Skocz do zawartości

astrodamian27

Użytkownik
 • Zawartość

  474
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Ostatnia wygrana astrodamian27 w Rankingu w dniu 26 Lipiec 2017

astrodamian27 posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

349 Excellent

O astrodamian27

 • Tytuł
  Wega

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Smardzowice/Małopolska

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Smardzowice/Małopolska

Ostatnie wizyty

1577 wyświetleń profilu
 1. astrodamian27

  Obserwujmy Cefeidy - W Gem

  W porze zimowej,w gwiazdozbiorze Bliźniąt proponuję obserwacje ciekawej gwiazdy zmiennej pulsującą cefeidę W Gem,należąca do grup gwiazd Delta Cephei (DCEP). Gwiazda zmienia swoją jasność w zakresie 6.54 - 7.38 V mag,a jej typ widmowy zmienia się od F do G o temperaturze około 5000 tysięcy kelvinów. Okres zmienności gwiazdy można zaobserwować w ciągu około 7.9 dnia,czyli niespełna około ośmiu dni. Gwiazda zmienna jest oddalona 3800 lat świetlnych od Słońca. Gwiazdę odnajdziemy 1 stopień na południowy-wschód od jasnej gwiazdy podwójnej Gamma Geminorum. Pierwsze obserwacje w Polskiej bazie tej gwiazdy zmiennej dokonał miłośnik astronomii i obserwator gwiazd zmiennych zapaleniec Ś/P. pan Ryszard Cnota którą jako pierwszą W Gem zaobserwował 12 Października 1961 roku,tyle lat upłynęło obserwowanie tej gwiazdy i nadal popularność rośnie wśród miłośników astronomii w Polskiej bazie. Gwiazdkę spokojnie można zaobserwować przez amatorską lornetkę 7x50 w każdą pogodną noc i jest łatwa do oceny wśród gwiazd porównania Proszą o przesyłanie swoich wyników do bazy Polskiej SOGZ-PTMA http://sogz-ptma.urania.edu.pl Poniżej krzywa fazowa dla W Gem oraz mapka wygenerowana z AAVSO.
 2. astrodamian27

  Obserwujmy mirydy - chi (khi) Cygni

  Upss.. Wygląda na to,że wyżej nie poszła,staneła gdzieś w granicach 4.9-5.0 mag
 3. astrodamian27

  Obserwujmy mirydy - chi (khi) Cygni

  Khi Cyg zaobserwowane przez teleskop IOTA
 4. astrodamian27

  SU Cyg

  Aktualizacja krzywej fazowej. Piękny wykresik
 5. astrodamian27

  46P/Wirtanen

  Dziś koło 22.00 Kometa będzie pomiędzy Plejadami a gwiazdą Aldebaran,ciekawe zjawisko
 6. astrodamian27

  Obserwujmy mirydy - R Leo

  Według biuletynu AAVSO,maksimum R Leo wypada pod koniec Stycznia 2019r. Mapka Stellarium.
 7. astrodamian27

  46P/Wirtanen

  Położenie Komety przelotu.
 8. astrodamian27

  Półregularna - RX Lep

  W sezonie zimowym od Grudnia do końca Lutego,w gwiazdozbiorze Zając zachęcam do obserwacji przez lornetkę na którą można spojrzeć na ciekawą gwiazdę zmienną,a jest nim (RX Leporis). Gwiazda ta jest łatwa do odnalezienia i jest położona 3 stopnie na południe od gwiazdy Rigel w Orionie. Gwiazda jest zmienną półregularną grupy SRB i jest czerwonym olbrzymem,a jej typ widmowy to M6III czyli jej w lornetce przypomina barwę pomarańczowo-czerwonym blasku Gwiazdę spokojnie można zaobserwować przez amatorską lornetkę ponieważ jej wahania jasności wynoszą tylko w przedziale od 5.1 do 7.6 mag,ale jej wartość wizualnie obserwowana to 5.60 - 6.40 mag jak widać na krzywej jasności w ostatnich latach w Polskiej bazie! Jej wahania okresu jasności wynoszą około 80 dni,choć katalog GCVS podaje inną wartość zmiany jasności 60 dni. RX Lep jest czerwonym olbrzymem która ma masę cztery razy większą od Słońca i jest 4000 tysiące jaśniejszy od naszego Słońca i promień wynosi 200 razy od naszej dziennej gwiazdy,ale za to jest chłodną gwiazdą która jej wartość temperatury wynosi tylko 3000 Kelvinów,czyli dużo chłodniejsza od naszego Słońca. Tak więc obserwujmy tą gwiazdę zmienną jak czas i pogoda nam za to pozwoli i przesyłanie swoich wyników do Polskiej Bazy jak i do AAVSO. Poniżej krzywa jasności gwiazdy,mapka położenia źródło Stellarium.
 9. astrodamian27

