Skocz do zawartości

stellarium pytanie od nowicjuszki


mola

Rekomendowane odpowiedzi

Gość justyna logik

od siebie polecam Baader moon&skyglow, bardzo fajnie podnosi kontrast na Jowiszu i przy okazji niweluje nieco seeing, ten polar to do księżyca i ewentualnie marsa stosuj, mgławice nie są moją mocną strona ale miałam Baader OIII i też ładnie uwypuklał wizualnie niektóre mgławice, tyleż że za 40 zeta nie kupisz  ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaryzacyjne są tanie bo to nie są kolorowe szkiełka tylko drobiny niepamiętam czego zatopione w szkle w jednej płaszczyźnie polaryzacji. Polaryzacyjny podwójny najlepiej się sprawdza na Księżycu, Jowiszu, Wenus, Marsie czasem na Saturnie i gwiazdach podwójnych z dużą różnicą jasności (np. towarzysz Polarisa). Taki jak pokazałaś na alledrogo mam, ale z numerkiem nie #2, tylko #3. Konkretnie stąd: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_108&products_id=2023&lunety=Filtr_polaryzacyjny_1,25_cala_#3 Filtru H-Beta narazie nie kupuj bo on nadaje się do astrofoto i kilku mgiełek. Okular ten co pokazałaś, to przyznam, że nie testowałem, ale Super Plossle to najlepsze konstrukcje optyczne nie są. Radzę do planet kupić od razu ortoskopa niż bawić z tańszymi, pełnymi wad okularami. http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-baader-genuine-ortho-6-mm.html A co do twojego pytania z folią Baadera. Obiektyw to nie jest część okularu, tylko teleskopu. Obiektyw to jest sam przód teleskopu gdzie zakładasz plastikowe kółko jeśli masz wersję pełną lub czarny beret jeśli masz wersję rozsuwaną. Tu masz folię Baadera na teleskopie:

ec54a6c1f46c66d4med.jpg

A jeszcze raz jeśli chodzi o polaryzacyjne to zastanów się czy chcesz obserwować w dzień planety czy Księżyc. Bo jeśli tak, to lepiej będzie kupić dwa osobne filtry. Jeden podczas dnia wykorzystasz na przygaszenie tła nieba. Po prostu niebo działa wtedy jak drugi filtr polaryzacyjny, ale przyciemnia tylko tło, obiekt nieznacznie. W nocy przy obserwacjach jasnych obiektów wkręcisz w siebie dwa filtry, bo mają specjalne gwinty. I przekręcając sobie jak chcesz będziesz ściemniać obiekt.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o właśnie, dzięki za zdjęcie bo właśnie miałam z tym gruby problem gdziie tą folie baadera umieścić. Przemknęło mi przez myśl, żeby dać ją na wylot tuby (obiektyw) ale patrząc na jej zdjęcia nie znalazłam sposobu umieszczania a ciężko było ocenić jej wielkość, więc dziękuje za upewnienie. Tak więc pierwsze dodatkowe zakupy są zaplanowane, folia polar. + okular ortho 6 mm.

I jeszcze jedno- czytałam o soczewce barlowa i znalazłam chłopaka dość tanio sorzedającego wydawaćby się mogło dobrą soczewkę - http://allegro.pl/barlow-gso-2x-ed-i2635858852.html - warto inwestować w coś takiego na początek czy póki co dać sobie spokój i zaspokoić się jednym dodatkowym okularem?

synta 8" na dobsonie :) ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego konkretnie barlowa nie znam, ale słyszałem, że GSO robi je dobre i tanie. Dobre są z pewnością do astrofotografii planetarnej i DS.

folia polar. + okular ortho 6 mm.

Folia polaryzacyjna? Chyba folia Baadera+2x filtr polaryzacyjny :D

Niech się wypowie znawca barlowów ze stajni GSO.

A jeśli chcesz używać tego barlowa do ortoskopa, to nie tędy droga! Dostaniesz wtedy powiększenie 400x (!!!), a na takie coś masz warunki góra kilka razy w roku.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przejęzyczenie z tą folią, miał być filtr ;) na słońce narazie patrzeć nie będę - chcę zacząć od nocnych obserwacji więc z baaderem się wstrzymam.

Czyli do orthoskopa nie ma potrzeby nic więcej dodawać? Jest aż tak dobry?

Więc barlow też nie potrzebny na początek. Dobrze kminię?

synta 8" na dobsonie :) ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow zwiększa ogniskową teleskopu, a co za tym idzie też powiększenie. Jednak nie ma nic za darmo. Barlow jako kolejne szkło do pokonania przez światło część światła traci, a część powoduje wady optyczne. Mimo wszystko jak chcesz, to możesz kupić barlowa. Słyszałem legendy o takich, co na wycieczkach na wyspy kanaryjskie czy Australie mieli ostry obraz przy powiększeniu 500x. A folię Baadera lepiej kup teraz, to tylko 36 zł za kawałek 20cm x 20cm, plus jeszcze góra 10 zł za zrobienie obudowy, coby ten filtr trzymała. A Słonko wciąga, uwierz mi :D Czekam aż mi przez Słonko przeleci ISS. Tylko dlaczego zawsze wtedy jest pochmurna pogoda? :(

