Skocz do zawartości

bartulka

Użytkownik
 • Zawartość

  87
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

104 Excellent

O bartulka

 • Tytuł
  Regulus

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Wrocław

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Wrocław

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Właśnie wyskoczyło mi takie powiadomienie o nowości Nikona. Ach, może Mikołaj istnieje i podrzuci pod choinkę ;-) https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/firma-nikon-prezentuje-dwie-nowe-lornety-astronomiczne
 2. We Wrocku pogoda dopisała idealnie. Z braku folii i szkieł spawalniczych zadowoliłem się na balkonie metodą projekcji. Było nadzwyczaj dobrze to widać na kartce, kropka wyraźniejsza niż na zdjęciu. Wcześniej robiłem projekcję do mieszkania na dużą kartkę i miałem 30cm tarczy słońca z uroczym punkcikiem. Niestety lekko spaliłem kitowy okular 25mm, ale wszystko działa, tylko lekko śmierdzi. Będzie pamiątka po tranzycie:)
 3. A to moje pierwsze w życiu zdjęcie RNAV Nad głową miałem 2 lecące blisko siebie A380 i co ciekawe oba z Dubaju: jeden do Manchaster, a drugi do Amsterdamu. Teraz oba latają mi codziennie około 18.40 dokładnie nad Wrocławiem, ale tylko ten jeden raz były obok siebie, a miałem tylko tandentny smartfon.
 4. Od siebie dodam, że jak zaczynałem swoje zakupy ponad rok temu, to jeszcze nie wiedziałem co mnie czeka na niebie i też byłem mocno podjarany planetami. Kupiłem refraktor SW 102/500 jako kompris do gwiazd i planet. I owszem zobaczyłem Saturna i Jowisza, widok cudny i szybko...nudny. Potem odkryłem całe pola gwiezdne, gromady, mgiełki galaktyk i to dopiero były cuda... Z lornetką mogłem stać i gapić się godzinami wędrując po niebie i wyłapując nowe atrakcje. Miałem niedawno okazje ogladać galaktyki przez 16 cali Newtona i Maka 180. Owszem widoki piękne, ale jakoś bardziej mi zapiera dech w piersiach widok ogromu gwiazd w lornetce i poczucie takiej jakby przestrzeni, zanurzenia się w kosmosie. Tego teleskop mi nie daje. Mam narazie 8x42 i poluję na większą. O teleskopie na razie nie myślę w ogóle.
 5. Natrafiłem w Auchan na coś takiego. Bardzo wygodne, dwupozycyjne, ale przy odrobinie zdolności DIY można z tego zrobić cuda z regulacjami własnymi i podłokietnikami. Fotel buja się na takich wsporniczkach przy udach, więc po drobnych przeróbkach można zrobić regulację odchylenia do pozycji horyzontalnej. Najważniejsze, że przy moich 182cm głowa leżała wygodnie na materiale, a nie uwierała w poprzeczkę, jak ma to większość tanich leżaków. Za to wielki plus! Cena około 70-80zł. IDEALNY prezent dla żony na majówkę!!!!
 6. Patrzyłem na film jak Mort w stopy Juliana..;) kto ogląda Pingwiny z Madagakaru, ten wie Cudowne!
 7. bartulka

  Pokaz nieba SŁUPSK.

