Skocz do zawartości

Gamma Cas, IC 59 i IC 63


Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda nie rozpieszcza ale staram się ją wykorzystać maksymalnie.

Dwie noce, 15 i 16 sierpnia zbierałem materiał ale ten z drugiej nocy niestety w większości nadawał sie do kosza bo wysokie chmurki popsuły klatki.

Z 23 najlepszych klatek utworzyłem to zdjęcie.

ic_59_ic_63.jpg

Troche informacji z Wikipedii

Mgławica Gamma Cas: IC 59 ? słaba mgławica refleksyjna, IC 63 - słaba mgławica emisyjna oraz obszar H II, znajdują się w konstelacji Kasjopei w odległości około 600 lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta w 17 stycznia 1890 roku przez Isaaca Robertsa.

Mgławice IC 59 i IC 63 znajdują się w odległości zaledwie kilku lat świetlnych od gwiazdy Gamma Cassiopeiae przez którą są jonizowane i podświetlane. Wspólnie tworzą obiekt skatalogowany w katalogu Sharplessa jako Sh2-185

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne :)  Chyba jeszcze wrócę do tych obiektów własnie w szerszym polu, bo zauważyłem, ze na Twoim zdjęciu pojawiły się tez ciemne mgławice. Niestety Cdc nie podaje jakie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

.... zauważyłem, ze na Twoim zdjęciu pojawiły się tez ciemne mgławice. Niestety Cdc nie podaje jakie ?

Szukałem w róznych katalogach i atlasach informacji o tych ciemnych chmurach, na razie nie znalazłem ale będę szukał dalej.

A może ktoś zna te obiekty ?

Super kolor! Jak udalo sie Tobie ladnie polaczyc zdjecia z 2 nocy z newtona to dla mnie zagadka ;) Jakie czasy, sprzet itp.?

Nie całkiem rozumiem pytanie o połaczenie zdjęć z dwóch nocy, wrzuciłeś kilka dni temu całkiem fajną fotkę zbieraną jak sam napisałeś przez kilka nocy, chyba wiesz jak to się robi ?

Sprzęt: Newton  SW 150/750 + MPCC+ IDAS LPS P2 + QHY8L na montażu LXD75

Ekspozycje: 23x10 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie całkiem rozumiem pytanie o połaczenie zdjęć z dwóch nocy, wrzuciłeś kilka dni temu całkiem fajną fotkę zbieraną jak sam napisałeś przez kilka nocy, chyba wiesz jak to się robi ?

Sprzęt: Newton  SW 150/750 + MPCC+ IDAS LPS P2 + QHY8L na montażu LXD75

Ekspozycje: 23x10 minut

Po prostu z newtona złożenie materiału tej samej jakości i identyczny kadr (jak się wyjmuje detektor) jest o wiele trudniejsze niż z refraktora. Więc tym większy szacun:)

Bardzo fajnie wyszło. Jedynie jeśli mogę...dla mnie osobiście trochę niepotrzebnie rzuca się w oczy wyraźna granica między jakby zdesaturowanym tłem, a niebieskim kołaczem od GammaCas. Choć sama kolorystyk idealna

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie całkiem rozumiem pytanie o połaczenie zdjęć z dwóch nocy, wrzuciłeś kilka dni temu całkiem fajną fotkę zbieraną jak sam napisałeś przez kilka nocy, chyba wiesz jak to się robi ?

Jest znaczna roznica we wladaniu rafraktorem a newtonem. Newtony lubia sie rozkolimowac, i latwiej traca ognisko przy spadkach temperatury. Moje pytanie jest retoryczne, ktore podkresla Twoj wysoki poziom opanowania sprzetu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu z newtona złożenie materiału tej samej jakości i identyczny kadr (jak się wyjmuje detektor) jest o wiele trudniejsze niż z refraktora. Więc tym większy szacun:)

Nie wyjmuję detektora, jest wkręcony za posrednictwem sprytnej złączki zaprojektowanej przez Henia Kowalewskiego. Jeżeli w miarę dokładnie montaż jest ustawiany na Gwiazdę Polarną i nie kręci się obejmami teleskopu (pająk jest dokładnie w tej samej pozycji względem fotografowanego kadru) to raczej nie ma problemu z kontynuowaniem fotografowania kolejnej nocy. Problem na pewno powstanie jeżeli tuba zostanie przekręcona w osi w obejmach, wtedy spajki nie pokryją się z dwóch kolejnych nocy.

Bardzo fajnie wyszło. Jedynie jeśli mogę...dla mnie osobiście trochę niepotrzebnie rzuca się w oczy wyraźna granica między jakby zdesaturowanym tłem, a niebieskim kołaczem od GammaCas. Choć sama kolorystyk idealna

Dzięki za ocenę i uwagi.

Moja kamera przed matrycą ma szybkę z filtrem IR CUT,  zamykającą komorę kamery (komora jest hermetyczna ze względu na wilgoć i chłodzenie matrycy). Niestety pomiędzy matrycą a tą szybką następuje wewnetrzne odbicie. Słabe gwiazdy nie powodują żadnych efektów ale jezeli w kadrze jest jasna gwiazda to jej swiatło odbija się od powierzchni matrycy, potem wraca na szybkę zamykjącą komorę kamery i po odbiciu od niej wraca na matrycę. W efekcie rejestruje się obraz rozogniskowanej gwiazdy, bo droga optyczna światła jest wydłużona. To znany problem tych kamer. Ten efekt jest wyraźnie widoczny na mojej fotce Konika i Płomienia http://www.astro-foto.pl/obiekty/plomien_i_kon.htm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znany problem tych kamer. Ten efekt jest wyraźnie widoczny na mojej fotce Konika i Płomienia http://www.astro-foto.pl/obiekty/plomien_i_kon.htm.

Tak rzuciłem na luzie spostrzeżenie nawet nie uwagę, bo uwagą to ja mogę dostać:) Nie lubię tak mówić jak bym ja to zrobił, ale jak takiego dziada bym miał, to spróbowałbym jakoś upłynnić to przejście kolorystyczne. Da się chyba? Jakiś blur, jakaś maska saturacji i może by było inaczej (czyt. może całkiem gorzej :) )

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rzuciłem na luzie spostrzeżenie nawet nie uwagę, bo uwagą to ja mogę dostać:) Nie lubię tak mówić jak bym ja to zrobił, ale jak takiego dziada bym miał, to spróbowałbym jakoś upłynnić to przejście kolorystyczne. Da się chyba? Jakiś blur, jakaś maska saturacji i może by było inaczej (czyt. może całkiem gorzej :) )

Nie odebrałem tego jako uwagę (w sensie negatywnym)  ale podpowiedź czy spostrzeżenie. Takie uwagi czy spostrzeżenia od innych osób są cenne bo po kilku godzinach zabawy z fotką niektórych rzeczy się nie zauważa :).

Kombinowałem z tą niebieską poświatą i znacząco ją zmniejszyłem w porównaiu do tego co było na początku. Spróbuję jeszcze raz się z tym zmierzyć (zmniejszać saturacji nie próbowałem a to ciekawy pomysł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024