Skocz do zawartości

Teleskop na start


RetroQ

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka! Mam ogromną fazę od kiedy pamiętam na kosmos. Jest to mój "konik" i czasami lampie się jak głupi w okno i obserwuje gwiazdy. Ostatnio naszła mnie myśl, by zakupić sobie teleskop i sprawić, by obserwowanie tego stało się jeszcze lepsze. Trochę czytałem o tym na internetach i znalazłem parę informacji, ale nic konkretnego co do modelu lub marki. I teraz pytanie do Was: Jaki (tani, gdyż nie dysponuje zbyt dużym materiałem pieniężnym) polecacie teleskop? Wyczytałem, że lepiej kupować z szklaną optyką niż z polimerową, bo ta druga pogarsza jakość. Szukałem po alledrogo i ani słowa o tym nie znalazłem jaką optykę posiada dany teleskop. Wyczytałem także, że realne powiększenie to 2*N gdzie N to wielkość średnicy obiektywu w milimetrach, więc po kiego grzyba na niektórych aukcjach, gdzie średnica ta wynosi 60mm powiększenie jakie jest podane to 650x. Z góry dzięki za wszelką pomoc. Pozdro ! ;)

Ps. Najlepiej jakbyście dali od razu link do produktu. Bardzo by mi to ułatwiło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zacznijmy od tego co chcesz obserwować: planety i księżyc, obiekty głębokiego nieba, słońce (wnioskuje z twojej wypowiedzi że będą to obserwacje wizualne a nie astrofotografia, popraw mnie jeśli się mylę), gdzie będziesz obserwować niebo (wieś, miasto itp...), granica funduszu który chcesz przeznaczyć na zakup teleskopu,  jest to niby prosta a zarazem trudna decyzja, dlatego najlepiej dobrze się zastanowić. Proszę żebyś odpowiedział mi na wszystkie te podpunkty, to pozwoli mi na wybór teleskopu dla ciebie. Mam nadzieję że jesteś świadomy tego że obraz w okularze różni się od tego co mamy okazje zobaczyć na fotkach naszych Kolegów z forum.

  • Like 1
Mój sprzęt do obserwacji:
- Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2
- Celestron SkyMaster 15x70
 
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.10.2016 at 22:59, Krzysztof70 napisał:

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/750-EQ3-2-(BKP15075EQ3-2)-teleskopy-1434.html

Podesłałem Ci link, konkretny opis. Mam nadzieje ze się przyda :)

No tak, tylko po co komuś kto nie ma pojęcia o teleskopach, teleskop ( dodam, że teleskop, który podlinkowałeś nie jest zły, ale raczej nie dla początkującego miłośnika obserwacji ) na eq3,2 ? chyba tylko po to , żeby się od razu zniechęcił, Raz , że trzęsie się to jak diabli , a dwa obsługa paralaktycznego montażu ( tym bardziej tej klasy ) dla nowicjusza to raczej karkołomne zadanie, ja bym prędzej polecał coś idealnego dla laika czyli https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-6,d734.html

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Grzegorz Czernecki napisał:

No tak, tylko po co komuś kto nie ma pojęcia o teleskopach, teleskop ( dodam, że teleskop, który podlinkowałeś nie jest zły, ale raczej nie dla początkującego miłośnika obserwacji ) na eq3,2 ? chyba tylko po to , żeby się od razu zniechęcił, Raz , że trzęsie się to jak diabli , a dwa obsługa paralaktycznego montażu ( tym bardziej tej klasy ) dla nowicjusza to raczej karkołomne zadanie, ja bym prędzej polecał coś idealnego dla laika czyli https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-6,d734.html

Kolega linkuje 150/750 bo z tego co widziałem ma taki na sprzedaż! 5 napisanych postów w każdym poleca tego newtona. Ale chyba admin już zrobił z tym porządek. 

pzdr.

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)