Skocz do zawartości

IC405 "Płonąca Gwiazda"


Rekomendowane odpowiedzi

W końcu trochę pogody pozwoliło uzupełnić materiał Ha zrobiony przy księżycu o kolor.

Czym jest "Płonąca Gwiazda" położona w konstelacji Woźnicy?

Cytując Maxa Wolfa "IC405 to palące się ciało, z którego niczym gigantyczne protuberancje wydaje się buchać parę olbrzymich zakrzywionych płomieni".  Oczywiście gwiazda AE Aurigae się nie pali, ani nikt nic nie pali w jej pobliżu :) Za ten "płonący efekt" odpowiedzialana jest otaczająca ją mgławica w znacznej części złożona z międzygwiezdnego wodoru.

Jasna gwiazda AE Aurigae, widoczna w pobliżu centrum mgławicy, jest tak gorąca, że ma barwę niebieską oraz emituje światło tak energetyczne, że wybija ono elektrony z otaczającego gazu, prezentując przy tym kontrastujące na tle wodoru niebieskie języczki.

Materiał składa się 25 30min klatek Ha i 33 10min klatek RGB.

Wykonane przez TMB92SS powieszonym na NEQ6 kamerą ST8300C.

post-55-137699817628_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz może większą wersję? Ta jest dość mała i bardzo skompresowana, ja widzę sporo artefaktów JPG :) Wrzuć chociaż 1600x1200.

Pozdr.

Niestety ale to problem forum o którym już wczesniej pisałem, wkładany JPG jest poddawany jakiejś dodatkowej kompresji i stąd te artefakty, dlatego więszych zdjęć nawet nie próbuje wkładać bo mi wychodzi "kaszana".

Link do większej wersji:

IC405.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ta wersja lepsza. Nie wiem jakiego softu używasz do alignowania, ale zwróć uwagę, ze kanały są nieco rozjechane (w dolnej części kadru). Pomalowałbym też gwiazdki, żeby nie miały cyanowego zafarbu - to efekt dodania Ha. Poza fota kadr bomba! :)

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ta wersja lepsza. Nie wiem jakiego softu używasz do alignowania, ale zwróć uwagę, ze kanały są nieco rozjechane (w dolnej części kadru). Pomalowałbym też gwiazdki, żeby nie miały cyanowego zafarbu - to efekt dodania Ha. Poza fota kadr bomba! :)

Dzięki za wskazówki.

Właśnie z tym wyrównaniem już w kolejnej fotce nie mogę sobie poradzić, 3/4 kadru jest ok, a jeden narożnik się rozjeżdża, używam Maxima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki.

Właśnie z tym wyrównaniem już w kolejnej fotce nie mogę sobie poradzić, 3/4 kadru jest ok, a jeden narożnik się rozjeżdża, używam Maxima.

To wiele wyjaśnia - Maxim alignuje po prostu beznadziejnie :) Polecam Pixa, widać naprawdę bardzo dużą różnicę, nie tylko w precyzji, ale przede wszystkim w ostrości. Maxim totalnie rozmywa gwiazdki.

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiele wyjaśnia - Maxim alignuje po prostu beznadziejnie :) Polecam Pixa, widać naprawdę bardzo dużą różnicę, nie tylko w precyzji, ale przede wszystkim w ostrości. Maxim totalnie rozmywa gwiazdki.

Dzięki za podpowiedź, czyli najlepiej robić kalibrację, kolorowanie, align i stack w PixInsight i potem ew. obróbkę w PS?

Czy wersja LE się do tego nadaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź, czyli najlepiej robić kalibrację, kolorowanie, align i stack w PixInsight i potem ew. obróbkę w PS?

Czy wersja LE się do tego nadaje?

Tak dokładnie. Jako, że nie miałem wersji LE to nie wiem czy ma ona te możliwości, w pełnej na pewno to działa :)

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024