Skocz do zawartości

Drugi teleskop :)


tranox

Rekomendowane odpowiedzi

Na zwykły kurz to przyda się gruszka do czyszczenia nosa z apteki. Tylko musisz ustawić teleskop jak najbardziej skierowany w dół, żeby kurz nie osiadał znowu na lustrze. Słyszałem o takich, co lustro odkurzali przykładając do niego tylko wąż od odkurzacza. Płyn to nadawał by się na bardziej złośliwe plamy typu: pyłki lipy (bardzo tluste), ślady po palcach etc.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Najpierw zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek płyny spróbuj ,,przedmuchać" optykę (np. gruszka z apteki do nosa niemowlaka - jak napisał kolega) następnie ,,podwędź" mamie pędzelek, który używają kobitki do nakładania rożnych specyfików na twarz.

Taki duży miękki z naturalnych włosków i tym ,,odkurzysz" z pyłków i luźno zalegających paprochów, które gruszka nie chce zdmuchnąć - bardzo delikatnie, krótkimi ruchami dmuchając gruszką. Zaopatrz się też w chusteczki w optyku do soczewek z powłokami antyrefleksyjnymi (5zł sztuka) coś jak mikrofaza tylko delikatniejsze + płyn do tych soczewek.

Bardzo się przydają. lekkie psiknięcie na uporczywą plamę i delikatne przetarcie (tylko do okularów, refraktorów i ewentualnie szukacza). A co do mycia luster wolę się nie wypowiadać - szkół jest tyle, że głowa mała - najlepiej samemu pierwszy raz luster nie myć i płynami żadnymi nie polewać. ;)

post-587-137699871182_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie podałem Ci nieprofesjonalnych sposobów, ten płyn jest bardzo dobrych firm na bazie alkoholu izopropylowego, w odpowiedniej proporcji. Używam go od dawna do delikatnych wielowarstwowo pokrytych, plastikowych soczewek moich okularów.

Myślisz, że jak jest napisane Baader to jest the best  ??? - nie - skład chemiczny i zastosowanie specyfiku jest ważne  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko teoria. Astro jest stosunkowo drogim hobby i poza optyką, która w zależności od jakości wykonania swoją wartość posiada, często produkty współgrające - cenowo są sztucznie windowane  :( no i płacisz też za znaną markę firmy  ;)

Często stosuję ten http://www.sklep.okularnik.com/index.php?products=product&prod_id=251

Gdzie za płyn Baadera, o takim samym składzie chemicznym zapłacisz około 40 zł (co najważniejsze, mogę pokazać na zlocie okularki, filtry, czy optykę teleskopków w stanie idealnym)  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, zauważyłem to szczególnie mocno gdy patrzyłem na ceny obejm do ND5 albo 3.8 i odrośników Meade. Chore ceny... Ale uważam że w przypadku czyszczenia optyki lepiej zapłacić więcej i zrobić to dobrze niż sobie schrzanić lustro (oczywiście jeśli jest to warte swych pieniędzy). Ale skoro mówicie że lepiej to można zrobić tym co podał Jacek, to dobrze. To kupie w przyszłości :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lustro !!! - nigdzie tego nie napisałem, że do lustra stosować specyfiki przeze mnie wymienione - nie podejmuję się oprócz odkurzania i lekkiego przejechania mięciutkim pędzelkiem dyskusji na temat mycia LG lub LW  8) Nigdy nie myłem, nie myję i mył nie będę  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was! No to przyszedł czas żeby się pochwalić. Wczoraj, po problemie z nie przyjeżdżającym busem i chwilowym brakiem orientacji w Krakowie, do mojego domu przyprowadzilem 10 calowa sunie :) reakcja mojem mamy gdy zobaczyła w salonie rozstawianą 10-tke w pełniej krasie- bezcenna. Ale jestem zadowolony! Lustra naprawdę jak nowe, bez plam ani rys. Przeczytałem wcześniej wiele recenzji apropos 10-tek w których praktycznie każdy pisał jakie to one są duże. Przygotowałem się psychicznie do tego tak bardzo że gdy pierwszy raz zobaczyłem tube, byłem szczerze zdziwiony że ona taka mała ;D chociaż w porównaniu 1149 z 10"... Smok! Pozostaje zaczekać na pogodę... Pozdrawiam!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję Tranox-sie Armaty  :)

Przemilczę fakt...., że następne 2 tygodnie będzie bez obserwacyjnej pogody  :P

No i dawaj te fotki  :o

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia byczora oczywiście wrzuce- ale jutro. Dzisiaj mamy w domu rodzinną 18-tke siostry więc mama by mnie zabiła gdybym teraz, w czasie ostatnich przygotowań wytargal na środek pokoju teleskop i zaczął mu robić zdjęcia :) był trochę problem z autem, poniewaz pudło z tuba optyczna musiało leżeć na tylnim siedzeniu razem ze mną. Ciasno było, ale uparłem się że fabryczne kartony jadą z nami :) a pogoda ostatnimi czasy nie nastraja optymizmem- mam nadzieję że nie będę musiał czekać tych 2 tygodni ;D pozdrowka!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam dostępu do komputera wiec póki co zdjęć nie będzie- ale są już pierwsze wrażenia obserwacyjne. Zacznę od warunkow. Seeing całkiem niezły, i zachmurzenie na poziomie 90-95 procent. Na szczęście są to takie "klaczki" nie znajdujące się zbyt wysoko nad ziemia dzięki czemu szybko przemijały. Na pierwszy ogień poszedł Księżyc. Pierwsze co mnie powala i od razu rzuca się w oczy to kontrast i detal. W 114 mm te najmniejsze z widocznych kraterów były jakby zamazane, nie ostre. A tu w 10-tce brzytwa! Naprawdę powalający widok. Jaralem się nim dłuższy czas, łącznie ok godziny. Drugi z obserwowanych obiektów to Jowisz. Podążanie za nim przy x200 generowanym przez 45 stopniowego lantana NLV 6mm nie należy do najprzyjemniejszych czynności jakie w życiu robiłem ale się da. I tu również powalił mnie detal i kontrast. Tylu pasów i pasków na Jupku w życiu nie widziałem, a dzisiaj również dane mi było po raz pierwszy obserwować tranzytujacy cień jakiegos księżyca- pewnie Io. No po prostu cud miód! Szkoda tylko że nie było WCP, innym razem. Ewentualne trudy przy śledzeniu Dobsonem wynagradza nam, i to z nawiązka jego sztywność. Drgania przy x200 ustają w pół sekundy, a przy x48 praktycznie nie występują. Ale w planach i tak jest budowa platformy. No i jeszcze dwie uwagi dla ewentualnych przyszłych nabywców 10". Po pierwsze- obowiązkowo należy posiadać filtr polaryzacyjny (ja mam celestrona z regulowana transmisja). W przypadku takich właśnie "większyc" luster jest on niezbędny. Obserwacje Księżyca bez filtra kończą się chwilowa ślepota łzawiącym okiem. I uwaga druga: rozsuwana 10-tka może nie wygląda na wielką ale jest ciężka. Bardzo silny nie jestem, słabeuszem również nie, ale przenoszenie teleskopu wymaga zaangażowania :) na razie to tyle- pozdrawiam!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już jest konkretny przeskok apertury. Musisz być w szoku. Z ogladaniem przy dużych powerach nie jest tak źle. Trochę wprawy i platforma nie jest potrzebna. To że ciężki to raczej zrozumiałe. Przynajmniej podpakujesz trochę.  ;D

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)