem też sobie na 22 godzinę, aż Wożnica mi zejdzie z zenitu i usadowi się na celowniku i bach kolejne M-ki lornetką i telepem.... Wiele M-ek odkrywam na zasadzie "O! Coś tam jest", a potem sprawdzam w SkySafari co widzę. Czuję się wtedy bardziej pionerem Mój C4 grand picasso okazał sie bardzo pomocny w polowaniu lornetką - z wysokością 1,7m mogłem wygodnie oprzeć plecy i głowę na jego dachu i wygodnie obserwować niebo do 80 stopni bez bólu karku i drgań ciała. Potem odwrotnie, stojąc przodem, opierałem ręcę na dachu i tak mógłby chyba skanować niebo z ręki nawet czymś 15x70. Stanowczo brakowało mi większej lornetki. Ale konkluzje co do SW102/500 i okularów 23mm i 10mm (oba tanie SVBONY ok 60stropni), jakie posiadałem: - 23mm lekko za ciasny do gromad otwartych w szerokim kontekscie. Idealny byłby 25-30mm z 80 stopniami - 10mm za ciasny stanowczo. Znaczna wiekszość gromad otwartych zaczyna wypełniać prawie całe pole 10mm i zaczynamy tracić kontekst obserwacji, a czasem wręcz obcinamy skraj gromady. Nie pamiętam już które gromadki wyłaziły, ale stwierdziłem, że do mojego refraktorka optymalny byłby 12-15mm z 80 stopni pola. Cos takiego muszę poszukać. To była piękna zimowa noc (z temperaturą 6C !) i czekam na słynne wiosenne galaktyki Orionik z Wożnicą mogą już iść spać za horyzont... Kolejny zakup to... 15x56. tak, tak, dachówka:) Mniejsza i lżejsza niż 15x70, a widzę, że przy dobrym podparciu rąk obraz może być niemal nieruchomy. Wobec 8x42 to i tak spory skok.
 7. bartulka

  Lornetka - czy na pewno dobrze skolimowana?

  A można to jakoś przybliżyć, bo myślałem, że to samo? W dobrze skolimowanych obraz w obu zawsze mi się pokrywał, a w rozkolimowanych z odległości ok 20cm widziałem przesunięcie obrazu zarówno pionowo i poziomo. Anteny, krawędź bloku z min. 1km też są dobre do porównań. Ale opis: " w jednym okularze jest ostra, w drugim już lekko pojechana " to oznacza po prostu wadę ptytki. Może pryzmat uszkodzony? Miałem w rękach lornetkę, gdzie w jednym okularze obraz był wyraźniej mniej ostry, a gwiazda bardziej rozjechana. Zawsze trzeba potwierdzić to drugim okiem, bo może się zdarzyć, że mamy coś z nim nie tak, danego dnia, np lekko nam łzawi. Mnie się tak czasem zdarza i zaczynam psioczyć na sprzęt, a tu się okazuje, że drugie oko widzi ok:)
 8. bartulka

  Lornetka - czy na pewno dobrze skolimowana?

  Mój sposób na sprawdzenie kolimacji. Zakładasz lornetkę na statyw, równo horyzontalnie i celujesz JEDNYM okiem wiodącym w gwiazdę nisko nad horyzontem lub odległe światło latarni, mniej więcej w środku pola widzenia. Następnie oddalasz się od lornetki na ok 20cm cały czas mając w polu widzenia tą gwiazdę. Drugie oko stale zamknięte. Po oddaleniu otwierasz drugie oko, a wiodące przymykasz. Powinieneś widzieć także tą gwiazdę drugim okiem w drugim okularze. Jeśli nie, to zrób chwilę przerwy i powtórz to, ale ze zbliżeniem ok 7-8cm. Jeśli ta druga gwiazda leży jakby w innym miejscu, mrugając naprzemiennie oczami, to kolimacja do poprawy. Metoda stopniowego oddalania oczu i jednoczesnego patrzenia czasem nie działa, bo mózg potrafi świetnie dopasowywać widok i go mimo wszystko scalać. Oszukuję go po prostu zamykając jedno oko na czas przygotowania pomiaru.
 9. bartulka

  Księżyc nad Warszawą

  To mnie zawsze fascynuje jak patrze na niego. Jego niewzruszoność w obliczu tego wszystkiego co tutaj się działo i będzie dziać. Nasza planeta może kiedyś stać się wymarłą, a on dalej będzie świecił tak samo... Mnie też przeraża, jak bardzo tzw "kasa" i chęc zysku niszczy środowsko. Ale co tam rządowe decyzje zza biurka! Mnie przeraża co mają w głowach ludzie którzy śmieci wrzucają do pieca trując także samych siebie, w pełni świadomie. To nasza natura, nie zważamy na nic, wg mnie z pewnością znikniemy kiedyś jako gatunek.
 10. bartulka