  Moja siostra z koleżanką i dziećmi były na pokazie. Zmarzły strasznie:) Podobno -2 C było. Co do frekwencji, to kłopot chyba w tym, że w internecie wyświetla się informacja o 12 marca. Moja siostra dzwoniła do mnie nawet, bo koleżanka tak wyczytała i sama zwątpiła, kiedy jej też wyskoczyło info o 12 marca. Sprawdziłem teraz i faktycznie trzeba trochę pogrzebać, aby znaleźć datę 11.03.
 8. Byłoby super takie porównanie, w tym ogólne punktowanie gwiazd i jak spada ostrość do brzegu.
 9. Potwierdzam, że muszle oczne tej lornetki to dramat, dokładnie mam te same uwagi. Natomiast nie sprawdziłem, ze można było je po prostu wykręcić. Jeśli kiedyś ja znowu zakupie, to zgłoszę się do Ciebie o wydruk 🙂 Btw, jak optyczne wrażenia względem Celestrona?
 10. Przepraszam, zagalapowałem się z tym Sycowem. Byłem raczej bliżej Oleśnicy, w sumie za blisko, koło wsi Jemielna. To mój pierwszy wypad w te rejony. Teraz patrzę na mapę i słaba miejscówka, ale wrażeń i tak było sporo. Za to Kobyla Góra wygląda naprawdę lepiej. Na Twoim miejscu oddaliłbym się tylko kilka km na północ i będzie super. Korzystaj z tego. https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=11&lat=6692162&lon=1979734&layers=B0FFFFTFFFF 36 km dalej autem w stronę Sieradza masz prawdziwy luksus ciemności. Coordinates 51° 27′ 12″ N 18° 21′ 52″ E SQM 21.70 mag./arc sec2 Brightness 0.225 mcd/m2
 11. Od stycznia zeszłego roku, kiedy kupiłem lornetkę i SW102/500 nie było mi dane oglądać zimowego, ciemnejszego nieba. Zawsze to były podmiejskie rejony. Tym razem pojechałem dalej od Wrocka, za Syców, aby mieć czyste południe. Chciałem wyrównać porachunki z M42, póki mi znowu nie ucieknie. Warunki takie: SQM 21.32 mag./arc sec2 Brightness 0.319 mcd/m2 Artif. bright. 148 μcd/m2 Ratio 0.865 Bortle class 4 czyli bez rewalecji, ale kiedy wyszedłem wczoraj o 19.30 z auta, to i tak zamarłem z wrażenia. Niebo przepiękne, żadnych chmurek i mgieł, kilka Messierów widocznych już gołym okiem. Najpierw chwyciłem lornetkę 8x42, wycelowałem w Oriona i ... O RANY!!!! Ile tam jest gwiazd!!!! Naprawdę byłem w szoku. Tyle spojrzeń zaliczyłem już pod niewiele jaśniejszym niebem 15km od Wrocka, ale to wystarczyło, aby te gwiazdki były już niewidoczne. Przesunałem lornetkę w lewo 10-20 stopni dalej i tam dopiero było mrowie gwiazdek. Miodzio, nie mogłem oderwać oczu. Rozstawiony SW102/500 stał godzinę i czekał, wolałem stanowczo lornetkę. To była rzeźnia! Messiery padały na muchy, żaden nie uciekł, nie schował się za chmurką niezauważony. Nawet nie będe ich wymieniał, bo 3 godziny to dużo czasu, a byłem cierpliwy i bezlitosny w skanowaniu nieba...;) Poczekałem też sobie na 22 godzinę, aż Wożnica mi zejdzie z zenitu i usadowi się na celowniku i bach kolejne M-ki lornetką i telepem.... Wiele M-ek odkrywam na zasadzie "O! Coś tam jest", a potem sprawdzam w SkySafari co widzę. Czuję się wtedy bardziej pionerem Mój C4 grand picasso okazał sie bardzo pomocny w polowaniu lornetką - z wysokością 1,7m mogłem wygodnie oprzeć plecy i głowę na jego dachu i wygodnie obserwować niebo do 80 stopni bez bólu karku i drgań ciała. Potem odwrotnie, stojąc przodem, opierałem ręcę na dachu i tak mógłby chyba skanować niebo z ręki nawet czymś 15x70. Stanowczo brakowało mi większej lornetki. Ale konkluzje co do SW102/500 i okularów 23mm i 10mm (oba tanie SVBONY ok 60stropni), jakie posiadałem: - 23mm lekko za ciasny