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te chmury to tak mają widze, że w najmniej odpowiednich momentach się pojawiają. Ja od trzech dni mam telep w domu i jak na złość ciągle chmury a rano wstałam i co? Niebo czyste! z tym że słońce świeci po gałach ;) znajac życie- wróce z pracy i znów na niebie nic oprócz chmur nie będzie ;)

Masz siłe przekonywania bo chyba faktycznie folijke  kupić można. Niech leży i czeka bo nigdy nie wiadomo kiedy ochota na oglądanie słońca przyjdzie a jak przyjdzie to i folia już będzie i czekać na nią nie będe musiała ;)

A w astrofoto też się bawisz? Bo jak w końcu uda Ci się ISS na tarczy uchwycić to fajnie by było ten moment uwiecznić ;)

synta 8" na dobsonie :) ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tzw. Syndrom nowego teleskopu. Z tym, że często zdarza się przy zakupie okularów, filtrów, czy np. czegoś do astrofoto. Innym ciekawym zjawiskiem są Chmury drwiące, z łaciny Irridentes Nubibus. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest wprost proporcjonalne do Twojej chęci obejrzenia zjawiska, a odwrotnie proporcjonalne do szczęścia. :D Szkoda, że ISS na Słoneczku zobaczę w listopadzie, a na Księżycu w październiku. Eh... Ale z optymistycznych wieści, to Ci powiem, że będą bardzo dobre warunki w dolnym śląsku w dzisiejszo-jutrzejszej nocy.

BTW: Masz już konto na calsky.com ? Ustawiasz miejsce obserwacji i parę innych rzeczy i podaje Ci świetny kalendarz obserwacyjny.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmury drwiące znam osobiscie ale pewnie lepiej je poznam jak tylko zacznę się bardziej wdrążać w obserwacje ;) natomiast o syndromie nowego teleskopu też już słyszałam :) mam nadzieje że długo nie potrwa ale już mnie pocieszyłeś informacją! I jak tylko uda mi się wyjsć z pracy na czas (20) lece do taty, ładujemy telep w auto i go na działke poza miasto :) A konto na calsky nie mam ale widzę że strona po angielsku więc narazie zaprzestanę jednak na stellarium a do calsky wróce troszkę jak wzrośnie moja determinacja względem jezyka angielskiego :) Informacje o sprzyjającej dzisiejszej nocy masz właśnie stamtąd? Może polecisz jakiś portal z najbardziej wiarygodnymi prognozami? Po co portal to inna zapowiedź i  w sumie wychodzi że trzeba działać spontanicznie...

synta 8" na dobsonie :) ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prognoza oczywiście z calsky. Jakoś jego wiarygodność mi wystarcza. W sporym stopniu się sprawdza nawet dwa dni naprzód i jeszcze Ci podaje kiedy będą najkorzystniejsze warunki do obserwacji w ciagu następnych 7 dni. Sam bym dzisiaj obserwował, gdyby nie to, że katar mnie męczy :( .

Jak chcesz aktualne zdjęcia chmur nad Europą to polecam sat24.com a do dokładniejszych prognoz, http://www.skippysky.com.au/Europe/

Jednak najpewniejszą prognozą jest chyba wieczorem wyjrzeć za okno i ew. na sat24.com zobaczyć, czy żadna chmurwa nie nadciąga.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam sat24.com

Zawsze tego używam - patrzysz bezpośrednio przed obserwacją i już wiesz czy jest po co zakładać buty. Jak nabierzesz trochę wprawy to wiesz mniej więcej co będzie kilka godzin naprzód. Masz tam możliwość przybliżenia na samą Polskę, animiację ze zdjęć z ostatnich godzin i opcję zdjęć w podczerwieni na nockę.

Długoterminowe prognozy z popularnych portali można sobie rozbić o kant, wykresów z tych bardziej fachowych nie umiem czytać (zresztą pewnie też niezbyt wiarygodne).

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub podręczna mapa nieba, jeśli mamy ze sobą laptopka, ewentualnie do wydrukowania mapki przed pójściem w pole - na określoną godzinę w określone miejsce  ;)

:o Jarający po gałach (że tak powiem) laptop na obserwacje? No chyba, że tylko planet. Ale z drukowaniem mapek ze stellarium to już przesada. Jak to będzie wglądało?  :o Pełno gradientu, kupa zbędnej grafiki i zmarnowanego tuszu. Przepis na zupełnie nieczytelną mapkę.

Co do samej dokładności Stellarium. To jest program nieprzewidywalny. O czym niejednokrotnie się przekonałem. Jego niedokładność wychodzi co prawda dopiero przy takich zjawiskach jak Zakrycia, zaćmienia Słońca i Księzyca czy w podawaniu aktualnych jasności i pozycji planetoid i komet. Kiedyś Stellarium pokazywało mi zaćmienie Księżyca z... miesięcznym opóźnieniem które w rzeczywistości było w lutym (bodajże) 2007r.  ??? Od tej pory czuje wstręt i obrzydzenie do tego programu. :P

Reasumując:

-mapki do druku z tego nijakie

-laptop w terenie... pomysł tragiczny

-dokładność... na poziomie tego co widzimy gołym okiem (ale co z tego jak mapki nijakie, nawet do nauki gwiazdozbiorów).

