Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo serdecznie szanowne grono. Wlasnie zaczynam swoja przygode z astronimia i jesli to mozliwe chcialbym prosic o Wasza opinie.

Wymieniam kitowe szkielka w SW synta 8". Jak na razie kupilem VIXON'a LVW 13mm i Barlow GSO 2". Do planet  zamierzalem kupic ES 6.7mm i tu pojawily sie watpliwosci.

Czy ma to sens ??? Teoretycznie 13mm  + dobry barlow = 6.5mm. Wiem ze pole widzenie i ER beda inne co wplynie na jakosc obesrwacji ale  zastaniawiwm sie jednak czy nie zmienic ES 6.7 na np. cos w okolicach 8mm.

5mm to chyba  zbyt wiele na mojego Newtona zwazywszy na fakt ze barlow z tym szkielkime bedzie zupenie nieuzyteczny . Z gory dziekuje z Wasze opinie 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A nie myślałeś żeby do planet zamiast ESa to kupić jakiegoś orciaka? Sporo taniej wyjdzie a do planet na specjalne warunki seeingowe byłby jak znalazł. Przynajmniej ja z takiego rozwiązania byłem zadowolony:) Tylko, że nie każdemu orciaki się podobają.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jaka ogniskowa Syriusz ? Chodzi mi glownie o to ze pokrywaja mi sie ogniskowe. Posiadam jedno szkielko z ogniskowa 13mm + Barlow x 2 wiec bedzie "kolejne" szkielko 6.5. Moje pytanie to czy zakup okulara 6.7 ma sens.

Moze do planet kupic jakas okular 8mm wowczas po zastosowaniu x2 barlow moj zestaw wzbogaci sie o 4mm. Zdaje sobie sprawe ze 4mm do synty 8" to zbyt wiele zle zawsze to jaks opcja :)  

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ciężko mi to potwierdzić, bo wizualowcem nie jestem wytrawnym, ale wiele osób uważa, że jednak okular o dedykowanej ogniskowej będzie się lepiej sprawował od okulara z barlowem. A w Twoim konkretnym przypadku to faktycznie okular 6.7mm to będzie dublowanie się ogniskowych. Jak już masz barlowa i 13mm to może zrób tak: poobserwuj tą kombinacją i sprawdź czy ta wypadkowa ogniskowa 6.5mm Ci odpowiada. Może się okaże, że potrzebowałbyś trochę więcej albo trochę mniej. I jak już będziesz wiedział, to wtedy podejmiesz decyzję jaki okular kupić.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jolo dobrze radzi, na razie popatrz tym co masz :) A później zdecydujesz co potrzeba więcej. 4mm to już byłaby raczej przesada, nie wiem czy raz w roku trafiłbyś tak dobre warunki by był sens użyć takiej ogniskowej. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 1/20/2017 at 19:52, jolo napisał:

Ciężko mi to potwierdzić, bo wizualowcem nie jestem wytrawnym, ale wiele osób uważa, że jednak okular o dedykowanej ogniskowej będzie się lepiej sprawował od okulara z barlowem. A w Twoim konkretnym przypadku to faktycznie okular 6.7mm to będzie dublowanie się ogniskowych. Jak już masz barlowa i 13mm to może zrób tak: poobserwuj tą kombinacją i sprawdź czy ta wypadkowa ogniskowa 6.5mm Ci odpowiada. Może się okaże, że potrzebowałbyś trochę więcej albo trochę mniej. I jak już będziesz wiedział, to wtedy podejmiesz decyzję jaki okular kupić.

Dobrze prawisz :) tak zrobie. odpuszczam na razie krotkoogniskowe szkielka. Nastepmnym  szkielkiem  bedzie cos raczej z zakresu 22-27mm. Kitowy 25mm bardzo mile mnie zaskoczyl przy M45 :).
Tu pojawia sie kolejne pytanko, Co sie polepszy gdy wymienie tego tego kitowego Plossla na jakis model z wyzszej polki.
Wiem za inny bedzie ER oraz pole widzenia czy cos wiecej ? Pytam bo jak na razie nie jestem ustalic na czym polega przewaga 13mm LVW nad tym podstawowym szkielkiem 25mm.

Pozdro :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 1/20/2017 at 12:27, DarX86 napisał:

A nie myślałeś żeby do planet zamiast ESa to kupić jakiegoś orciaka? Sporo taniej wyjdzie a do planet na specjalne warunki seeingowe byłby jak znalazł. Przynajmniej ja z takiego rozwiązania byłem zadowolony:) Tylko, że nie każdemu orciaki się podobają.

Czy orciak to  Baader 6mm Classic Orthoscopic Eyepiece ? Jesli tak to przeciez ER 5mm a odradzano mi ES bo niby on ma ER 14mm i to niby za malo :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
22 minuty temu, Piotr13 napisał:

Czy orciak to  Baader 6mm Classic Orthoscopic Eyepiece ?

Klasyczny - typowy oriak Baader Genuine Ortho to takie cudo:

Or.jpg  niestety bardzo trudne do dostania :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
9 minut temu, Jacek E. napisał:

Klasyczny - typowy oriak Baader Genui Ortho to takie cudo:

niestety bardzo trudne do dostania :(

O kurcze dlatego tez pewnie nie widzialem. To co widze teraz to chyba nowy model. Jak jest z ER ? 5mm to nie za malo ?

Nie moge wstawic zdjecia wiec podesle link 

https://www.google.co.uk/search?q=baader+classic+ortho+6mm+eyepiece&espv=2&biw=1680&bih=949&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjOoZ73oOLRAhViCMAKHZ7uDBYQ_AUIBygC#imgrc=othpGeE46G7DlM%3A

Czy to jest to samo ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
14 minut temu, Piotr13 napisał:

O kurcze dlatego tez pewnie nie widzialem. To co widze teraz to chyba nowy model. Jak jest z ER ? 5mm to nie za malo ?

Nie moge wstawic zdjecia wiec podesle link 

https://www.google.co.uk/search?q=baader+classic+ortho+6mm+eyepiece&espv=2&biw=1680&bih=949&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjOoZ73oOLRAhViCMAKHZ7uDBYQ_AUIBygC#imgrc=othpGeE46G7DlM%3A

Czy to jest to samo ?

To nie jest nowy model i to nie to samo. Te okularki (które pokazałem) zaprzestano produkować - cholera wie dlaczego chyba w 2012 roku. Niepowetowana strata.
Bardzo trudno na rynku wtórnym upolować :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A najlepiej zapisz się na zlot i na miejscu koledzy na pewno pożyczą Ci okulary o rożnych ogniskowych, doradzą i będziesz miał 100% pewności w jakie szkiełko mierzyć.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta