Skocz do zawartości

Wybór montażu


Perez

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów:)!

Stanąłem przed wyzwaniem zakupu montażu, ma mi on służyć nie do podpiećia teleskopu tylko aparatu (Nikon d90) - (w użytku mam Synte na Dobsonbie 10", ale z nią nie da się nic zrobić), ale wracajac do tematu. Mam do wyboru dwa mocowania:

- HEQ5 SynTrek

lub

- EQ5 SynScan + statyw stalowy 1,75

Zależy mi na tym by była funcia GOTO a taką ma ten drugi model (bez dopałaty). Poza tym wiadomo różnią się ceną.

Który byście polecili? A może (jeśli będę używał tego wyłącznie tego montażu pod aparat) zastanowić się nad EQ3SynScan ?

Z góry dziękuję za pomoc

Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zestawie to pozostają duże obiekty typu M31 (chociaż nie jestem pewien czy jest to możliwe- a chciałbym:)), oczywiście obiekty szerokiego nieba tz. droga mleczna etc. Tak jak napisałem mam Synte na Dobsonie ale tym sp'rzętem to co najwyżej mogę zrobić księżyc i ew. planety..ale wracając do tematu, zależy mi na długich czasach by można było robić zdjęcia "ciemnym" obiektom.

Z góry dziękuje za pomoc

Pozdrawiam

M,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej przyszłościowym montażem jest HEQ5. Ma dużo lepszą dokładność prowadzenia, co jest niezbędne w astrofoto, a także większa nośność. GoTo do szerokich pól nie jest niezbędne, ale wygodne. Na późniejszym etapie możesz sobie dorobić własnymi siłami za kilkadziesiąt złotych interfejs (tzw. EQMOD) i poprzez komputer masz pełen wypas, czyli sterowanie, GoTo, robienie mozaik etc. EQ5 zdecydowanie bym odradził, jeśli możesz to kupuj HEQ5. Sam go używam, zdjęcia w galerii :)

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest z dokładnością prowadzenia w EQ3. Jeżeli jest podobnie do EQ5 to można zaoszczędzić parę złociszy. Z EQ3 nie miałem styczności więc nie wiem.

Wiesz, najgorsze będzie jak zainwestujesz w EQ3 lub EQ5 a okaże się, że a-foto cię wciągnie i będziesz chciał wykorzystać telepka do zdjęć. Wtedy zapomnij. Do tego minimum to HEQ5.

pozdro

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Panowie, naświetliliście mi problem a co za tym idzie składam się do zakupu HEQ5... teraz muszę się jeszcze zastanowić nad opchnięciem Dobsona:)...chociaż jestem z niego bardzo zadowolony ale do astro "średnio" się nadaje.

Pozdrawiam,

M,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...panie Jakubie chapeau bas. Piękna galeria! Szczerze powiedziawszy aż się odechciewa robić zdjęcia jak się widzi jak to powinno wyglądać i jaki sprzęt i ile nauki potrzeba by chociaż w połowie dojść do takich zdjęć:)

pozdrawiam,

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024