-Co do WCP o której się tyle tu rozwodziliście. To jest tylko anomalia "pogodowa" w atmosferze Jowisza, a nie stały twór na jego powierzchni (jak np. krater na Księżycu). Dla tego potrzebna jest aktualizacja jej położenia.

Dla mnie stellarium jest super programem... do pokazów nieba symulowanego dla ludzi początkujących.

Przecież Cartes Du Ciel daje dużo więcej możliwości, przy czym nie jest jakoś specjalnie bardziej skomplikowany od Stellarium na poziomie szukania obiektu i symulacji w czasie. nikt nie każe od razu wykorzystywać możliwości programu w 100%. A mapki z takiego programu są o niebo lepsze i bardziej przejrzyste. A przede wszystkim program ten daje chyba najlepszą dokładność w klasie programów darmowych. (jeszcze jest AstrojaWil.. ale to inna liga)

Kolejna poruszana sprawa (w sumie milion razy) Wybór okularów i filtrów... Przecież to są sprawy tak indywidualne jak wybór tego w co chcemy się ubrać... a każdy czuje się dobrze w czym innym.  ???

A do wyboru zarówno okularów jak i filtrów trzeba po prostu "dorosnąć", dojść samemu do tego czego się potrzebuje. Podawanie konkretnych okularów z marszu to istna głupota. Skąd ktoś może wiedzieć jakie wymagania stawia okularom dana osoba... skoro ona sama nawet tego nie wie. Bo skąd? Skoro jeszcze nawet nie spojrzała przez teleskop. A to nie są rzeczy groszowe!

BTW. Czemu nikt nie przedstawia wad i zalet konstrukcji okularów, tylko danych typów modeli?  :-\

A polecanie czego popadnie na zasadzie "bo ja taki mam" jest delikatnie mówiąc chore.  :-\

Pozdrawiam!

i życzę dalszego, przyjemnego uszczęśliwiania innych na siłę.  :-*

MaciekM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak już coś mam drukować to robię to w AstroJaWilu i wszystko jest czytelne. Mam też wydrukowany atlas plus kartka z efemerydami katalogów Messiera, część NGC, Melotte, część Collindera i Caldwella. I na każdą nockę wypisuję sobie na kartce efememerydki planet, jaśniejszych asteroid i ew. komet, a do tego czasy przelotu ISS, flar, początek i koniec nocy astr. wsch. i zach. planet i inne takie.

Skoro MaciekM prosi o dokładną charakaterystykę okularów to podaję link: http://www.celestia.pl/Jak_dobrać_okulary Na dole są też podane proponowane okulary i do małej i do dużej (jak Twoja) światłosiły.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapki ze Stellarium drukowałem gdy jechałem na Ukrainę i chciałem tacie pokazać jakieś gwiazdozbiory :) Mapkę strzeliłem a AFOV chyba 80 było :D Warunek drukowania mapek ze Stellarium: w ustawieniach odwracasz kolory i robisz screena ctrl+s (chyba  :P ) No i linie czy gwiazdki warto cienkopisem poprawić :)

A jako atlas z mapami polecam Sky Atlas 2000 (dzięki JaLe :D )

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm jak niby wygląda taka mapka z rozpisanymi efemerydami?  :o

Dla mnie to się mija z celem. Lepiej wygenerować mapkę z położeniem danych obiektów bezpośrednio w programie.

Co do okularów. Teraz mola będzie miała lekturę i sama powoli zacznie do tego dochodzić jaki jej jest potrzebny. Ale... o wszystkim i tak zdecydują wrażenia z nocnych obserwacji. ;) A tego nie zastąpi żadne forum!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mapka z rozpisanymi efemrydkami, źle przeczytałeś. Napisałem kartka z efemerydami. Mam tam tabelkę z najważniejszymi danymi typu numer, nazwa, jasność, rektascencja, deklinacja. Jak mam rektascencję i deklinację to sobie znajduję na mapie a AstroJaWila z siatką równikową i wiem gdzie jest. W AstroJaWilu tych obiektów nie ma, bo by był zbytni natłok tych wszystkich NGC, IC, Melotte, Collinder i inne.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interpolując ręcznie położenie obiektów typu planetoidy na mapkach jest tylko utrudnieniem. W dodatku nie jest to dokładne, co utrudnia odnalezienie obiektu.

Co do natłoku obiektów... Dla tego drukuje się kilka mapek, to co jest nam potrzebne na daną noc. Ot takie cudowne rozwiązanie.  8)

Pozdrawiam!

MaciekM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wolę mieć jedną mapkę i tabelkę z obiektami oraz koordynatami.

A po drugie nie jest ciężko odnaleźć coś o jasności 8-9 mag jak ma się do poszukiwań pole 20'x20'.

Ale skończmy OT, każdy lubi jak lubi, bo o gustach się nie dyskutuje.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)