Skocz do zawartości

Bresser Messier N 203/1000 OTA


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem na rynku wtórnym,  bez szukacza, w zasadzie by przeczekać chwilowo wyłączone SCT11"

by kiedyś zamienić na dobsa 12" . Tuba ma dokładnie takie same grube ścianki jak refraktor Bressera R152s. Telep ma cieniutkie listki pająka takie jak synta 8"..jednak wykonie iście pancerne .. to jednak Bhesehr  :D

Nie wiem czemu na wszystkich zdjęciach tego Bressera widnieje pająk gruby z "kredek ołówkowych" jak w N 150tce  czy ktoś przypadkiem nie sfotografował mniejszej wersji????

Sztywność tuby zrobiona kosztem wagi na mój gust może być i te 12kg. Solidny, klasyczny Bresserowski  dovetail  i stopka montażowa szukacza Bressra. Nawet cieszę się że nie dostałem szukacza B. 9x50. Miałem go razem z R152s i nie mam o nim dobrych wspomnień. W każdym razie synciany jest o klasę lepszy.

Tubę powiesiłem na Heq5. By dociążyć ją z szukaczem 9x50 i z 2" akcesoriami  w wyciągu musiałem użyć ok 3 przeciwwag 5kg.W pierwszej chwili miałem zamysł by zamiast szukacza użyć refraktor 90mm f5,5, ale po pierwszych próbach w puszczy odpuściłem sobie:

1)Musiałem dociążyć dziadostwo 4 tą przeciwwagą

2) Szukanie z kątówką .. to makabra.. taki szukacz to ok 2,5-3kg cały ten egzotyczny szukacz, przy sporych wychyleniach tuby (a właściwie jego obejmy) często zmieniają położenie.. dałem sobie siana i zakupiłem szukacz Celestrona 9x50.

Bresserowski  montaż szukacza ma 4 dziury o innym rozstawie, zatem standardowa stopka synty ni jak w nie nie wchodzi w dziury w  obudowie.

Szukacz ten pójdzie zatem  na SCT a Bresser dostanie szukacz od  C11 tki. Szukacz C11 ma montaż akceptowalny przez rozstaw Bressera...

Wyciąg...takiego egzota jeszcze nie widziałem. W zestawie brak redukcji 2" choć wyciąg 2 calowy  ::) Redukcję wkręcamy na gwint  :P masakra..redukcję 2" można sobie zakupić "Fotoclassicu" za 27zł. Ja wywierciłem sobie u ślusarza  dziurkę w tulei 2" z śrubą kontrującą i na razie działa.

Tuleja wyciągu sterczy długa niczym faja...dlaczego? przekonałem się b. szybko.  Tuba ostrzy z Bino WO i korektorem własnym WO  (Barlowem x1,6) można odkręcać kolejne tuleje by montować kolejne akcesoria.. ale te GWINTY :P

Cela i śruby kolimacyjne wykonane wspaniale...gałki żadnych imbusów czy śrubokrętowców  ;) Moim zdaniem lusterko wtórne zbyt małe i trzeba się zdrowo namęczyć podczas kolimacji by całość objęła obraz LG. Mocowanie LW też jakieś koślawe... w pierwszej chwili myślałem, że jest źle ustawione ale  to oprawa LW nie jest symetryczna.. ;D

Tubę mogłem pierwszy raz przetestować na piątkowej wyprawie w  puszczę.  Słyszałem choć nie czytałem ..tuba miała na zachodzie niepomyślane recenzję i była podobno traktowana jako osobliwość..

Ja mam dalece odmienne zdanie.

Pierwsze światło, przy pobieżnej kolimacji na kapturek. Wspaniale!!! Jasne i kontrastowe obrazy, DSO wyglądały pięknie.  M 64 wyraźne jądro i lekko dostrzegalna struktura. Wyłapywał galaktyki ok 12mag w Psach i Pannie, pięknie rozbijał gromady kuliste, M13 do jądra.Jako posiadacz synty 8", dwóch 12" i SCT11" powiem że obrazy przewyższą jakością te, które dawała Synta 8" to widać.

W puszczy drugim newtonem była tylko tuba Sławka LB 10" , jednak ona coś miała z lustrami i nie pracował pełną wydajnością.

Teraz mam dylemat..bo chciałem Bressera  zamienić na tubę 12" dobs..ale będzie mi żal. :o

post-2-137699790552_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Witam.Zastanawiam się nad zakupem teleskopu do 1500 zet. Rozważam powyżej opisywany N-203 i Pentaflex 203 dobs z astrozakupy.

Teren obserwacji,południowe peryferie Poznania.Myślałem także o Bresser R-127 S OTA lub Synta 12 wystawiona na tutejszym forum,ale to ponad mój limit kasowy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024