Skocz do zawartości

Błysk na niebie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na wstępie napiszę że kompletnie się nie znam na astronomii, widziałem już "spadające gwiazdy" nie wiem jak to się nazywa fachowo, wchodzące w atmosferę meteoryt widziałem dwa razy w życiu, często patrze w niebo w gwiazdy, gołym okiem siedząc na papierosie wieczorem. Ale to co dzisiaj widziałem to trochę mnie zdziwiło. Ok godziny 22:18 Tak mniej więcej bo nie sprawdziłem od razu zegarka, widziałem (akurat los tak chciał że tam spojrzałem) oslepiajacy błysk trwał może pół sekundy a może i mniej, wrazenie jak by się zbliżał. Zdziwiony co to było (Bo napewno to nie była stacja kosmiczna lub coś podobnego) patrzyłem dalej w to miejsce około (ciężko powiedziec) od 5-10sekund w tym miejscu pojawiła się jak by gwiazda tyle że czerwona ledwo widoczna na około pół sekundy i zniknęła. Do głowy wpadło mi od razu supernowa i zacząłem się zastanawiać czy gołym okiem faktycznie bym mógł ja zobaczyć. Trochę oglądałem programy na Discovery o gwiazdach itp.  Wiem jedno napewno nie był to samolot, gdyż tym się interesuje od małego a sam latam modelami rc tak więc chcąc nie chcąc znam światła samolotów. Pytanie do was, co to mogło być? Gdzieś jest takie coś opisane? Raczej nie był to wymysl mojego mózgu, lub wady wzroku bo z tym wszystko ok :)

jeśli to nie ten dział to przepraszam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteor nie meteoryt ?

Większość supernowuch w naszej galaktyce widać gołym okiem i to nawet w dzień ?

 

Prawdopodobnie widziałeś  bolid (to taki bardzo jasny meteor) tacjonarny.

Można go zaobserwować wtedy gdy zbliża sie do obserwatora na wprost a nie pod kątem. Jak samochód jedzie na wprost ciebie to widzisz tylko powiększające się światła (ty widziałeś błysk), a gdy samochód mija cie w pewnej odległości to widać kreskę pozostawiona przez światła. 

Czerwony ślad po to pewnie był "dym" po meteorze. 

 

Ok 20 i 35s. One widziane sa na filmie z  boku a Ty pewnie widziałeś to na wprost. 

 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógł to być meteor stacjonarny (lecący prosto na Ciebie) ze śladem (ta "czerwona poświata")
Czas:  +-22:18 15.08.2018r.

Jaki to był kierunek świata?
Jaka była wysokość nad horyzontem? wyciągnij rękę przed siebie i oceń ile to stopni:
10502149_738143482898546_502697286788920
Jeśli świeciły gwiazdy, to jaki to był gwiazdozbiór (jeśli znasz) albo w jaki kształt były ustawione gwiazdy w okolicy tego błysku?

 

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była flara satelity z serii GLOBALSTAR. One powodują takie krótkie błyski, które są często czerwone - jak akurat odbiją swoją pomarańczową stroną. Następnym razem obserwuj okolice tej flary ponownie, gdyż bardzo prawdopodobne, że pojawi się kolejna flara za kilkanaście sekund (po pełnym obrocie satelity). Poniżej nagrałem przykład (ale kamerą monochromatyczną):

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)