Skocz do zawartości

Jak ustawić ostrość w lustrzance po podłączeniu do teleskopu Maksutow.


Rekomendowane odpowiedzi

Prawdopodobnie na pewno jest potrzebna przedłużka extenderem zwana, i takową w bacfocus lub w wyciąg jeśli masz nakręcony  http://www.astrokrak.pl/okularowe/1035-przedluzka-2-2-35mm-.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jacek E. napisał:

Prawdopodobnie na pewno jest potrzebna przedłużka extenderem zwana, i takową w bacfocus lub w wyciąg jeśli masz nakręcony  http://www.astrokrak.pl/okularowe/1035-przedluzka-2-2-35mm-.html

 

Yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy.............................. kolejny wydatek?

Myślałem,że ten kitowy wyciąg okularowy z Virtuoso Maksutow styknie?

Powinienem napisać tak:

 

 Tuba > wyciąg okularowy> soczewka Barlowa > T ring > lustrzanka

Tak to u mnie wygląda.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w wyciąg - przedłużkę w przedłużkę soczewkę Barlowa - T ring i lustrzankę. A co do wydatków to nie pierwszy i nie ostatni ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jacek E. napisał:

No to w wyciąg - przedłużkę w przedłużkę soczewkę Barlowa - T ring i lustrzankę. A co do wydatków to nie pierwszy i nie ostatni ;)

Może być jeszcze tak, czy znów trzeba coś dokupić?

Tuba > wyciąg okularowy> extender> soczewka Barlowa > OKULAR>  T ring > lustrzanka

Czy okular w tym układzie coś zmienia?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodając okular będziesz robił fotki w tak zwanej projekcji okularowej będzie potrzebna inna przedłużka - nie polecam. Sprawdź wysuwając nos soczewki ile mniej więcej Ci brakuje aby wyostrzyć i taka przedłużkę dokup, najlepsze wyjście. U mnie w SCT 8 i 11" potrzebna była 80 mm i teraz z refraktorem 90/600 też takiej używam.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Jacek E. napisał:

Dodając okular będziesz robił fotki w tak zwanej projekcji okularowej będzie potrzebna inna przedłużka - nie polecam. Sprawdź wysuwając nos soczewki ile mniej więcej Ci brakuje aby wyostrzyć i taka przedłużkę dokup, najlepsze wyjście. U mnie w SCT 8 i 11" potrzebna była 80 mm i teraz z refraktorem 90/600 też takiej używam.

Ok a jak to wygląda ze strony teorii  optyki? 

Mam dwa obiektywy kitowe dające powiększenia 50x i 125 x. Jeśli chcę podwoić powiększenie któregoś z nich, dołączam przed okular soczewkę Barlowa.

Z taką myślą kupowałem właśnie SB. Co się zatem dzieje , gdy do teleskopu wkręcę tylko soczewkę Barlowa (bez okularu) , czy to oznacza,że SB to także okular?

Jakie powiększenie oferuje sama SB?

I jaka jest różnica  w fotografowaniu w układzie tylko SB lub SB + okular?

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ma twój Maczek ogniskowej ?? Jak Barlowek x2 to 2 razy ogniskowa itd. Do takiej ogniskowej nie potrzeba już okularu.. On Ci wszystko policzy jak chcesz różne kombinacje stosować http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

Ile ma twój Maczek ogniskowej ?? Jak Barlowek x2 to 2 razy ogniskowa itd. Do takiej ogniskowej nie potrzeba już okularu.. On Ci wszystko policzy jak chcesz różne kombinacje stosować http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/

Aha, pobawię się tymi programikami. Skywatcher Virtuoso ma 1250. 

A oto powiększenia :

Sam Barlow >            166 X

Okular 25 + Barlow > 100 X

Okular 10 + Barlow > 250 X

 

Przy najwyższym użytecznym powiększeniu dla tego teleskop > 180 X, co oznacza,że Barlow x 2 powinien być sprzedawany razem z tym  teleskopem !

Zadzwonię do sklepu po ten extender i zobaczę, co z tego wyniknie,

dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, arturjutkowiak napisał:

Przy najwyższym użytecznym powiększeniu dla tego teleskop > 180 X, co oznacza,że Barlow x 2 powinien być sprzedawany razem z tym  teleskopem !

Idąc takim tokiem rozumowania, to nie barlow powinien być dodawany a okular 7mm.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dziwcie się Panowie - Kolega (bez urazy) ma syndrom początkującego... Kupić teleskop o ogniskowej 1000 do niego okular x2,5 i najlepiej Barlowa x5... Oby minęło szybko i bez ubocznych skutków - ciemność widzę, ciemność... :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wessel napisał:

Nie wygłupiaj się. Jeśli barlow nie był wymieniony w komplecie czyli " co jest w pudełku" to go nie ma i już. A niby z jakiego  powodu miałby Ci ktoś dodawać barlowa do uzyskania maksymalnego użytecznego powiększenia? 

Bo tak podpowiada logika a nawet marketing: " Wykorzystaj maksymalnie moc swego tubusa"  ;>

Jestem zdziwiony reakcją , przecież to pytanie padło w dziale dla początkujących a za takiego się uważam i takim jestem.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jacek E. napisał:

Nie dziwcie się Panowie - Kolega (bez urazy) ma syndrom początkującego... Kupić teleskop o ogniskowej 1000 do niego okular x2,5 i najlepiej Barlowa x5... Oby minęło szybko i bez ubocznych skutków - ciemność widzę, ciemność... :(

Teleskop kupiłem głównie dla jego bajeranckiego montażu ( filmowanie timelapse'ów)  + do zapoznania się z technikami obserwacji nieba i podstaw astrofotografii. Także z góry dziękuję Tobie za praktyczne porady , których mi udzieliłeś. Pewnie nie jeden raz jeszcze będę miał jakieś pytanie, pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.05.2016 at 09:53, Jacek E. napisał:

Nie dziwcie się Panowie - Kolega (bez urazy) ma syndrom początkującego... Kupić teleskop o ogniskowej 1000 do niego okular x2,5 i najlepiej Barlowa x5... Oby minęło szybko i bez ubocznych skutków - ciemność widzę, ciemność... :(

Wykręciłem okular z Barlowa, podpiąłem Canona i złapałem ostrość w wizjerze aparatu. Pozbyłem się też z układu Barlowa i wkręciłem Canona bezpośrednio w wyciąg okularowy. Zrobiłem fotę pobliskich dachów w mieście ale wynik był tragiczny: mleko + rażąca nieostrość. Klapnięcie migawki aparatu powoduje makabryczne drgania. Sięgnąłem po telefon i  odbyłem telefoniczną rozmowę z astronomem pracującym w jednej z firm sprzedających sprzęt, który dosłownie "wybił mi z głowy" astrofotografię  ;>

Panowie pewnie sami się domyślają, w czym mnie pan astronom uświadomił, także nie będę się rozpisywał.

Ale nie zamierzam sprzedawać sprzętu, obserwowanie nieba to czysta przyjemność.

 

pozdrawiam i dziękuję za wsparcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)