do gromad otwartych w szerokim kontekscie. Idealny byłby 25-30mm z 80 stopniami - 10mm za ciasny stanowczo. Znaczna wiekszość gromad otwartych zaczyna wypełniać prawie całe pole 10mm i zaczynamy tracić kontekst obserwacji, a czasem wręcz obcinamy skraj gromady. Nie pamiętam już które gromadki wyłaziły, ale stwierdziłem, że do mojego refraktorka optymalny byłby 12-15mm z 80 stopni pola. Cos takiego muszę poszukać. To była piękna zimowa noc (z temperaturą 6C !) i czekam na słynne wiosenne galaktyki Orionik z Wożnicą mogą już iść spać za horyzont... Kolejny zakup to... 15x56. tak, tak, dachówka:) Mniejsza i lżejsza niż 15x70, a widzę, że przy dobrym podparciu rąk obraz może być niemal nieruchomy. Wobec 8x42 to i tak spory skok.
 12. A można to jakoś przybliżyć, bo myślałem, że to samo? W dobrze skolimowanych obraz w obu zawsze mi się pokrywał, a w rozkolimowanych z odległości ok 20cm widziałem przesunięcie obrazu zarówno pionowo i poziomo. Anteny, krawędź bloku z min. 1km też są dobre do porównań. Ale opis: " w jednym okularze jest ostra, w drugim już lekko pojechana " to oznacza po prostu wadę ptytki. Może pryzmat uszkodzony? Miałem w rękach lornetkę, gdzie w jednym okularze obraz był wyraźniej mniej ostry, a gwiazda bardziej rozjechana. Zawsze trzeba potwierdzić to drugim okiem, bo może się zdarzyć, że mamy coś z nim nie tak, danego dnia, np lekko nam łzawi. Mnie się tak czasem zdarza i zaczynam psioczyć na sprzęt, a tu się okazuje, że drugie oko widzi ok:)
 13. Mój sposób na sprawdzenie kolimacji. Zakładasz lornetkę na statyw, równo horyzontalnie i celujesz JEDNYM okiem wiodącym w gwiazdę nisko nad horyzontem lub odległe światło latarni, mniej więcej w środku pola widzenia. Następnie oddalasz się od lornetki na ok 20cm cały czas mając w polu widzenia tą gwiazdę. Drugie oko stale zamknięte. Po oddaleniu otwierasz drugie oko, a wiodące przymykasz. Powinieneś widzieć także tą gwiazdę drugim okiem w drugim okularze. Jeśli nie, to zrób chwilę przerwy i powtórz to, ale ze zbliżeniem ok 7-8cm. Jeśli ta druga gwiazda leży jakby w innym miejscu, mrugając naprzemiennie oczami, to kolimacja do poprawy. Metoda stopniowego oddalania oczu i jednoczesnego patrzenia czasem nie działa, bo mózg potrafi świetnie dopasowywać widok i go mimo wszystko scalać. Oszukuję go po prostu zamykając jedno oko na czas przygotowania pomiaru.
 14. bartulka

  Księżyc nad Warszawą

  To mnie zawsze fascynuje jak patrze na niego. Jego niewzruszoność w obliczu tego wszystkiego co tutaj się działo i będzie dziać. Nasza planeta może kiedyś stać się wymarłą, a on dalej będzie świecił tak samo... Mnie też przeraża, jak bardzo tzw "kasa" i chęc zysku niszczy środowsko. Ale co tam rządowe decyzje zza biurka! Mnie przeraża co mają w głowach ludzie którzy śmieci wrzucają do pieca trując także samych siebie, w pełni świadomie. To nasza natura, nie zważamy na nic, wg mnie z pewnością znikniemy kiedyś jako gatunek.
 15. bartulka

  Pierwsza lornetka

  Ode mnie dodam, że jak jeszcze 12-latek ma używać, to tylko powiększenie 8x, żadne 10x. Parametry 10x50, to już ciężki i duży klocek do noszenia na ryby, a gwiazdy robią zygzaki z ręki i statyw konieczny. Przerabiałem to osobiście i oddałem do sklepu 10x50, a używam teraz 8x42 i jestem bardzo zadowolony. Polecam Olympusa 8x40 lub Nikona 8x42 (Aculon czy droższy EX)
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)