Skocz do zawartości

Synta 6 i 8 widoki


Szimi89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam  Jest to mój pierwszy post na tym forum mimo, że już od jakiegoś czasu na nim przesiaduję wieczorami.

Temat może nie jest zbyt precyzyjnie określony ale nie do końca wiedziałem jak zwięźlę oddać mój problem więc mam nadzieję, że wybaczycie mi to zaniedbanie.

Do rzeczy jednak, od ponad pół roku obserwuję niebo przy użyciu lornetki i mam już jako takie obycie z orientowaniem się na nocnym niebie. Stwierdziłem, że mogę powoli szykować się do wyboru i zakupu teleskopu i jak to bywa w większości takich przypadków zastanawiam się nad zakupem teleskopu Synta 6 albo 8, zależy to od funduszy jakie uda mi się zarobić przez wakacje . Nie chcę jednak robić zakupu w ciemno a nie mam niestety możliwości wypróbowania takiego sprzętu przed kupnem. Chciałbym wiedzieć co mniej więcej zobaczę przez te teleskopy ale z tego co wiem nie są one przystosowane do astrofotografi więc i ta opcja ogarnięcia ich możliwości odpada. Czy mógłbym prosić drogich forumowiczów aby przy pomocy zdjęć z innych teleskopów zaprezentowali co da się zobaczyć przez wymienione na początku modele  ? byłbym ogromnie wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mniej więcej zobaczysz - no to teoretycznie w większym zwierciadle więcej  ;) Tylko tu jest mały czynnik, który musisz uwzględnić. Mianowicie zaświetlenie nieba, które będziesz najczęściej oglądał. Czy jest jasne czy ciemne, to też jest ważne. Następnym czynnikiem jest to gdzie jest usytuowana Twoja miejscówka (balkon, podwórko) - zależy to jakiej ,,wielkości" teleskop będziesz mógł postawić, przetransportować. Najlepiej było by gdybyś na forach w wątkach obserwacje znalazł blisko siebie miejsce gdzie regularnie zbierają się podglądacze nieba  :) Niema to jak naocznie się przekonać. O fotografie będzie trudno dla porównania. Musiały by być zrobione w jednym miejscu w takich samych warunkach i tym samym aparatem , czy kamerką. Będzie raczej trudno takowe zdobyć  :(

Co do teleskopów, które wymieniasz - jeśli masz na myśli posadowienie ich na montażu Dobsona to masz rację nie nadają się do astrofoto  :( Proponował bym Ci polować na coś takiego, co zadowoli Cię w obserwacjach i przy dołożeniu choć na lustrzankę czy kamerkę pozwoli stawiać również pierwsze kroki w astrofoto.

Moim zdaniem przy ograniczonym budżecie jest taki zestaw: http://www.astrokrak.pl/357-teleskop-syntasky-watcher-bkp15075eq3-2-.html

Lub większy http://www.astrokrak.pl/456-teleskop-syntasky-watcher-bkp2001eq5-.html

Można w bardzo dobrym stanie na giełdach astro zakupić o parę setek taniej np.  http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=21919  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większa apertura bez względu da warunki i zaświetlenie zawsze więcej pokaże bo ma większą zdolność rozdzielczą. ..Synta 8" prócz większej apertury ma też jasny szukacz 9x50  który niczym monookular lornetki bardzo jest pomocny w przeszukiwaniu nieba i wynajdywaniu słabych DSO!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszac o zdjecia z obu teleskopow dla porownania musisz miec swiadomosc ze nie zobaczysz w teleskopie zadnych kolorowych M-ek takich jak na zdjeciach, typu mglawice, galaktyki, mglawice planetarne itp. Wszystkíe te obiekty beda szarymi plamkami roznych ksztaltow i rozmiarow. Nie ujmuje to jednak ich pieknu. Jesli podczas obserwacji masz swiadomosc na co patrzysz, brak koloru w niczym Ci nie przeszkodzi. Bedziesz chcial widziec coraz to inne obiekty i tak Cie to wciagnie ze rodzina nie bedzie miala z Ciebie pozytku ;-)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedzi :)

Jeśli chodzi o miejsce, z którego zamierzam prowadzić obserwację to mieszkam na wsi 10 km od Gorzowa Wlkp. więc warunki i zaświetlenie nieba mam umiarkowane ale bez tragedii. Sprzęt nie musi też być bardzo mobilny bo mam możliwość obserwacji na działce (dookoła brak sąsiadów, lasu itd.) :)

M. Rudy- oczywiście nie oczekuję, oglądania przez teleskop widoków jakie pokazuje na swojej stronie NASA x) ale fakt, że w ogóle da zaobserwować się kształt mgławic jest zachęcający :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polował na używaną Syntę 10"  :) Cena takiej to ok. 1200zł czyli tyle co nowa 8".  10" pokaże  więcej niż 8" a dobson i długość tuby jest taka sama jak w 8".

Nowa 10" tez nie jest jakoś strasznie droga: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-10-pyrex,d735.html

Edit: napisz skąd jesteś- może jest ktoś w okolicy z podobnym sprzętem to byś oblukał co i jak.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przeszukaj ten dział, może coś dopasujesz http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?board=31.0 lub tutaj na sąsiednim forum http://www.astromaniak.pl/viewforum.php?f=30  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)