Skocz do zawartości

Dovetail


Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym zapytac fachowcow o dovetail gdyz na innym forum dostałem 2 rozne odpowiedzi. Ktory dovetail bedzie lepszy do dlugiej tuby krotszy21 cm czy dluzszy 31cm ?

Sa 2 rozne podejscia niektorzy twierdzą że krotszy bedzie szybciej tłumił drgania a inni że dłuzszy to wieksza odległosc miedzy obejmami a co za tym idzie bardziej usztywniony zestaw. Bardzo bym prosił o opinie z waszych praktycznych doświadczeń w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jaka tuba (rodzaj) jaki typ optyczny

2) jaka długa jest tuba?

Zwracamy uwagę zwykle na rozstaw obejm. Ale nie na każdej szynie dziury są zrobione na samych końcach!

Więcej danych please!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałbym zapytac fachowcow o dovetail gdyz na innym forum dostałem 2 rozne odpowiedzi. Ktory dovetail bedzie lepszy do dlugiej tuby krotszy21 cm czy dluzszy 31cm ?

Sa 2 rozne podejscia niektorzy twierdzą że krotszy bedzie szybciej tłumił drgania a inni że dłuzszy to wieksza odległosc miedzy obejmami a co za tym idzie bardziej usztywniony zestaw. Bardzo bym prosił o opinie z waszych praktycznych doświadczeń w tym temacie.

Możesz zdradzić Kto  podał tę teorię co do tłumienia drgań przez krótszy dovteil ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to już wiadomo.

Po pierwsze, sprężyny wykonywane są z odpowiedniej stali, której zadanie nie polega na usztywnieniu. Podobnie jest z dovteilem, doniesienia  właściciela AK są naprawdę rewolucyjne, bo okazuje się, że dovteile wykonuje się dla poprawienia  sprężystości :) , a nie sztywności. Więc już na dzień dobry mamy  do czynienia z dość grubym przekłamaniem. 

Po drugie idąc tym tokiem myślenia który podaje AK-owiec to najsztywniej byłoby zamontować tubus w jednym punkcie ;) tylko co wtedy z wygięciami pozostałej części tubusu ?

Po za tym  czy szyna 200 czy 300 czy 400 mm to montujemy ja na takich samych obejmach. Moment skręcający działa więc na  przekrój tak samo niezależnie od długości  dovteila.  Na wyginanie ma wpływ moment gnący zależny właśnie od długości dovteila z tym, że dovteil jest połączony z tubusem i  działa już w układzie, który możemy rozpatrywać jako kratownicowy.

Wniosek, zamocowanie tubusu na krótkim dovteilu daje tylko pozorne rozwiązanie problemu.

Po trzecie  dobry dovteil to przede wszystkim sztywno połączony z tubusem, ale i z siodełkiem montażu, dlatego warto go wzmocnić np. tak:

478c2927e0c5cf7a.jpg

584750d80b1d9943.jpg

http://www.galaxy.zafriko.pl/kat/sprzet

To proste, tanie i skuteczne rozwiązanie co ważne sprawdzone w praktyce. Dlatego wziąłbym dłuższy dovteil i  poddał go tuningowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładający wątek ma już wszystko jak na talerzu, tylko my nadal nic nie wiemy o jego teleskopie - to chyba jakaś bardzo tajemnicza długa tuba  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładający wątek ma już wszystko jak na talerzu, tylko my nadal nic nie wiemy o jego teleskopie - to chyba jakaś bardzo tajemnicza długa tuba  ;)

Alien przecież podlinkował:

"Witam mam pytanie, moze naiwne ale nie znam sie na tym. Jaki dovetail kupic zeby zamontowac synte 6" na montażu eq3-2? Czy bede potrzebował cos wiecej oprocz dovetail i obejm?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za informacje dopiero teraz mogłem przeczytac wasze rady. Tuba to synta 6". Wiem wiem że troche długa, ale taką posiadam za niewielkie pieniadze i mysle ze montaż eq3-2 to najrozsądniejszy kompromis miedzy ceną a jakoscią i że do wizuala jakos da rade ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)