  Zeta Geminorum

  Co ciekawe,że według katalogu VSX maksimum wypada 32 godziny wcześniej niż katalogu GCVS i jak widać poniżej na krzywej fazowej maksimum jasności wypada prawie dokładnie względem 0 - 1 otrzymane z obserwacji VSX.
 10. astrodamian27

  Zeta Geminorum

  Tuż po godzinie 22-giej nad wschodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Bliźniąt,odnajdziemy bardzo jasną gwiazdę zmienną Zeta Geminorum (Mekbuda). To gwiazda zmienna pulsująca,jest żółtym nadolbrzymem która jasność wynosi 3000 razy i siedem razy masywniejsza więcej niż nasze Słońce! Zeta Gem należy do gwiazd typu Delta Cephei,czyli mamy do czynienia z jasną cefeidą którą można zaobserwować spokojnie gołym okiem nie używając teleskopu ani lornetki,ponieważ jej wahania jasności wynoszą wizualnie w przedziale od 3.6 do 4.2 mag,a jej okres wynosi w ciągu 10 dni. Gwiazda jest oddalona 1380 lat świetlnych od Słońca. Podczas pulsacji gwiazdy i temperatury jej typ widmowy zmienia się od F do G,a jej temperatura wynosi 5300 - 5800 kelvinów. Gwiazda zmienna została odkryta przez Niemieckiego astronoma Julius Schmidt w 1825 roku,ale zmienność już podejrzewano w 1790 roku. Mała amplituda zmian jasności i symetryczna krzywa jasności z M-m = 0.50 bardziej pasuje do typu DCEPS, co sugeruje też GCVS. Gdy skierujesz swój wzrok na gwiazdozbiór Bliźniąt,przy okazji obserwuj gwiazdę zmienną Zeta Gem i oceń jej jasność zanotuj potem wyślij je do Polskiej bazy SOGZ-PTMA
 11. astrodamian27

  Zabawmy się ze zmiennymi - Delta Cep

  Warto obserwować gołym okiem Delta Cep. Gwiazdozbiór Cefeusza jest położony wysoko nad północnym horyzontem
 12. astrodamian27

  Obserwujmy mirydy - chi (khi) Cygni

  Tu masz mapkę z AAVSO do druku. Jak notujesz o godzinie czasu 21.00 to musi być 20.00 UT.
 13. astrodamian27

  Obserwujmy mirydy - chi (khi) Cygni

  W dniu wczorajszym gwiazdę oceniłem na 7.9 Mag!
 14. astrodamian27

  SS Cyg - nowa karłowata

  Mamy kolejny wybuch SS Cyg!
 15. astrodamian27

  Obserwujmy mirydy - chi (khi) Cygni

  Według Biuletynu AAVSO tegoroczne maksimum dla CHI CYG (khi cyg) wypadnie na początku Grudnia czyli za miesiąc. Nie dawno wróciłem z obserwacji wykorzystując dziurkę chmurkach i na Khi Cyg oceniłem na 8.0 magnitudo przez lornetkę 20x80 Zeszło roczne maksimum dla tej gwiazdy wyniosło około 4.5 mag! Zachęcam do jej monitorowania i do przesyłania baz obserwatorów.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)