Skocz do zawartości

M27 - Mgławica Hantle


Rekomendowane odpowiedzi

Gamma na 50 %, a gain coś ok 400 tu chyba 410 było, zbieram FireCapture a składam w DSS. Z kolorem gwiazdek coś próbowałem ale bez efektu więc albo cieżko coś wyciągnąć albo moje umiejętności jeszcze nie pozwoliły. W canonie było łatwiej o kolor gwiazd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi przyszło do głowy - możesz na próbę zrobić jakiś obiekt z gamma na 0. Zwiększanie gammy rozciąga cienie, ale jednocześnie kompresuje jasne partie i przez to różnica pomiędzy kanałami RGB się zmniejsza dla jasnych partii i jest nie do odzyskania. Może warto spróbować?

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na dane kamerki https://astronomy-imaging-camera.com/products/usb-3-0/asi224mc/ to praktycznie dla każdego gainu aż do 350 dynamika jest większa od 8 bitów. Dlatego jakbyś nagrywał przy gamma=0 to trzeba będzie to robić w 16 (czyli 12) bitach, żeby niepotrzebnie nie tracić w cieniach na szczegółach, szczególnie dla niższych wzmocnień (300 i mniej). Tyle przynajmniej wynika z teorii :) Choć w sumie to gamma jest nakładana już po konwersji ADC, więc dla tej kamerki tak czy siak warto raczej robić w 16 bitach. Przynajmniej DSy.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pojechanie" gwiazd, moim zdaniem, wynika z podobnej zasady co przy kiepskim prowadzeniu. Co prawda jedno zdjęcie jest krótkie, ale za to nakłada się na siebie ich kilkaset. Łączny czas jest więc długi. Alignacja w programach stackujących to koryguje ale nie na 100%. Do tego wychodzi to samo zjawisko co przy foto planet czyli ruch atmosfery. Przy zdjęciach długoczasowych się to "uśrednia" a tu sumuje. Widzę to na stackach. Nawet jeżeli każde zdjęcie do stackowania jest ostre, to jednak obraz "pływa" co w efekcie daje taki efekt jak wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Bosman napisał:

"Pojechanie" gwiazd, moim zdaniem, wynika z podobnej zasady co przy kiepskim prowadzeniu. Co prawda jedno zdjęcie jest krótkie, ale za to nakłada się na siebie ich kilkaset. Łączny czas jest więc długi. Alignacja w programach stackujących to koryguje ale nie na 100%.

Tu się mylisz. Jeśli pojedyncze zdjęcie jest niepojechane, to stack też będzie dobry. Akurat algorytmy alignacji na rozsądnym materiale radzą sobie idealnie i zgrywają pozycję co do ułamka piksela. Nie ma znaczenia łączny czas naświetlania.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.06.2016 at 22:27, Allano napisał:

Jestem zaskoczony, jak sprawnie to wychodzi. Mimo wszystko ciekawi mnie - skąd na każdym zdjęciu takie gwiazdki nieciekawe?
Podejrzewam, że to nie sprawa guidingu, bo czasy są za krótkie aby się o niego martwić.

To nie sprawa guidingu bo go nie ma:) być może dlatego że stackowane są wszystkie klatki jak leci... zarówno te gorsze jak i lepsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inne doświadczenia. To co kolega pisze to prawda, gdy jest idealne (lub prawie) prowadzenie i dobry seeng. Jak nie to gwiazdy robią się po stacku "plackowate" - na kolejnych krótkich klatkach rozjeżdżają się w losowych kierunkach. A do tego konieczny jest spory crop. (ja foce na 2350 ogniskowej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)