Skocz do zawartości

Jak polepszyć widzialność SKYWATCHER 70/900


IGNAC404

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!,

Mam teleskop jak wyżej i chciałbym go rozbudować potrzebuje pomocy jak to zrobić widziałęm już Jowisza, Marsa, Saturna, Wenus no i oczywiście nasz księżyc, ale mało chciałbym zobaczyć mgławice, itp. jak polepszyć, powiększyć planety a co za tym idzie wszystko inne chciałbym dostrzec wyraźne pasy na jowiszu i chmury na wenus standardowo dołączono mi do teleskopu Barlow Lens2x, i okular 10mm, Super 25 Wide Angle Long Eye Relief. Zastanawiam się nad kupnem zoom 7-21mm i pytanie czy do mi coś cokolwiek powiększy, czy lepiej inwestować w lepszą soczewkę Barlow-a?? prośba o POMOC bo mój apetyt na astro zajawkę rośnie, ale nie budżet. Moje pytanie jak polepszyć obraz na tym sprzęcie?? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałęm już Jowisza, Marsa, Saturna, Wenus no i oczywiście nasz księżyc, ale mało chciałbym zobaczyć mgławice, itp.

Że się zapytam-  masz teleskop, masz okualry więc co stoi na przeszkodzie w zobaczeniu "mgławic"? 

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapodaj w wyciąg 25 tkę będziesz miał 900/25=  36x i źrenicę wyjściową 1,9mm. Wydrukuj sobie lub postaraj się o najprostszy atlas nieba .. Poczekaj aż nie będzie księżyca. Dziś jest taka noc przed wschodem zobacz jakie są obecnie na niebie. Tu np. Janusz Wiland przygotował atlas dla początkujących:

Tu masz obraz nieboskłonu dziś o 20.00

Spokojnie na południowym zachodnie zobaczysz M42 (Wielka mgławicę w Orionie)  Na północnym wschodzie wielką galaktykę w Andromedzie M31 oraz Chihoty w Perseuszu. Prawie w zenicie  będzie Rak z gromadą M44...

Ciemny teleskop może być od biedy teleskopem mgławicowym -starczy odpowiednio dobrać źrenicę wyjściową z okularem 25mm będzie odpowiednia do mgławic galaktyk i gromad gwiazd!

POZWODZENIA!

post-2-137699838038_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to chciałem usłyszeć. A czy do mojego teleskopu nadaję się ten okular :

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_40&products_id=637&lunety=Okular_TPL_SPL_4_mm_1,25%27%27_S500

czy może lepiej ten:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_40&products_id=1769&lunety=Okular_GSO_PL_6_mm_1,25%27%27

, który z tych dwóch lepiej zakupić i czy ten 4mm jest ok do mojego sprzętu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój refraktor ze względu ma mała aperturę może sobie nie poradzić z powiększeniem rzędu 225x i źrenica 0,3mm to będzie hardcor znaczy się ten 4mm odpada definitywnie.

Ten plossl GSO 6mm  ma odrobinę większe pole i da ci power 150x oraz źrenicę 0,5mm czyli ekstremalne minimum!

Brał bym jednak okular 7mm!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ pisałem Ci. OK wytłumaczę Ci to łopatologicznie!  Masz malutki refraktorek o światłosile prawie f/13!!!! (f12,8)

Twój sprzęt nie obskoczy większego powiększenia niż 150x w naszych warunkach. Bez względu na wszystko nie możesz przekroczyć źrenicy wyjściowej 0,5mm . Taka źrenicę masz okularem 6mm tzn 12,8/6 =0,47mm. To ekstremalne minimum dla planet wyżej położonych!

Barlow o jakiejkolwiek krotności większej niż 1x obniży ci ten dolny pułap źrenicy wyjściowej (0,5mm) bo wydłuży ogniskową: np. 2x spowoduje że będzie 1800mm co przy malutkiej soczewce 7cm będzie kaszaną. Poza tym barlow znacznie degraduje obraz w obiektywie!

Całe szczęście, że to refraktor  bez obstrukcji centralnej (jak w Newtonie) , nie ma LW które  przesłania Ci centralny krążek dyfrakcyjny -tak istotny przy planetach!

Więc po raz ostatni: Nie kombinuj kup sobie plossla szerokokątnego np. UWA 58 7mm i będziesz miał; power 129x przy źrenicy 0,55 i to jest Twoje optimum... Barlow do szuflady bo to bezużyteczny gadżet!!!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)