  Kupię lornetkę

  Miałem Argusa 25x100 i samolot nadal nie był jakiś wielki. Owszem widziałem napisy WIZZAIR z odległości około 12km, ale super szału nie było jeśli ktoś lubi rozpoznawać detale na samolocie. Na forach czytałem, że ludzie nawet MAK127 kupują do obserwacji, bo co zrobić jak samolot jest 40km dalej, a koniecznie chcemy go zobaczyć lepiej. Czasem wystawiam swojego SW102/500 i obserwuję samoloty na pow 50x ale na jedno oko tylko Polecam mimo to 20x80 na montażu AZ3. Ja miałem tak zawieszonego Argusa (3,8 kg) i podążałem płynnie za samolotem bez żadnych drgań obrazu. Sam byłem tym zaskoczony jak tutaj AZ3 daje radę. Jego głowica umożliwia płynne ruchy w każdą stronę, co jest dla niektórych przekleństwem przy wieszaniu ciężkiego astro sprzętu;) Dla samolotów, to właśnie zaleta. A do astro obserwacji 20x80 jak znalazł.
 11. bartulka

  Pierwsza lornetka

  Ode mnie dodam, że jak jeszcze 12-latek ma używać, to tylko powiększenie 8x, żadne 10x. Parametry 10x50, to już ciężki i duży klocek do noszenia na ryby, a gwiazdy robią zygzaki z ręki i statyw konieczny. Przerabiałem to osobiście i oddałem do sklepu 10x50, a używam teraz 8x42 i jestem bardzo zadowolony. Polecam Olympusa 8x40 lub Nikona 8x42 (Aculon czy droższy EX)
 12. Pomoc jest tutaj naprawdę dobra. Na pewno coś zobaczysz i to wiele. Jeśli podoba Ci się obraz i obserwacja nie męczy, to bierz. Ale możesz też inaczej. Weź ją do sklepu typu Fotojoker, MM i tam znajdziesz Olympusa DPS 10x50, czy Nikona Aculona. Przystaw do oczu i porównaj widok. Jak zauważysz duża różnicę (jasność, ostrość, pole widzenia), to dozbieraj trochę kasy i kup taką, choćby używaną za 200 zł. Jak nie zauważysz różnicy, to ciesz się Celestronem i wydatkiem tylko 80zł.
 13. bartulka

  Aculon 7x35 vs Bushnell Legend M 8x42 - wrażenia z obserwacji

  Dzięki za komentarz. Niedawno trafiłem na cloudynights na kolejne, świeże, pochwały tego Bushnella. Najgorsze jest to, że ta lornetka wychodzi ze sprzedaży podobno. Myślę, że przy cenie 159 USD, to warto sprowadzić ją z USA ze wszystkim podatkami. https://www.cloudynights.com/topic/645295-nikon-action-ex-7x35-vs-bushnell-legend-m-8x42/ Diafragma przestała mi dokuczać i faktycznie trzeba sobie ją ułożyć do oczu i jest fantastyczna. Zawsze biorę sobie ją na ostatnio na spacer. Jestem w niej zakochany po oczy Ostatnio wrzuciłem ją na statyw i obrazy gwiazdek - włącznie z Syriuszem - były punktowe.
 14. bartulka

  Omegon Argus MS - nowa seria lornetek!

  W regulaminie Astroshopu jest wyraźnie napisane, że w razie odstąpienia od umowy, kupujący pokrywa koszty zwrotu. Na razie musiałem dziś odstąpić, aby mi nie przepadł termin zwrotu. Reklamacje na gwarancji pewnie działają inaczej. Nie mniej spróbuje do nich zadzwonić, - zanim odeślę- bo jest tam podany jakiś polski numer telefonu. Na maile dostaję tylko żenującą zwrotkę w stylu "jesteśmy zajęci, ale prosimy zaczekać, email będzie rozpatrzony". Dni lecą, a nie chcę zostać z ręką, a raczej z okiem w...
 15. bartulka

  Omegon Argus MS - nowa seria lornetek!

  Zamówiłem Argusa 25x100, ale odsyłam. Możliwe, że trafiłem felerny egzemplarz, ale astygmatyzm w moim egzemplarzu jest nieakceptowalny. Nawet słabsze gwiazdki Plejad iskrzyły nieostro i bardzo to przeszkadzało. Rigiel widziałem już jako świetlistą tarczkę z ze słonecznym wiatrem wokół! Wspaniałe osiągnięcie tak skromnej optyki, a podobno nie da się, bo za daleko Dla porównania moja 8x42 powieszona na statywie pokazała mi piękny zwarty punkcik nawet na Syriuszu. Trapezium Oriona ledwo wydobywało 4 składnik, ale mogło być to bardziej moje złudzenie. Mgławica wokół była już fajnie widoczna pomimo zaświetlenia nieba. Ogólnie bardzo mi szkoda tej lornetki, bo rozmiar i waga bardzo fajne. Na AZ3 super się sprawowała i jej ciężar dobrze leżał. Operowanie mikroruchami super. Miałem w rękach TS 25x100 i to nieporęcznę bydlę przy Argusie, a AZ3 już nie trzymało stabilnie. Teraz koszty odsyłania do Astroshopu powoduja, że astronomia to jednak droga impreza i płacisz nawet jak nic nie widzisz;) Oczywiście pisałem do sklepu z prośbą o wymianę, ale cisza.. BTW :Na zdjęciu APM 25x100 od GKG na skali rozstawu nie ma numeru seryjnego, jak jest obok na Stigmie. Argusy mają swoje numery, a APM nie - ot ciekawostka. Czyżby kotrola jakości tak była doskonała w APM, że nie trzeba oznaczać?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)