Skocz do zawartości

Kompletny laik pyta


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ostatnio krążąc po internecie napotkałem się ze stroną flightradar24.com. Wiem, że to może śmieszne, ale dużą radość sprawia mi obserwacja mojej okolicy na tej stronie, wybiegane na podwórko i śledzenie samolotów :D Pomyślałem sobie, że fajnie byłoby pooglądać te samoloty w jakimś  przybliżeniu, więc pożyczyłem od mojej dziewczyny urządzenie do obserwacji (lunetę, teleskop, nawet nie wiem jak to nazywać) i obserwuję. I tu właśnie jest mój problem. Po 1 strasznie trudno jest złapać taki samolot na niebie, a po 2 mam do niego wiele różnych soczewek itp. (też nie wiem jak to nazywać). Piszę na tym forum, bo chcę się dowiedzieć jak, kiedy i po co mam używać tych części, która kompilacja tych części będzie najbardziej się nadawała do obserwacji samolotów i czy w ogóle będzie to możliwe z tym teleskopem , oraz które z nich będą najbardziej pasować do obserwacji gwiazd. Liczę również na jakieś praktyczne porady co do obserwacji ruchomych obiektów takich jak samoloty.

Wiem, że to forum miłośników obserwacji kosmosu, ale wnioskuję, że jest tu wielu specjalistów od sprzętu do obserwacji...

Tak więc załączam zdjęcie wszystkich części jakie posiadam i liczę na praktyczne porady.

http://imageshack.us/f/339/telejq.jpg/

Wydaje mi się, że wszystkie napisy są w miarę widoczne oprócz jednego:

COATED OPTICS

DIA=60mm

F=700mm

PS.

Proszę mnie nie odsyłać do google, bo już wiele rzeczy czytałem o tym sprzęcie, ale niestety nic przydatnego nie znalazłem, bo albo wszystko jest napisane językiem, którego ni w ząb nie rozumiem, albo ta wiedza nie jest praktyczna.

Z góry dziękuję, Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie jestem w stanie Ci pomóc, bo sam jestem gorzej niż zielony. Na twoim miejscu po prostu bym metodą prób i błędów spróbował dojść do tego jaka kompilacja tych okularków jest najlepsza. Pozdrawiam i życzę owocnych obserwacji :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego to naprawdę totalny budżet , plastikowa zabawka jak wolisz nic z tym raczej ni zrobisz. Nie lepiej sprzedać  to na allegro a kupić coś używanego na giełdzie za 300-400 zł.?

Tylko się zniechęcisz spottingu lub astro!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny okular (jak to nazwałeś - soczewka), jaki może Ci się tutaj przydać to ten z napisem 20mm (daje niewielkie powiększenie i spore pole widzenia - im mniejsza cyfra na okularze tym większe daje powiekszenie i tym mniejsze pole, więc tym trudniej utrzymać w polu ruchomy obiekt), może jeszcze ten 12,5mm... z pozostałymi do samolotów chyba nie ma co startować. Masz tam coś takiego jak erecting eyepiece x1 - jak to załozysz, to kierunki w lunecie nie będą odwrócone (być może nie możesz właśnie przez to odwrócenie nic złapać). twoja lunetka ma fatalny montaż i to jest główny z nią problem, ale jak dojdziesz do wprawy to może coś popaczysz  ;) aaa i spróbuj pooglądać księżyc.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)